Kúpele Dudince

Rímske kúpele – najznámejšia atrakcia Dudiniec

Rímske kúpele, posledná zastávka náučného chodníka Dudinské travertíny, sú dodnes opradené záhadou. Podľa miestnej legendy ich vytvorili rímske légie, aby si dopriali oddych pri teplých minerálnych prameňoch, ktoré v týchto miestach vyvierali. Či už ich vybudovali Rimania alebo nie, dodnes sú zaujímavé pre každého návštevníka Dudiniec.

'; } var h2Elems = document.querySelectorAll('h2'); h2Elems.forEach(function(h2, index) { var h2ID = sanitizeTitle(h2.textContent); // Use the sanitizeTitle function h2.id = h2ID; }); }); } catch (error) { console.error("An error occurred while generating table of contents: ", error); }

Sú Rímske kúpele naozaj dielom Rimanov?

Rímske kúpele patria do skupiny prírodných útvarov, ktoré tvoria náučný chodník Dudinské travertíny.  Jedná sa o rozsiahlu vyvýšenú pramenitovú kopu s plochým povrchom. Na najvyššom mieste sa nachádza kráter pôvodného výveru minerálnej vody. 

Dovedna tu bolo umelo vyhĺbených 32 jám obdĺžnikového či štvorcového tvaru s rôznymi rozmermi a rôznou orientáciou. Dodnes sú zachované medzi niektorými kanály, ktoré pravdepodobne slúžili na prívod vody z vyšších do nižších nádrží. 

Aj keď sú Rímske kúpele pomenované podľa Rimanov, je pravdepodobné, že boli vybudované omnoho neskôr. Miestne obyvateľstvo ich mohlo využívať na kúpanie či namáčanie ľanu a konopy. Takéto umelo vytvorené jamy sa v minulosti zvyčajne budovali pri povrchovom zdroji vody, pričom boli poprepájané odtokovými a prítokovými kanálmi. Na máčanie sa využívala aj voda z termálnych a minerálnych prameňov. Odtiaľ teda pochádza aj ich druhý názov – Močidlá.

Účinky liečivých kúpeľov si môžete dopriať aj vy v rámci liečebných procedúr v Kúpeľoch Dudince vďaka kúpeľnému pobytu, alebo jednodňovej návšteve.

Rímske kúpele – posledná zastávka náučného chodníka

Rímske kúpele sú poslednou zastávkou náučného chodníka Dudinské travertíny. Nachádzajú sa oproti miestnemu amfiteátru, v areáli kúpeľov, na vyvýšenom mieste pramenitovej kopy. 

Návštevník má dve možnosti. Môže prejsť celý náučný chodník s prvou zastávkou pri kúpalisku Dudinka a postupovať ďalej podľa značenia cez lesopark Búroš, alebo obísť liečebný dom Diamant, pričom sa dostane priamo ku Rímskym kúpeľom. Parkovanie je zabezpečené pred liečebnými domami. 

Fotogaléria

Povesť

S Rímskymi kúpeľmi je pravdepodobne spojená aj miesta legenda. Povesť o víle Dudinke hovorí o rímskom vojvodcovi Aquilliovi, ktorý sa dostal na území dnešných Dudiniec do potýčky s miestnymi Germánmi. Rimania Germánov zajali a odviedli do svojho tábora. 

Na druhý deň sa však záhadne stratil syn vojvodcu Decimus. Rimania mladíka hľadali, ale bezvýsledne. Chlapca napokon našli na mieste, kde vyvierali zo zeme teplé pramene. Nad bezduchým telom chlapca sa skláňala víla, ktorá sa prihovorila Aquilliovi. Vojvodcovi sľúbila, že prinavráti život chlapcovi, pokiaľ prepustí zajatcov. Víla pokropila Decima vodou a ten náhle ožil. Rímsky veliteľ svoj sľub dodržal a zajatcov prepustil. 

Víla Dudinka sa stala symbolom mesta Dudince a aj samotných kúpeľov v Dudinciach. 

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia.

Mapa miesta

GPS súradnice

Rímske kúpele: 48.165680°, 18.883600°

Postrehy návštevníkov

Veľmi pekné miesto s kúskom histórie. Trávnik udržiavaný, fotogenické jamy. Tabule dajú informácie čo a ako a je z toho pekná prechádzka.
My sme šli od kúpaliska cez lesopark, po chodníku okolo suchých prameňov, cez leto je tu príjemný chládok.
Kúskom vedľa je pitný prameň s chuťou osviežujúcou vodou.

Dušan F.

Pekne upravene okolie cisto pekna historicka lokalita v prijemnom prostredi lesoparku Dudinskych kupelov.
Štefan K.

Mohlo by vás zaujímať

Skalné obydlia v Brhlovciach

Skalné obydlia v Brhlovciach dokumentujú jedinečnú formu ľudového staviteľstva a bývania v regióne Hont. Pri návšteve kúpeľného mestečka Dudince si nenechajte ujsť príležitosť navštíviť aj túto jedinečnú pamiatku ľudovej architektúry na Slovensku.

Zistiť viac
Benediktínsky kláštor

Benediktínky kláštor je jednou z najkrajších pamiatok Banskobystrického kraja. Týči sa na slanom brale, nad obcou Hronský Beňadik. Ak budete cestovať okolím, jednoznačne nevynechajte príležitosť navštíviť tento skvost gotickej architektúry. 

Zistiť viac
Romana

Romana pracuje v spoločnosti Relaxos ako klientský pracovník. Je vyštudovaná archeologička a svoju lásku k dejinám uplatňuje aj pri písaní článkov pre blog Relaxosu. Medzi jej vášne patrí hubárčenie, takže ak ideme v rámci CK na infocestu do kúpeľov, okrem historických a turistických zaujímavostí sonduje aj okolité hubárske terény.

Recent Posts

Masáž rúk: Relaxačné techniky vás zbavia stresu aj bolesti

Neustále písanie na počítači či každodenná manuálna práca dá našim rukám poriadne zabrať. Masáž rúk…

1 deň dozadu

Zdravotná masáž: Účinná pri bolesti chrbtice, svalov a kĺbov

Liečebná alebo zdravotná masáž sa zvyčajne používa ako doplnková terapia popri iných liečebných postupoch, ako…

3 dni dozadu

Štrbské Pleso – perla slovenských Tatier

Štrbské Pleso patrí k najvyhľadávanejším turistickým strediskám vo Vysokých Tatrách. Okrem krásnej prírody a známej…

1 týždeň dozadu

Manikúra: Vyberte si správny typ manikúry pre vás

Páčia sa vám elegantné a decentne upravené nechty? Alebo naopak preferujete žiarivé farby a vzory?…

2 týždne dozadu

Parafínový zábal zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesti

Liečba parafínovým voskom sa vykonáva na rôznych častiach tela, ako sú ruky, nohy a chrbát.…

4 týždne dozadu

Vrch Holíš nad vodnou nádržou Nosice

Vrch Holíš je obľúbeným miestom výletov klientov užívajúcich si liečebný pobyt v kúpeľoch Nimnica. Ide…

1 mesiac dozadu