> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Dudince > Rímske kúpele – najznámejšia atrakcia Dudiniec

Rímske kúpele – najznámejšia atrakcia Dudiniec

Rímske kúpele, posledná zastávka náučného chodníka Dudinské travertíny, sú dodnes opradené záhadou. Podľa miestnej legendy ich vytvorili rímske légie, aby si dopriali oddych pri teplých minerálnych prameňoch, ktoré v týchto miestach vyvierali. Či už ich vybudovali Rimania alebo nie, dodnes sú zaujímavé pre každého návštevníka Dudiniec.

Sú Rímske kúpele naozaj dielom Rimanov?

Rímske kúpele patria do skupiny prírodných útvarov, ktoré tvoria náučný chodník Dudinské travertíny.  Jedná sa o rozsiahlu vyvýšenú pramenitovú kopu s plochým povrchom. Na najvyššom mieste sa nachádza kráter pôvodného výveru minerálnej vody. 

Dovedna tu bolo umelo vyhĺbených 32 jám obdĺžnikového či štvorcového tvaru s rôznymi rozmermi a rôznou orientáciou. Dodnes sú zachované medzi niektorými kanály, ktoré pravdepodobne slúžili na prívod vody z vyšších do nižších nádrží. 

Aj keď sú Rímske kúpele pomenované podľa Rimanov, je pravdepodobné, že boli vybudované omnoho neskôr. Miestne obyvateľstvo ich mohlo využívať na kúpanie či namáčanie ľanu a konopy. Takéto umelo vytvorené jamy sa v minulosti zvyčajne budovali pri povrchovom zdroji vody, pričom boli poprepájané odtokovými a prítokovými kanálmi. Na máčanie sa využívala aj voda z termálnych a minerálnych prameňov. Odtiaľ teda pochádza aj ich druhý názov – Močidlá.

Účinky liečivých kúpeľov si môžete dopriať aj vy v rámci liečebných procedúr v Kúpeľoch Dudince vďaka kúpeľnému pobytu, alebo jednodňovej návšteve.

Rímske kúpele – posledná zastávka náučného chodníka 

Rímske kúpele sú poslednou zastávkou náučného chodníka Dudinské travertíny. Nachádzajú sa oproti miestnemu amfiteátru, v areáli kúpeľov, na vyvýšenom mieste pramenitovej kopy. 

Návštevník má dve možnosti. Môže prejsť celý náučný chodník s prvou zastávkou pri kúpalisku Dudinka a postupovať ďalej podľa značenia cez lesopark Búroš, alebo obísť liečebný dom Diamant, pričom sa dostane priamo ku Rímskym kúpeľom. Parkovanie je zabezpečené pred liečebnými domami. 

Fotogaléria

Povesť

S Rímskymi kúpeľmi je pravdepodobne spojená aj miesta legenda. Povesť o víle Dudinke hovorí o rímskom vojvodcovi Aquilliovi, ktorý sa dostal na území dnešných Dudiniec do potýčky s miestnymi Germánmi. Rimania Germánov zajali a odviedli do svojho tábora. 

Na druhý deň sa však záhadne stratil syn vojvodcu Decimus. Rimania mladíka hľadali, ale bezvýsledne. Chlapca napokon našli na mieste, kde vyvierali zo zeme teplé pramene. Nad bezduchým telom chlapca sa skláňala víla, ktorá sa prihovorila Aquilliovi. Vojvodcovi sľúbila, že prinavráti život chlapcovi, pokiaľ prepustí zajatcov. Víla pokropila Decima vodou a ten náhle ožil. Rímsky veliteľ svoj sľub dodržal a zajatcov prepustil. 

Víla Dudinka sa stala symbolom mesta Dudince a aj samotných kúpeľov v Dudinciach. 

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia.

Mapa miesta

Postrehy návštevníkov

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top