> Blog > Zdravie a krása > Ozónová terapia

Ozónová terapia

Ozónová terapia dopĺňa klasické liečebné postupy, v podstate ide o liečbu tzv. medicínskym ozónom. Je to zmes ozónu a kyslíka, ktorá má presne stanovenú koncentráciu a objem. Zmes sa vyrába v špeciálnom prístroji (generátor ozónu) z bežného kyslíka: ozónom sa nasycuje voda, fyziologický roztok alebo prípadne aj vlastná krv pacienta.

Ako ozónová terapia prebieha?

Liečba ozónovou terapiou sa robí ambulantne. Ozón sa môže aplikovať na pokožku, do dutín, intravenózne (do žily) alebo paravertebrálne ( k vyklenutej platničke). Pacient je po zákroku sledovaný zhruba dve hodiny, potom odchádza do domáceho liečenia a po niekoľkých dňoch sa začína s rehabilitáciou. Výhodou ozónovej terapie je najmä v tom, že má podstatne kratšiu dobu rekonvalescencie a je pre pacienta tiež menej traumatizujúca.

Na čo ozónová terapia pôsobí?

Ozón sa využíva predovšetkým na komponenty koreňovej oblasti, keďže ozón výrazne pôsobí na medzistavcovú platničku, rovnako ako aj na nervový koreň. Po aplikácii ozónu dochádza k uvoľneniu vody z jadra platničky, čím sa zmenší objem vyklenujúcej sa platničky, a tým aj tlak na nervový koreň. Okrem toho ozónová terapia má aj analgetický, protiopuchový a protizápalový efekt, preto nie je taká bolestivá. Zvyšuje prekrvenie a urýchľuje hojenie tkanív, ničí baktérie, vírusy, plesne, potláča alergické reakcie, mobilizuje imunitný systém a popisuje sa aj protinádorový účinok ozónu. Dokonca sa ozónom môže liečiť aj zubný kaz, a tiež pomáha pri slizničných defektoch.

Kto by sa mal ozónovej terapii vyhnúť?

Úspešnosť liečby je vysoká – 70 až 80%. V prípade neúspechu alebo iba čiastočného efektu sa však terapia musí opakovať. Ozónovej terapii by sa však mali vyhnúť tehotné ženy, ľudia, ktorí majú zvýšenú činnosť štítnej žľazy, majú závažné ochorenia srdca, trpia hypertenziou alebo poruchami zrážanlivosti krvi.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top