Categories: Kúpele Lúčky

Minerálne pramene v kúpeľoch Lúčky

Minerálne pramene v kúpeľoch Lúčky tvoria základ liečby. Voda z dvoch prameňov – Valentína a Hgl-3 sa využíva na liečebné procedúry, ale i na pitné kúry. Viac o histórii, klasifikácii a zložení minerálnych vôd v kúpeľoch Lúčky sa dozviete v nasledovnom článku.

'; } var h2Elems = document.querySelectorAll('h2'); h2Elems.forEach(function(h2, index) { var h2ID = sanitizeTitle(h2.textContent); // Use the sanitizeTitle function h2.id = h2ID; }); }); } catch (error) { console.error("An error occurred while generating table of contents: ", error); }

Liečivá voda kúpeľov v Lúčkach

Najtypickejším javom pre oblasť okolia Lúčok je výskyt minerálnych prameňov, viazaný najmä na prosečniansky zlom. Minerálne vody vznikajú z povrchových vôd, tie vznikajú cez priepustné vrstvy hlboko do zemskej kôry, pričom sa obohacujú minerálnymi látkami a otepľujú sa. 

Teplé pramene v Lúčkach pútali pozornosť už od nepamäti. V minulosti ich obyvatelia využívali na máčanie ľanu a konopí, ale i na ľudovú liečbu. Od 18. storočia, kedy začali v kúpeľoch vznikať prvé kúpeľné domy, sa začali aj minerálne pramene využívať na odbornejšiu kúpeľnú liečbu. 

V septembri roku 1912 sa Lúčky uchádzali o zaradenie medzi liečivé kúpele Uhorska. V podaní sa podrobne poukazuje aj na význam liečivých vôd. O novú klasifikáciu a chemickú analýzu minerálnych vôd v Lúčkach sa napokon v roku 1916 zaslúžil uznávaný odborník Dr. Viliam Hanko z Budapešti.

Klasifikácia minerálnych termálnych vôd v kúpeľoch Lúčky

Minerálne termálne vody v kúpeľoch Lúčky sú prírodné, liečivé, slabo mineralizované, síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté, uhličité vody, hypotonické, vlažné. Podľa tvorby ich chemického zloženia patria k vodám petrogénnym, karbonato-sulfatogénneho charakteru. Majú nevýrazný kalcio-sulfátový typ chemizmu. Z plynných zložiek je dôležitý obsah voľného CO2, ktorý významne spolupôsobí pri formovaní výsledného chemizmu vôd. Medzi najrozšírenejšie patria síranovo-hydrouhličitanové a vápenato-horečnaté vody. 6 minerálnych prameňov sa nachádza severne od obce Lúčky.

Minerálne pramene využívané na pitné kúry

Pri komplexnej kúpeľnej liečbe v kúpeľoch Lúčky sa využíva termálna minerálna voda prameňa Valentína a voda z prameňa HGL-3. Tento prameň využíva aj termálne kúpalisko AQUA-VITAL Park.

Minerálny prameň Valentína

Minerálny prameň Valentína je voľne prístupný, nachádza sa pri vonkajšom vstupe do Aqua-Vital Parku. Samotný prameň tvorí kamenný blok, pred ktorým je urobený výtok minerálky z rúrky, ktorá sa napája na vrt. Pri prameni sa nachádza informačný panel s informáciami o zložení vody.

Termálna minerálna voda z prameňa Valentína má teplotou 32,3 °C. Voda z vrtu sa používa nielen pri liečebných procedúrach, ale aj na pitné účely. Voda je stredne mineralizovaná síranovo-hydrogenuhličitanová, vápenato-horečnatá, so zvýšeným obsahom fluoridov, slabo kyslá, vlažná hypotonická s celkovou mineralizáciou 2689 mg na liter vody. Obsah CO2 je 875 mg na liter vody. 

Minerálny prameň HGL-3

Ďalší voľne prístupný minerálny prameň je prameň HGL-3, ktorý sa nachádza v budove Balneocentra na 1. a na 2. nadzemnom podlaží. Má teplotu 35,2 °C. 

V súčasnosti nevyužívané minerálne pramene

V Lúčkach sa nachádzajú aj ďalšie pramene a 2 vrty. Tieto pramene sa však aj v dôsledku závadnosti nevyužívajú. Prameň Barbora sa nachádza v lúčanskom kúpeľnom parku blízko liečebného domu Choč.

Minerálny prameň Barbora

Minerálny prameň Barbora nájdete v kúpeľnom parku. V mieste výveru prameňa je studňa s prelivom minerálnej vody v úrovni terénu. Kovovou rúrkou voda vyteká do upraveného kruhového tvaru, okolo ktorého boli vybudované lavičky pre kúpeľných hostí. V súčasnosti sa voda nevyužíva a to vzhľadom na priesaky z kanalizácie.

Minerálny prameň Marta

Prameň minerálnej vody Marta sa nachádza tiež v parku – severne od prameňa LM – 92. Prameň je zachytený do betónovej skruže s prelivom, pričom voda z prelivu odteká do upraveného kruhového jazierka. Okolie celého prameňa minerálnej vody je upravené aj s vybudovanými lavičkami. Minerálna voda sa nevyužíva, pretože je závadná a tiež ovplyvňovaná zrážkami.

Vrt Helena

Vrt minerálnej vody sa nachádza za parkom, po pravej strane potoka. Bol vybudovaný v mieste starého vrtu V – 1. Oceľová rúra vyčnieva nad terén odkiaľ prelivom z rúry vyteká lúčanská minerálna voda do betónovej nádrže a odtiaľ prelivom do blízkeho potoka. Minerálna voda sa v súčasnosti nevyužíva.

Vrt Mária

Vrt V-3 je označovaný aj ako prameň Mária. Je umiestnený na spodnej časti cestného násypu pri hornej časti futbalového ihriska, nad obcou Lúčky. Voda z vrtu v súčasnosti vyteká cez skorodované oceľové pažnice. Minerálna voda z vrtu sa nevyužíva.

Aké indikácie lieči minerálna voda v kúpeľoch Lúčky?

V kúpeľoch Lúčky sa liečia nasledovné ochorenia:

  • choroby tráviaceho ústrojenstva,
  • choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou,
  • netuberkulózne choroby dýchacích ciest,
  • nervové choroby,
  • choroby pohybového ústrojenstva,
  • ženské choroby,
  • onkologické ochorenia,
  • choroby z povolania.

Je minerálna voda v kúpeľoch Lúčky vhodná na pitné kúry?

Na pitné kúry sa využíva voda z prameňa HGL – 3 a Valentína. Minerálna voda z Lúčok svojím zložením môže byť indikovaná ako súčasť prevencie a liečby osteoporózy. Prameň má obsah vápnika 606 mg/l, odporúčaná denná dávka pre dospelého je 800-1200 mg. V rámci prevencie osteoporózy je možné odporučiť piť dávku 0,5 l denne, v rámci doplnkovej liečby osteoporózy množstvo 0,5 – 1 liter denne. 

Lúčanská liečivá voda predchádza zápche. Dokáže potláčať hnilobné baktérie a tvorbu plynov v čreve, priaznivo ovplyvňuje tvorbu žlče a činnosť pankreasu, ďalej znižuje hladinu cholesterolu, lieči poruchy peristatiky čriev, ochorení žalúdka alebo sa využíva ako doplnková liečba infekcií močových ciest. 

Doprava

Prístup do obce Lúčky vedie po ceste III/2216, ktorá sa v Liptovskej Teplej pripája na cestu do Ružomberka. Okresné mesto sa nachádza 13 km západne, Liptovský Mikuláš 22 km východne, Dolný Kubín 18 km severozápadne. Najbližšia železničná zastávka sa nachádza v Liptovskej Teplej, na trati Žilina – Košice. Do obce pravidelne premáva autobusová doprava.

Parkovanie

Klienti kúpeľov Lúčky majú k dispozícii vyhradené bezplatné parkovisko pred LD Choč. Návštevníci obce Lúčky majú k dispozícii bezplatné parkovisko oproti Lúčanskému vodopádu alebo pri Obecnom úrade.

Mapa miesta

GPS súradnice

Kúpele Lúčky: 49.1330022°, 19.3982084°

Postrehy návštevníkov

Príjemné miesto. Chutná voda, ak si ju necháte trocha vychladnúť. Hneď oproti parkovisko.
Václav S.

HGL-3 je dostupný pre verejnosť v interiéri Balneocentra (na prízemí aj na 1. poschodí). Je to prírodný, liečivý, termálny prameň, takže sa oplatí navštíviť aj cez zimu. Nie je to ten istý prameň ako Valentína, ktorý je vonku pred vstupom do akvaparku (Valentína je trošku menej mineralizovaná). Odporúčam hlavne pokiaľ potrebujete vápnik (napr. pri osteoporóze) a pre pitný režim pokiaľ idete okolo.
Jan G.

Mohlo by vás zaujímať

Včelársky náučný chodník

Ak by ste mali záujem spoznať okolie kúpeľov Lúčky a dozvedieť sa niečo o význame včiel, vyskúšajte Včelársky náučný chodník v Lúčkach a vydajte sa po stopách včelieho spoločenstva.

Zistiť viac
Kúpele Lúčky a ich história

Lúčky patria k vyhľadávaným kúpeľom na Slovensku. História kúpeľov v Lúčkach sa začala písať už v 18. storočí, spoznajte s nami minulosť týchto obľúbených liptovských kúpeľov.

Zistiť viac
Romana

Romana pracuje v spoločnosti Relaxos ako klientský pracovník. Je vyštudovaná archeologička a svoju lásku k dejinám uplatňuje aj pri písaní článkov pre blog Relaxosu. Medzi jej vášne patrí hubárčenie, takže ak ideme v rámci CK na infocestu do kúpeľov, okrem historických a turistických zaujímavostí sonduje aj okolité hubárske terény.

Recent Posts

Masáž rúk: Relaxačné techniky vás zbavia stresu aj bolesti

Neustále písanie na počítači či každodenná manuálna práca dá našim rukám poriadne zabrať. Masáž rúk…

2 dni dozadu

Zdravotná masáž: Účinná pri bolesti chrbtice, svalov a kĺbov

Liečebná alebo zdravotná masáž sa zvyčajne používa ako doplnková terapia popri iných liečebných postupoch, ako…

4 dni dozadu

Štrbské Pleso – perla slovenských Tatier

Štrbské Pleso patrí k najvyhľadávanejším turistickým strediskám vo Vysokých Tatrách. Okrem krásnej prírody a známej…

1 týždeň dozadu

Manikúra: Vyberte si správny typ manikúry pre vás

Páčia sa vám elegantné a decentne upravené nechty? Alebo naopak preferujete žiarivé farby a vzory?…

3 týždne dozadu

Parafínový zábal zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesti

Liečba parafínovým voskom sa vykonáva na rôznych častiach tela, ako sú ruky, nohy a chrbát.…

1 mesiac dozadu

Vrch Holíš nad vodnou nádržou Nosice

Vrch Holíš je obľúbeným miestom výletov klientov užívajúcich si liečebný pobyt v kúpeľoch Nimnica. Ide…

1 mesiac dozadu