> Blog > Zdravie a wellness > Akupresúra

Akupresúra

Ide o tradičnú čínsku liečbu, ktorá sa používa už niekoľko tisíc rokov. Akupresúra je podobná akupunktúre, no spočíva v masírovaní citlivých bodov na pokožke. Táto liečebná metóda sa zakladá na poznatku, že organizmus človek tvoria dráhy, po ktorých prúdi energia. A ak sa tieto cesty zablokujú, môže vzniknúť bolesť alebo choroba. Preto tieto miesta treba vymasírovať, aby sa dráhy uvoľnili. Na ľudskom tele sa nachádza presne 361 bodov, na ktoré môžeme prstami vyvolávať tlak. Možné je však aj použitie podtlaku.

Ako masírovať?

Akupresúrne body najlepšie na tele nájdeme vďaka silnému tlaku, ktorý môže spôsobiť bolesť. Každý bod sa musí masírovať jemne, postupne by sa mal zvyšovať tlak. Pri silných bolestiach sa odporúča krúživá masáž bodu končekom ukazováka. Pri chronických ochoreniach je zase vhodná masáž strednej intenzity, pričom silný tlak sa vyvoláva palcom, hánkami či lakťom. Pri chronických ochoreniach by mala masáž trvať aj pol hodinu, no pri jemných bolestiach postačí iba 5 minút. Masáže je najlepšie robiť dvakrát denne – ráno a večer, no pokojne môžeme akupresúru opakovať aj po pol hodine.

Na čo akupresúra pomáha?

Akupresúra predstavuje nový prístup liečby pri problémoch pohybového aparátu, predovšetkým pri zablokovaných svalových partiách, pri obmedzení pohybu kĺbov, stavov po úrazoch a blokov chrbtice. Vďaka akupresúre sa postupne odstraňujú energetické bloky svalstva, a tým je docielená celková harmonizácia svalového aparátu. Tiež je možné vďaka tejto metóde zvyšovať výkonnosť, predchádzať úrazom svalov, rozšíriť hybnosť alebo zlepšiť si psychickú pohodu.

Kto sa akupresúre môže venovať?

Akupresúra sa môže využívať aj v oblasti prevencie a samoliečby. Prevencii s avšak venuje len úzka skupina ľudí, ktorí si tak zvyšujú svoju odolnosť a kondíciu ako napr. jogíni. Samoliečba sa odporúča všetkým ostatným, jej výhodou je, že nemá žiadne vedľajšie účinky a možno ju praktizovať v každom veku.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top