Ak máte zmysel pre humor, chcete sa schuti zasmiať, prípadne si zaspomínať aj na staré časy, neváhajte navštíviť Múzeum Gýča v Kremnici. Ide o jedinečné múzeum svojho druhu v celej Európe.

'; } var h2Elems = document.querySelectorAll('h2'); h2Elems.forEach(function(h2, index) { var h2ID = sanitizeTitle(h2.textContent); // Use the sanitizeTitle function h2.id = h2ID; }); }); } catch (error) { console.error("An error occurred while generating table of contents: ", error); }

Od nápadu k ozajstnému múzeu

Prvé pokusy vystaviť zbierku gýčov siahajú ešte do osemdesiatych rokov minulého režimu, kedy „nadšenci“ zorganizovali niekoľko malých výstav v rôznych priestoroch. Skutočný vznik múzea a stála expozícia gýčov sa datuje až od roku 2005. O rok neskôr správcovia múzea založili aj občianske združenie Múzea Gýča (OZ MG).

Dnes múzeum vystavuje a zabáva zbierkou vyše 1200 gýčov. Niektoré umelecké diela vás určite s úsmevoch na tvári vrátia v spomienkach do obývačky vašej babky. Exponáty sú rozdelené do špecializovaných sekcií (napr. sekcia maliarstva, poľovníctva, trpaslíkov a pod.) a ozvučené vo viacerých jazykoch.

Sami môžete prispieť k rozšíreniu výstavy vlastným kúskom, ktoré múzeu podarujete. Na oplátku budete mať vstup zdarma a dobrý pocit, že ste prispeli k osvete gýča. 

Spojte návštevu Kremnice, s kúpeľným pobytom v Trenčianskych Tepliciach, alebo v Sklených Tepliciach a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Určite si nenechajte ujsť

  • Uličku slávnych nosov – svoje nosy tu majú všetci humoristi, ktorí prispeli nemalou mierou k humoru a satire ako napr. Július Satinský, Stano Radič, Viktor Kubal, Marián Zednikovič a ďalší; nájdete ju na nádvorí za múzeom.
  • Každoročné udeľovanie anticeny Trafená hus za najväčšiu trápnosť, absurditu a gýč roka nad čím „aj humoristom rozum zastane“.
  • Festival Kremnické gagy, ktorý sa koná každoročne koncom leta (presný termín sa každý rok mení), kedy sa slávnostne udeľuje už aj spomínaná cena Trafená hus.

Fotogaléria

Ako múzeum nájdete

Múzeum Gýča sídli v Bellovom dome v samom centre mesta na Štefánikovom námestí neďaleko Mestského úradu a necelých 220 m od Mincovne Kremnica.

Doprava a parkovanie

Kremnica je mesto ležiace medzi Turčianskymi Teplicami a Žiarom nad Hronom. Dostupná je autobusom aj vlakom.

Spoplatnené parkovisko sa nachádza aj priamo na Štefánikovom námestí v bezprostrednej blízkosti múzea.

Do Kremnice z Turčianskych Teplíc

Z Turčianskych Teplíc je Kremnica vzdialená približne 22 km, k dispozícii je vlakové aj autobusové spojenie niekoľkokrát denne. Kremnica je obľúbeným výletným miestom hostí kúpeľov Turčianske Teplice.

Do Kremnice zo Sklených Teplíc

Kremnica je zo Sklených Teplíc vzdialená približne 31 km, pri ideálnej premávke ste tam autom ani nie za 0,5 hod (po ceste E571/E58 a 65).

V prípade hromadnej autobusovej dopravy počítajte s jedným prestupom v Žiari nad Hronom, časová náročnosť sa pohybuje od 1 hod v priebehu týždňa, do 2 – 3 hod. cez víkend. Z autobusovej zastávky vás čaká k múzeu ešte 600 m chôdze (cca 10 min.)

Mapa miesta

Vstupné/Cenník

Vstupné je od 1 – 2 €.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj študentov nájdete na oficiálnej webovej stránke, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Postrehy návštevníkov

Určite netreba obísť toto miesto, dokonca nás pustili aj so psíkom. Zdarma na poschodí výstava lyží a začiatkov lyžovania na Slovensku👍👌
Miroslava T.

Vtipná vsuvka pri návšteve Kremnice. Sprievodca vtipný, zaujímavo vie okomentovať takmer všetky zbytočnosti lapače prachu,čo sme kedysi hrdo vystavovali v bytoch. Galéria nosov tiež krásna.
Ivana K.

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny múzea sa menia podľa letnej a zimnej sezóny, určite sa objednajte na prehliadku vopred telefonicky.

Video

Múzeum Gýča v Kremnici a ulička slávnych nosov

Kontakt

Múzeum GýčaŠtefánikovo námestie 14/2 967 01 KremnicaGPS súradnice: 48.7050161°, 18.9176247°

Mohlo by vás zaujímať

Etnografické múzeum Martin a slovanská história

Etnografické múzeum v Martine patrí medzi naše najstaršie múzeá. Viac ako storočie sa neúnavne  venuje získavaniu predmetov vlastivedného charakteru. Výsledkom je najkompletnejšia zbierka ľudovej kultúry na Slovensku.

Zistiť viac
Kapitulské bralá – trasa a zaujímavosti

Prírodná pamiatka Kapitulské bralá, neďaleko Sklených Teplíc, je zaujímavá najmä pre zdatnejších turistov. Do istého bodu vás privedie turistická značka, ďalej už musíte pokračovať na vlastnú päsť. Unikátne lávové výtvory však rozhodne stoja za to. 

Zistiť viac
Andrea

Andrea pracuje v spoločnosti Relaxos ako klientský pracovník, kde využíva svoje bohaté znalosti jazykov. Pri písaní pre blog Relaxosu pre zmenu praktizuje svoju náklonnosť k turistike. Okrem pravidelných informačných návštev kúpeľov a wellness hotelov (ktoré má v náplni práce) rada navštevuje slovenské hory a turistické zaujímavosti.

Recent Posts

Masáž rúk: Relaxačné techniky vás zbavia stresu aj bolesti

Neustále písanie na počítači či každodenná manuálna práca dá našim rukám poriadne zabrať. Masáž rúk…

5 dní dozadu

Zdravotná masáž: Účinná pri bolesti chrbtice, svalov a kĺbov

Liečebná alebo zdravotná masáž sa zvyčajne používa ako doplnková terapia popri iných liečebných postupoch, ako…

1 týždeň dozadu

Štrbské Pleso – perla slovenských Tatier

Štrbské Pleso patrí k najvyhľadávanejším turistickým strediskám vo Vysokých Tatrách. Okrem krásnej prírody a známej…

2 týždne dozadu

Manikúra: Vyberte si správny typ manikúry pre vás

Páčia sa vám elegantné a decentne upravené nechty? Alebo naopak preferujete žiarivé farby a vzory?…

3 týždne dozadu

Parafínový zábal zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesti

Liečba parafínovým voskom sa vykonáva na rôznych častiach tela, ako sú ruky, nohy a chrbát.…

1 mesiac dozadu

Vrch Holíš nad vodnou nádržou Nosice

Vrch Holíš je obľúbeným miestom výletov klientov užívajúcich si liečebný pobyt v kúpeľoch Nimnica. Ide…

1 mesiac dozadu