Pamätná izba Ivana Krasku je zaujímavým minimúzeom života a tvorby jedného z najväčších slovenských básnikov. Je umiestnená v byte v Piešťanoch, v ktorom tento významný básnik žil v rokoch 1943 – 1958. Časť bytu je v pôvodnom stave, takže uvidíte aj jeho originálne zariadenie.

'; } var h2Elems = document.querySelectorAll('h2'); h2Elems.forEach(function(h2, index) { var h2ID = sanitizeTitle(h2.textContent); // Use the sanitizeTitle function h2.id = h2ID; }); }); } catch (error) { console.error("An error occurred while generating table of contents: ", error); }

Kto bol Ivan Krasko?

Ivan Krasko, vlastným menom Ján Botto bol významný slovenský básnik, prozaik a prekladateľ. Narodil sa 12. júla 1876 v Lukovištiach. Študoval na maďarskom gymnáziu v Rimavskej Sobote, na nemeckom v Sibiu a na rumunskom v Brašove v Rumunsku, kde aj zmaturoval. V rokoch 1900 – 1905 študoval chemické inžinierstvo v Prahe. V roku 1914 narukoval. Po návrate z vojny sa prihlásil do štátnych služieb vzniknutej Česko-slovenskej republiky. V roku 1923 mu udelili titul doktora technických vied. V roku 1943 sa presťahoval do kúpeľného mesta Piešťany, kde žil až do roku 1958. Zomrel v Bratislave, ale pochovali ho v rodných Lukovištiach.

Vo svojich dielach sa venuje nielen problematike sociálnej nespravodlivosti, ale aj témam ako je pomaďarčovanie, zotročovanie slovenského národa a pasivita mladej generácie.

Expozície Pamätnej izby Ivana Krasku v Piešťanoch

Pamätná izba Ivana Krasku je súčasťou Balneologického múzea v Piešťanoch. Expozíciu sprístupnili v roku 1976 pri príležitosti 100. výročia narodenia nášho národného umelca. 

V prvej časti expozície na prízemí nájdete okrem dokumentov a fotografií aj trojrozmerné predmety. Približujú Kraskov život, dielo, rodisko a štúdiá, publikačnú činnosť, obdobie 1. sv. vojny a politickú činnosť za 1. ČSR. 

Druhá časť expozície ostala nezmenená a tvoria ju dve miestnosti – pracovňa a spálňa. Tie sú zariadené rovnako ako za jeho života. V pracovni nájdeme rozsiahlu knižnicu. Mnohé knihy sú s venovaním od jeho priateľov a obdivovateľov –  básnikov a spisovateľov. Súčasťou knižnice sú aj Kraskove básne a knihy o ňom a jeho tvorbe. 

Zaujímavé sú tiež osobné predmety ako rodokmeň, obraz rodinného domu, secesné bytové doplnky, diela známych výtvarných umelcov akým boli Janko Alexy, Martin Benka, ale aj básnikov portrét od slovenského herca Františka Zvaríka –  kraskovho zaťa. 

Fotogaléria

Doprava

Budovu Pamätnej izby Ivana Krasku nájdete na nábreží rieky Váh v Piešťanoch cca 100 m od Kolonádového mosta.

Región Považia ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu Piešťan s wellness pobytom a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Mapa Miesta

Postrehy návštevníkov

Nenápadné múzeum pri rieke avšak dosť zaujímavé. Pani bola veľmi milá a všetko má pekne naštudované. Cena 1€ je pekná symbolická suma. Odporúčam.
Ivan S.

Vstupné/Cenník

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Balneologického múzea. Odkaz uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Otváracie hodiny

Pamätnú izbu Ivana Krasku môžete navštíviť od utorka do piatka. Aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Balneologického múzea.

Video

Vitajte v Balneologickom múzeu Imricha Wintera

Kontakt

Balneologické múzeum – Pamätná izba Ivana KraskuNábrežie Ivana Krasku 292101 PiešťanyGPS súradnice: 48.586853°, 17.836717°

Mohlo by vás zaujímať

Obraz Alfonsa Muchu

Alfons Mucha z vďačnosti namaľoval špeciálne pre piešťanské kúpele obraz, ktorý sa nachádza vo výklenku v luxusnom 5* hoteli Thermia Palace. V roku 2000 vzácny obraz Alfonza Muchu z hotela záhadne zmizol. Aký bol jeho ďalší osud a či si ho môžete v kúpeľoch pozrieť opäť, aj ďalšie zaujímavosti, sa dozviete v článku.

Zistiť viac
Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica je dominantou obce s rovnomenným názvom. V 17. storočí sa stal sídlom dobrovodského panstva, ktorým bol dovtedy hrad Dobrá voda. Kaštieľ navštívila dokonca uhorská panovníčka Mária Terézia. V súčasnosti je kultúrnym centrom obce. Sídli v ňom Malokarpatská galéria a Regionálne múzeum.

Zistiť viac
Silvia

Silvia má v Relaxose na starosti úspešné vybavenie zákazníka. Vyštudovala archívnictvo a pomocné vedy historické. Získané vedomosti naplno využíva aj pri písaní článkov pre blog Relaxosu. Mimo práce sa naplno venuje svojej rodine a dvom deťom. Podnikajú spolu vychádzky do prírody spojené s návštevou zaujímavých miest. Na infocestách sa snaží na kúpele pozerať očami rodiča a posudzuje vhodnosť lokality pre rodiny s deťmi.

Recent Posts

Masáž rúk: Relaxačné techniky vás zbavia stresu aj bolesti

Neustále písanie na počítači či každodenná manuálna práca dá našim rukám poriadne zabrať. Masáž rúk…

4 dni dozadu

Zdravotná masáž: Účinná pri bolesti chrbtice, svalov a kĺbov

Liečebná alebo zdravotná masáž sa zvyčajne používa ako doplnková terapia popri iných liečebných postupoch, ako…

6 dní dozadu

Štrbské Pleso – perla slovenských Tatier

Štrbské Pleso patrí k najvyhľadávanejším turistickým strediskám vo Vysokých Tatrách. Okrem krásnej prírody a známej…

2 týždne dozadu

Manikúra: Vyberte si správny typ manikúry pre vás

Páčia sa vám elegantné a decentne upravené nechty? Alebo naopak preferujete žiarivé farby a vzory?…

3 týždne dozadu

Parafínový zábal zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesti

Liečba parafínovým voskom sa vykonáva na rôznych častiach tela, ako sú ruky, nohy a chrbát.…

1 mesiac dozadu

Vrch Holíš nad vodnou nádržou Nosice

Vrch Holíš je obľúbeným miestom výletov klientov užívajúcich si liečebný pobyt v kúpeľoch Nimnica. Ide…

1 mesiac dozadu