Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica je dominantou obce s rovnomenným názvom. V 17. storočí sa stal sídlom dobrovodského panstva, ktorým bol dovtedy hrad Dobrá voda. Kaštieľ navštívila dokonca uhorská panovníčka Mária Terézia. V súčasnosti je kultúrnym centrom obce. Sídli v ňom Malokarpatská galéria a Regionálne múzeum.

Malokarpatská galéria a Regionálne múzeum v kaštieli Chtelnica

Malokarpatská galéria vznikla v severnom pavilóne kaštieľa. Zoznámi vás s výtvarnou činnosťou regionálnych umelcov. Expozícia sa nachádza na troch poschodiach. Svoj priestor tu majú maliari, fotografi, sochári aj rezbári. Okrem výtvarného umenia priestor dostáva aj hudba a film. 

Regionálne múzeum je situované v pivničných priestoroch v pavilónoch okolo kaštieľa. Činnosť múzea sa zameriava na prezentovanie dejín obce Chtelnica a jej okolia. Expozícia má historickú, paleontologickú a speleologickú časť. 

Počas prehliadky kaštieľa môžete nahliadnuť aj do pivníc, kde sa v minulosti skladovalo víno. Vo východnom pavilóne sa nachádza Kaplnka Ukrižovania, ktorá je tiež sprístupnená návštevníkom múzea.

Vzhľad kaštieľa

Kaštieľ tvorí dvojpodlažný dvojtraktový objekt s renesančnými a barokovými prvkami. Fasádu zdobia zaklenuté stĺpy. Okolo hlavnej budovy sú rozmiestnené 4 rokokové pavilóny. Kaštieľ mal pôvodne 45 miestností. 

V roku 1789 sa uvádza, že tu boli mramorové stoly, holíčsky stolový porcelán, umelecké obrazy a knižnice. Spomedzi 130 obrazov mali zvlášť umeleckú hodnotu obrazy Juraja Erdődyho, grófky Terézie, poľského kráľa Jána III. a ruského cára Petra Veľkého. 

Vo východnom pavilóne sa nachádza umelecky cenná kaplnka s námetom Ukrižovania. Vznikla v rokoch 1680 – 1688. Najcennejší bol oltárny obraz Ukrižovania, ktorý sa, žiaľ, po roku 1945 stratil ako aj ostatné vnútorné zariadenie kaplnky. 

Pri kaštieli bol dokonca vybudovaný panský pivovar, ktorý bol v roku 1870 ešte v prevádzke. Pod kaštieľom sa nachádzali priestranné pivnice, kde boli uskladnené vína z panských aj poddanských pivníc. 

Fotogaléria

Park

Jozef Pálffy dal v polovici 19. storočia upraviť okolie kaštieľa, najmä anglický park so vzácnymi cudzokrajnými drevinami. V parku sa okrem toho nachádzali alegorické sochy a rybník na chov kaprov. Založil tiež skleník so vzácnymi kvetmi, ovocnú záhradu, letohrádok a promenádu. V súčasnosti je park zmenšený a zle udržiavaný. 

História chtelnického kaštieľa

Na mieste staršieho kaštieľa vyrástol na konci 16. storočia renesančný objekt s opevnením, castrum alebo kúria. Správa dobrovodského panstva sa presunula z hradu Dobrá Voda do kaštieľa Chtelnica začiatkom 17. storočia. Panstvo spravoval správca sídliaci v kaštieli, ktorému podliehalo aj úradníctvo a služobníctvo.

Rod Erdődyovcov

Rod Erdődyovcov mal v majetku kaštieľ viac ako dve a pol storočia. Na začiatku 17. storočia vlastnil kaštieľ Tomáš Erdődy. V roku 1679 bol kaštieľ prestavaný do súčasnej podoby. Pôvodne renesančný objekt sa zmenil na barokový. V parku okolo kaštieľa sa postavili 4 rokokové pavilóny. Všetky najvýznamnejšie udalosti obce sa spájali s dianím v kaštieli. 

V roku 1775 privítal zemepán Ján Erdődy, bývalý prezident uhorskej kráľovskej komory, v kaštieli samotnú panovníčku Máriu Teréziu so sprievodom. Na jej počesť usporiadali poľovačky, ples a ohňostroj. 

Rod Pálffyovcov

V polovici 19. storočia kaštieľ prevzali do vlastníctva Pálffyovci. Stal sa ich letným sídlom. Do kaštieľa umiestnili nový empírový nábytok. Len 13 miestnosti nechali s pôvodným zariadením. Pálffyovci sa zdržiavali v kaštieli len zriedka. V roku 1912 kaštieľ prenajali majiteľovi bratislavského pivovaru Viktorovi Steinovi, pričom väčšinu nábytku odviezli preč. 

Tragické udalosti roku 1918

V roku 1918 rabovka domácich a vpád maďarského vojenského oddielu spôsobili nenahraditeľné škody na vnútornom zariadení a objektoch kaštieľa. Zničený bol aj písomný archívny materiál, ktorý obsahoval pramene k dejinám obce aj panstva a bohatá knižnica. 

Kaštieľ vo vlastníctve štátu a neskôr obce

V roku 1941 otvorili v kaštieli Vyššiu vodcovskú školu Hlinkovej mládeže za účasti prezidenta Dr. Jozefa Tisu. Po roku 1945 prebral kaštieľ do vlastníctva štát. Bola tu umiestnená meštianska, neskôr Základná deväťročná škola, rodinné byty a lekárska ordinácia. Sídlili tu až do roku 1972, kedy bola vybudovaná nová budova školy. 

Kaštieľ potom prevzalo ministerstvo vnútra. Z časti renovovali objekty, upravili okolie s parkom, v areáli však vybudovali garáže. Bol tu zriadený archív ministerstva vnútra. Od roku 2000 je kaštieľ majetkom obce. 

Povesť o Chtelnici

Za vznikom obce Chtelnica stojí príbeh. Ide o povesť o otcovi, ktorý delil majetok medzi svojich 3 synov. Najmladší si však nevedel vybrať, otáľal s výberom a nakoniec mu ostala lokalita, na ktorej vyrástla neskôr obec Chtelnica. 

Doprava

Obec Chtelnica sa nachádza na ceste medzi Trstínom a Vrbovým. Obcou prechádza cesta číslo II/502. Kaštieľ Chtelnica sa nachádza na južnej strane obce po ľavej strane cesty z Chtelnice smerom do Trstína. 

Z Trstína aj Vrbového sem premáva priamy autobusový spoj. 

Región Považia ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu kaštieľa v Chtelinici s návštevou neďalekého kaštieľa v Dolnej Krupej, alebo návštevou kúpeľného parku v Piešťanoch. Navyše, ak tento výlet spojíte aj s kúpeľným pobytom v piešťanských kúpeľoch, doprajte si tak dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Mapa miesta

Ako sa dostať ku kaštieľu Chtelnica z kúpeľného mesta Piešťany

Chtelnica leží len 21 km od kúpeľného mesta Piešťany. Návštevu kaštieľa Chtelnica preto môžete spojiť aj s wellness pobytom v kúpeľoch Piešťany. Do Chtelnice sa z Piešťan dostanete cestou II/499 a vo Vrbovom odbočíte na cestu II/502, ktorá vás povedie až do obce. 

Z Piešťan premáva do obce Chtelnica aj priamy autobusový spoj. 

Parkovanie

Parkovanie je možné na pozemku kaštieľa.

Program/Akcie

Okrem pravidelných prehliadok múzea a rôznych výstav v galérii sa tu konajú aj ďalšie podujatia, napríklad ochutnávka vín v pivniciach. Pivničné priestory je možné prenajať aj na rôzne oslavy a svadby. 

Postrehy návštevníkov

Otváracie hodiny/Vstupné/Cenník

Múzeum a galéria v kaštieli sú otvorené v utorok, štvrtok, sobotu a nedeľu. Ostatné dni je možné dohodnúť si prehliadku telefonicky. Vstupné do kaštieľa je dobrovoľné.

Aktuálne otváracie hodiny a cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke obce Chtelnica, ktorú uvádzame nižšie v sekcii súvisiace odkazy.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top