Procedúry

Masáž lávovými kameňmi

Masáž lávovými kameňmi je jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu. Pomôže vám bojovať s bolesťou, nespavosťou či psychickým tlakom.

'; } var h2Elems = document.querySelectorAll('h2'); h2Elems.forEach(function(h2, index) { var h2ID = sanitizeTitle(h2.textContent); // Use the sanitizeTitle function h2.id = h2ID; }); }); } catch (error) { console.error("An error occurred while generating table of contents: ", error); }

História masáže lávovými kameňmi

Masáž lávovými kameňmi sa nazýva aj Hot stone. Existuje už niekoľko tisíc rokov. Blahodárne účinky lávových kameňov poznali už  pred 5000 rokmi starí Číňania a Mayovia. Horúce kamene vyhrievané ohňom používali aj domorodí Američania, a to na liečbu bolesti svalov a kĺbov.

Novodobou zakladateľkou tejto metódy je Američanka Mary Nelson, ktorá masáž propaguje od roku 1993 po celom svete, a to s veľkým úspechom. Ide o termoterapiu, ktorá sa realizuje prikladaním okrúhlych sopečných kameňov, ktoré sú zohriate na teplotu približne 60°C a chladných mramorových kameňov. 

Postup – ako prebieha masáž lávovými kameňmi

Technika masáže je založená na striedaní horúcich a chladných kameňov. Okrúhle bazaltové kamene sa zahrievajú na teplotu až 70 °C, pričom úplným opakom sú studené mramorové kamene.

Techniky masáže

Pri masáži lávovými kameňmi maséri využívajú viaceré masážne techniky, napríklad dlhé ťahy, kruhové pohyby, chvenie, poklepávanie a váľanie. 

Skúsenosť terapeuta

Masáž lávovými kameňmi vyžaduje zo strany terapeuta dostatočnú zručnosť a citlivosť. Na druhej strane aj záľubu v tom, čo robí, pretože nie je dôležitá len energia, ktorá prúdi z kameňov, ale aj tá, ktorá prúdi z rúk maséra. 

Lávové kamene

Sú to čadičové kamene, tmavej farby, ktoré sú zbierané väčšinou v Južnej Amerike, pri nečinných vulkánoch. Dôležité je čisté životné prostredie a vysoká koncentrácia železa. Sila týchto kameňov je v ich vnútri. Tieto kamene majú enormnú schopnosť akumulovať teplo. Nahrievajú  sa na špeciálnom variči a potom sa prikladajú na určité body na klientovom tele. Ostatnými sa masíruje celé telo.

Lávové kamene sa môžu prikladať pozdĺž chrbtice, na brucho, hruď, tvár, dlane či nohy.  Používa sa sada 60 kameňov. Nie sú to však len tak hocijaké kamene, ktoré by si človek mohol jednoducho nazbierať. Za hladkú a príjemnú štruktúru, vynikajúce tepelnú vlastnosti a jedinečný vzhľad vďačia sopečnému pôvodu.

Profesionálny maséri a wellness terapeuti by nemali vo svojej zbierke lávových kameňov postrádať kamene pod krk, kríže, chrbát, nohy, tvár či spúšťacie body. Súčasťou profesionálnej výbavy sú tiež medziprstové, spinálne, čakrové kamene a kamene rôznych veľkostí, ktoré možno rozdeliť na malé, stredné a veľké. 

Oleje a príslušenstvo

Pri masáži s lávovými kameňmi maséri zvyčajne používajú bežné masážne oleje. Omnoho dôležitejšie ako masážne oleje sú pri tomto druhu masáže samotné kamene, ich energia a technika masírovania. Vonné oleje slúžia len na spríjemnenie atmosféry. Masáž môže prebiehať aj bez nich.

Druhy masáže

Masáž lávovými kameňmi má tri rôzne podoby, podľa toho, akú teplotu majú kamene:

  • čínska masáž: kamene sa zahrievajú na teplotu 38 – 40 °C,
  • hawajská masáž: kamene majú teplotu 45 – 55 °C,
  • masáž amerických indiánov: kamene sú horúce na 60 – 70 °C.

Benefity – aké účinky má masáž lávovými kameňmi

Táto masáž je jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu.  

Lávové kamene majú viacero pozitívnych efektov na zdravie ľudského tela. Tonizujú ho, pomáhajú odstraňovať škodlivé látky, zlepšujú krvný obeh. Negatívna energia z tela zmizne a s ňou aj bolesti v svaloch. Pomáhajú pri bolesti hlavy, pri únave svalov, zápche a pri tráviacich problémoch. Terapia posilňuje samoliečbu ľudského tela, rozširuje cievy a krvné riečisko v svalových tkanivách, čím zlepšuje cirkuláciu krvi. Tiež zlepšuje zásobovanie tkanív výživnými látkami.

Zhrňme si benefity masáže lávovými kameňmi:

  • svalová relaxácia (teplo z kameňov uvoľňuje svalové spazmy),
  • úľava od bolesti (teplo umožňuje masérovi preniknúť hlbšie, ako je tomu pri iných druhoch masáží),
  • zlepšená cirkulácia (teplo rozťahuje cievy a žily),
  • psychické uvoľnenie (masáž lávovými kameňmi pôsobí relaxačne, využíva sa aj ako doplnkový liečba pri depresiách a úzkostiach),
  • podpora spánku (uvoľnenie počas masáže zlepšuje spánok),
  • zmiernenie príznakov autoimunitných ochorení (masáž lávovými kameňmi zmierňuje bolesti spojené s ochoreniami ako je fibromyalgia či reumatoidná artritída),
  • zlepšenie imunity.

Kontraindikácie – na čo si dať pozor pri masáži lávovými kameňmi

Masáž lávovými kameňmi sa však neodporúča tým, ktorí trpia na vysoký tlak, majú choré srdce, nákazlivé vírusové ochorenie, kŕčové žily, cukrovku, astmu, zápaly či infekcie. Tiež sa terapia zakazuje príliš obéznym ľuďom a tým, čo majú problémy s pokožkou. Podstupovať by ju nemali ani pooperačné stavy, kde boli odstránené nervové zakončenia, alebo kde je strata citlivosti v týchto miestach znížená.

O vhodnosti masáže lávovými kameňmi by ste sa mali poradiť s lekárom aj v prípade ak:

  • ste tehotná,
  • trpíte poruchami zrážanlivosti krvi,
  • beriete lieky na riedenie krvi,
  • trpíte epilepsiou,
  • máte nízky počet krvných doštičiek.

Vzhľadom k tomu, že sila tejto masáže je veľmi intenzívna, v rámci jedného dňa by sa už nemali absolvovať ďalšie liečebné kúry. Ak vás táto relaxačná terapia zaujala a chcete spraviť niečo pre svoje zdravie a psychickú harmóniu, zájdite si na niektorý z relaxačných a wellness pobytov.

Máte aj vy nejaké skúsenosti s lávovými kameňmi? Napíšte nám do komentára vašu osobnú skúsenosť.

Mohlo by vás zaujímať

Bowenova masáž – jemná, ale účinná

Bowenova masáž je nielen mimoriadne účinná, ale zároveň veľmi jemná metóda zameraná na celý rad zdravotných ťažkostí. Práve preto je vhodná pre všetky vekové kategórie od novorodencov až po seniorov, či tehotné ženy. Zaujímavosťou je, že táto terapia je vhodná aj pre vašich štvornohých domácich miláčikov.

Zistiť viac
Čokoládová masáž – balzam na telo i dušu

Čokoláda. Na svete snáď neexistuje človek, ktorý by nemal rád čokoládu v akejkoľvek forme. Vďaka jej blahodárnym účinkom na telo, ale i dušu sa okrem potravinárskeho priemyslu využíva aj pri relaxačných procedúrach. Čokoládová masáž je jednou z nich. Nechajte hýčkať svoje telo a zmysly čokoládou.

Zistiť viac
Denisa

Denisa sa stará o pútavé texty, ktoré každý číta s radosťou. Vyštudovala žurnalistiku, pracovala ako PR manažérka i ako manažérka inzercie v reklamnej agentúre. Je autorkou dvoch kníh. Vo voľnom čase sa naplno venuje svojej rodine. Všetok voľný čas trávia spolu von, a to za každého počasia. Preto každý jej deň končí rozprávkou, ktorú číta synovi a chvíľou pokoja pri dobrej knihe. Pre Denisu je písanie prácou i záľubou zároveň.

Recent Posts

Štrbské Pleso – perla slovenských Tatier

Štrbské Pleso patrí k najvyhľadávanejším turistickým strediskám vo Vysokých Tatrách. Okrem krásnej prírody a známej…

2 dni dozadu

Manikúra: Vyberte si správny typ manikúry pre vás

Páčia sa vám elegantné a decentne upravené nechty? Alebo naopak preferujete žiarivé farby a vzory?…

2 týždne dozadu

Parafínový zábal zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesti

Liečba parafínovým voskom sa vykonáva na rôznych častiach tela, ako sú ruky, nohy a chrbát.…

3 týždne dozadu

Vrch Holíš nad vodnou nádržou Nosice

Vrch Holíš je obľúbeným miestom výletov klientov užívajúcich si liečebný pobyt v kúpeľoch Nimnica. Ide…

1 mesiac dozadu

Masáž tváre: Jednoduchá procedúra omladí vašu pleť

Každá chceme mladistvú a zdravo vyzerajúcu pleť. Vplyvom rokov však pribúdajú vrásky a pleť chabne.…

1 mesiac dozadu

Chemický peeling: Účinná procedúra alebo prežitok?

Chemický peeling je kozmetické ošetrenie, ktoré sa používa na exfoliáciu, zjemnenie vrások, jaziev a pigmentácií.…

2 mesiace dozadu