> Blog > Zdravie a krása > Ako na reumatické ochorenia

Ako na reumatické ochorenia

Reuma je označenie pre skupinu rôznych ochorení, ktoré postihujú systém pohybového ústrojenstva, teda kĺby, svaly, šľachy a mäkké tkanivá. Pre zmiernenie príznakov je odporúčané dodržiavať správnu životosprávu, mierny pohyb a absolvovať kúpeľnú liečbu. Najvážnejšie prípady sú, keď reuma zasiahne kĺby nosiace hmotnosť, teda bedrá alebo kolená. Vtedy vedia veľmi znepríjemniť život.

Rozlišujeme zápalové a nezápalové druhy reumy. Najčastejším zápalovým typom je reumatoidná atritída, ktorá sa vystkytuje viac u mladších žien. Nezápalové – degeneratívne ochorenia postihujú pacientky nad päťdesiat rokov. Reumatoidná atritída sa častejšie objavuje u žien ako u mužov v pomere asi tri ku jednej. Naopak, zápalovým ochorením chrbtice trpí viac mužské pohlavie.

Prevencia? Bohužiaľ nie

Reuma postihuje okrem pohybového aparátu aj životne dôležité orgány ako je srdce, pečeň alebo obličky. Zasahuje aj cievy, preto sú pacienti s reumou náchylnejší na srdcové ochorenia a ochorenia krvného obehu. V priemere sa týmto pacientom skracuje život o desať až pätnásť rokov. Reuma sa v bežnom živote nepríjemne odrzkadľuje. V ranných hodinách človek pociťuje stuhnutosť, zníženú pohyblivosť, opuchnuté kĺby a podobne.

Čím skôr sa ochorenie reumy podchytí, tým väčšia je šanca na zmiernenie jeho priebehu. Preto ak sa u vás prejavujú niektoré z vyššie uvedených znakov počas viac ako 6 týždňov, určite navštívte doktora. Na liečbu reumatických ťažkostí sa predpisujú rôzne lieky, ktoré môžu zlepšiť stav pacienta. Úplne vyliečiť sa však zatiaľ nedá. Na tento typ ochorení nejestvuje ani účinná prevencia.

Ako na reumu

Aj napriek tomu, že reuma sa nedá liečiť do úplného konca, existuje niekoľko tipov, ktoré pomáhajú pacientom ľahšie znášať jej príznaky. Zdravý životný štýl, pestrá strava s obmedzením živočíšnych bielkovín a mierny pohyb sú návodom, ako s reumou žiť v “prímerí.” Najvhodnejšou je varená alebo dusená zelenina, celozrnné cestoviny a základom je dodržiavať pitný režim. Odporúča sa piť čistú vodu, určite nie bublinkové nápoje.

Z pohybových aktivít sú pre reumu vhodné tie menej náročné, ktoré sú akousi formou relaxácie no zároveň pôsobia ako terapia proti reume. Za zmienku stojí chôdza, plávanie, Tai chi alebo fitness pod odborným dohľadom a rôzne relaxačné cvičenia. Vždy však treba byť maximálne opatrný. Radšej cvičte častejšie a menej intenzívne a záťaž pomaly postupne zvyšujte. Pri niektorých druhoch reumy, najmä pri dlhodobo liečenej zápalovej reume, sú svaly a šľachy oslabené natoľko, že hrozí ich natrhnutie.

Pomôže kúpeľná liečba

Kúpeľné zariadenia ponúkajú pre takýchto pacientov liečebné pobyty zamerané na obnovenie funkčnosti postihnutých kĺbov a navodenie svalovej rovnováhy. Tento typ liečby je pre reumatických pacientov ideálnym. Pacient necvičí sám, ale pod dohľadom profesionálneho fyzioterapeuta s individuálnym cvičebno-liečebným programom.

K liečebným procedúram, ktoré majú na priebeh reumy priaznivý vplyv, patria napríklad hypertermálna terapia, ktorý využíva bahenné zábaly a termálny kúpeľ, termoliečba pomocou parafínového zábalu a suchých horúcich obkladov alebo vodoliečba s využitím podvodnej masáže, škótskych strekov a striedavého nožného kúpeľa.

Reumatické ochorenia

Medzi druhy reumatických ochorení patria:

  • Artróza – poruchy chrupavky kĺbu spôsobené zlým alebo prehnaným zaťažením.
  • Osteoporóza – strácanie kostnej hmoty, kostra stráca stabilitu, zvyšuje sa riziko lámania kostí.
  • Fibromyalgia – je spôsobená tvrdnutím svalstva, prejavuje sa pretrvávajúcim bolesťami svalov a šliach, k tomu sa zvyšuje citlivosť na tlak.
  • Reumatická artritída – bolesti v kĺboch prstov a rúk, stuhnuté kĺby, v priebehu trvania môže dôjsť k deformáciám.
  • Morbus Bechterew – chronický zápal kĺbov, špeciálne chrbtice. Tá môže tuhnúť. Hlavným príznakom je hlboko vsadená chronická zápalová bolesť chrbta.
  • Dna – ochorenie látkovej výmeny, ktoré vzniká vysokou koncentráciou kyseliny močovej v tele a spôsobuje zápal kĺbov.

Keďže reumatické ochorenie je pre väčšinu pacientov na celý život, každá investícia do zdravotného stavu sa počíta ako veľké plus. Môže totiž neskôr rozhodnúť napríklad o tom, či jedného dňa bude potrebný umelý kĺb. Aj relaxačný pobyt môže byť prospešný pri takýchto problémoch. Aspoň na pár dní pacient nahradí bolesti a nepríjemnosti za skvelý relax.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top