> Blog > Zdravie a wellness > Termoterapia v kúpeľoch – keď teplo slúži zdraviu

Termoterapia v kúpeľoch – keď teplo slúži zdraviu

Teplo sa na zmiernenie bolesti používa už od dávna. Prvé skúsenosti so slnkom vyhriatým pieskom a termálnych prameňov mali už prvotné národy. Ich liečebné účinky potom využívali aj naďalej. Neskôr sa zistili aj pozitívne efekty radiačnej energie otvoreného ohňa. No prvé cielené využitie tepla v liečbe bolo iba inštinktívne a náhodné.

Pri správnej a postupnej aplikácii procedúr termoterapie sú jej liečebné účinky veľmi efektívne. K tomu má aj príjemný priebeh a pacienti ju majú radi. Okrem toho, že má priaznivé účinky na liečbu postihnutého orgánu, má veľmi dobré relaxačné účinky na celé telo aj myseľ. Vďaka tomu si v súčasnosti nachádza čoraz viac fanúšikov. V spojení so silou minerálnych vôd je neprekonateľná. Aj preto ju do svojich liečebných procedúr zaraďujú kúpele.

Najobľúbenejšie celotelové kúpeľné procedúry

Z celotelových hypertermálnych procedúr sa v kúpeľoch využíva peloidný kúpeľ, peloidný zábal a horúcovzdušné kúpele a sauny.

Peloidný kúpeľ

Pri aplikácii peloidného kúpeľa sa najčastejšie používajú rašeliny a slatiny. Kúpeľ má hustotu ako redšia kaša a jeho teplota sa pohybuje v hodnotách 40 až 42°C. Pacient sa pomaly ponorí do takéhoto kúpeľa a ostane v relaxačnej polohe niekoľko minút bez pohnutia, aby sa neporušila vrstva tuhnúcej zmesi. Potom nasleduje relaxačný zábal, väčšinou na 30 minút.

Peloidný zábal

Pri peloidnom zábale sa na plachtu nanesie trojcentimetrová vrstva peloidnej kaše, do ktorej si človek ľahne. Rovnaká vrstva peloidu sa potom nanesie na prednú časť tela človeka, teda na končatiny, brucho a hrudník, pričom teplota zábalu je 42-48°C.

Parný kúpeľ

Počas parného kúpeľa sa organizmus ohrieva teplým vzduchom (okolo 50°C), nasýteným vodnými parami. Pri intentzívnom potení, ktoré pri vysokej vlhkosti vzduchu nemá ochladzovací účinok, tu dochádza k rýchlemu vzostupu teploty v organizme. Podobný účinok sa dosiahne aj v teplovzdušnom skriňovom kúpeli a v žiarovkovej skrini, kde po začiatočnom pomalšom a príjemnejšom zohrievaní, spojeným s odparovaním potu, dôjde neskôr k nasýteniu vzduchu vodnými parami.

Sauna

Predstavuje pobyt v horúcom, extrémne suchom vzduchu, pri ktorom odparovaním potu dochádza k veľmi účinnému ochladzovaniu organizmu. Pri teplote 100°C sa telesná teplota zvýši o 1°C asi za 10 minút. Je veľmi dôležité, v akej výške je umiestnená pričňa, na ktorej sa pacient saunuje. Na jeden meter výšky počítame s rozdielom suchej teploty až o 10°C. Parný náraz v saune sa vytvára vyliatím asi pol litra vody na horúce kamene, ktorá sa okamžite vyparí a zvýši vlhkosť vzduchu. Pacient to pocíti ako nápor vlhkého tepla, ktorý rýchlo pominie. V tom čase sa zhorší možnosť ochladzovania potením a rýchlejšie stúpa teplota tela.

Lokálna termoterapia

Z lokálnej pozitívnej termoterapie sa v kúpeľoch najčastejšie využívajú parafínové zábaly a obklady, peloidné zábaly a obklady, čiastočné peloidné kúpele a limoplast. V praxi najčastejšie používaným spôsobom aplikácie parafínu je ponorenie rúk do parafínového kúpeľa s teplotou 60°C, parafín sa môže nanášať aj štetcom.

Pri peloidných zábaloch sa 2-4 cm hrubá vrstva peloidu nanesie na plachtu, ktorá sa priloží na príslušnú časť tela, prekryje ďalšou plachtou a teplou prikrývkou. Pri čiastočných peloidných kúpeľoch sa končatiny ponoria do peloidnej kaše vo vedrách, používajú sa i šliapacie peloidné kúpele. Limoplast je liečebný prostriedok vytvorený zo zmesi parafínu, sušeného mletého bahna a malého množstva olejovitých prísad. Zmes je veľmi plastická a dobre sa prikladá i na nervové časti tela.

V rámci komplexnej kúpeľnej liečby sa využívajú aj procedúry lokálnej negatívnej termoterapie, ako napríklad ochladzovanie prúdením, vyparovaním, ľadová masáž, ľadové obklady, ľadové vrecúška, kryogélové vrecúška a celá škála kryoprístrojov.

Všetky tieto tepelné terapie majú podobné liečebné účinky na telo, prípadne časť tela. Prejavujú sa zvýšením prekrvenia organizmu, uvoľňujú priečne pruhované svalstvo, taktiež aj hladké svalstvo vnútorných orgánov, pozitívne ovplyvňujú pohybové ústrojenstvo, posilňujú imunitný systém organizmu a odstraňujú bolesti. Významné sú však aj relaxačné účinky týchto procedúr. Po ich absolvovaní sa budete cítiť ako znovuzrodení.

V súčasnosti je na Slovensku mnoho kúpeľov, ktoré majú vo svojej ponuke aj tieto procedúry. Stačí si vybrať jeden z relaxačných alebo liečebných pobytov, počas ktorých absolvujete aspoň jednu procedúru denne. Keď sa vrátite z takéhoto pobytu, stres budete zvládať oveľa lepšie a ľahšie.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top