> Blog > Zdravie a krása > Zázrak menom rašelina

Zázrak menom rašelina

Rašelina je jedným z obľúbených prostriedkov kúpeľných procedúr. Jej liečebné účinky sú známe už celé stáročia. Je to organická hmota, v ktorá vznikala tisícky rokov už od štvrtohôr. Je to najmladšia forma uhlia, ktorá sa radí medzi nerasty. Patrí medzi prírodné usadeniny, ktoré vznikajú rozkladom rôznych rastlín, machov a stromov vo vlhkom a močiarnom prostredí avšak bez prístupu kyslíka. Počas tohto dlhého obdobia sa v nej nahromadilo veľké množstvo látok a minerálov, ktoré majú liečebný účinok nielen na pokožku, ale aj na celé telo.

V kúpeľoch sa rašelina používa na niekoľko rôznych spôsobov. Rašelinové zábaly, obklady, masky a kúpele sú overené tipy na zdravšie telo už celé generácie. Rašelina je známa svojim hrejivým efektom. Skrýva v sebe obrovské množstvo stopových prvkov, minerálnych živín a iných látok, vďaka ktorým je ľudský organizmus zdravší a sviežejší. Veľmi ľahko sa vstrebáva do pokožky, čím ju intenzívne vyživuje, obnovuje a prekrvuje. Má skvelé antibakteriálne a detoxikačné účinky.

S akými problémami vám rašelina pomôže?

Táto tisícročná hmota pôsobí pozitívne na niekoľko typov problémov a ťažkostí. Jej liečebné účinky sa prejavujú napríklad na týchto ochoreniach:

  • reuma, bolesti kostí a kĺbov,
  • nervové ochorenia,
  • artróza,
  • ochorenia dýchacích ciest,
  • pomáha zlepšiť činnosť svalstva a kĺbov,
  • kožné ochorenia ako sú ekzémy, lupienka, akné,
  • urologické a gynekologické ochorenia,
  • choroby tráviaceho systému.

Ale pozor, rašelinové procedúry určite nie sú odporúčané pre osoby, ktoré trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktoré prežili mozgovú príhodu, onkologických pacientov a tehotné ženy. Okrem liečebných účinkov má rašelina aj skrášľujúce a omladzujúce efekty. Preto ju využívajú aj mnohé kozmetické salóny. Pokožku hydratuje, regeneruje, spomaľuje jej starnutie a tým aj riziko tvorby vrások.

Ako procedúry prebiehajú?

Rašelinový zábal sa môže aplikovať na celé telo, no viac sa používajú lokálne zábaly. Na miesto, ktoré má byť ošetrené, sa priloží rašelinová zmes. Na takúto zmes sa položí vyhriaty vankúšik alebo poduška a väčšinou pri teplote 60°C sa nechá pôsobiť približne pol hodiny.

Rašelinový kúpeľ prebieha tak, že do termálnej vody sa pridá rašelina. Tá sa vo vode rozpustí a pacient v takomto kúpeli relaxuje asi 15 až 20 minút. Po kúpeli sa záujemca presunie do relaxačnej miestnosti na lehátko, kde zabalený v teplej deke nerušene oddychuje, zatiaľ čo v jeho organizme prebieha dôležitá látková výmena.

Domáce kúpele

V prípade, že nemáte možnosť alebo čas zájsť do kúpeľov a dopriať si celú sériu rašelinových procedúr, skočte do lekárne a kúpte si rešelinový balíček na domácu prípravu. Pri týchto produktoch nájdete aj návody na použitie. Takto si môžete spraviť luxusné relaxačné kúpele vo vlastnom dome či byte. Nemajte strach, že by sa vám náhodou upchal odtok. Takáto forma rašeliny je rozdrvená na jemné kúsky, takže obavy sú neopodstatnené.

Rašelinové procedúry využívajú také kúpeľné zariadenia, ako sú Kúpele Dudince, Kúpele Sklené Teplice, Kúpele Sliač, Kúpele Piešťany, Bardejovské kúpele a v mnoných iných. Zájdite si na kúpeľný alebo relaxačný pobyt a spravte aj vy niečo pre zdravie vášho organizmu!

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top