> Blog > Zdravie a wellness > Wellness – všetko, čo nám robí dobre

Wellness – všetko, čo nám robí dobre

Slovo wellness počujete z každej strany – známi a priatelia chodievajú na wellness pobyty, kamarátky si nechávajú radiť od wellness poradcov, slogany niektorých fitness centier obsahujú slovo wellness, je jednoducho všade. Ale čo to vlastne znamená? Poďte sa s nami pozrieť, čo sa skrýva za týmto zázračným slovíčkom!

Význam slova wellness

Všeobecne wellness znamená zdravý životný štýl, ktorý vedie k harmónii tela a duše. Vo svojej podstate zapadá do trendov 21. storočia – snaha o to, aby sme boli stále mladí, svieži, štíhli a bez stresu. Wellness má v rukáve množstvo trikov, ako sa cítiť pohodlne, uvoľnene a spokojne. Vie pomôcť aj k dosiahnutiu vysnívanej hmotnosti pomocou zdravej, vyváženej a racionálnej výživy v kombinácii s pohybom. Najdôležitejšia je však psychická pohoda. Ak zaradíte wellness do vašej rutiny, naučíte sa ovládať stres a čoraz častejšie sa budete zobúdzať s dobrou náladou.

Naše zdravie je ovplyvniteľné

Mnohokrát sa stretávame s názorom, že kvalita a dĺžka života závisí len na genetickej predispozícii. Hlavná myšlienka wellnessu tento mýtus tak trocha vyvracia. Pretože je veľmi dôležité aj to, ako sa k sebe behom života správame, či svojmu telu dodávame všetky látky a pohyb a či sa vyhýbame, prípadne ovládame, stres. Tieto faktory majú zásadný vplyv na našu obranyschopnosť a odolnosť voči ochoreniam.

Wellness pomáha napríklad odstraňovať bolesti chrbta, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov, ale aj hlavy a eliminuje aj mnohé iné starosti. Tým, že sa naučíte ovládať stres a prestanete sa takýmto situáciám vystavovať, upravíte si aj krvný tlak a tak sa chránite pred rôznymi civilizačnými ochoreniami. Pamätajte si, že nikdy nie je neskoro začať žiť zdravšie!

Športovanie

Na správne fungovanie ľudského organizmu je potrebné, aby bolo telo a duša v rovnováhe. Preto sa musíte zaoberať svojou telesnou schránkou takisto ako svojou psychickou pohodou. V tele totiž všetko súvisí so všetkým. Jedna odchýlka alebo disproporcia ovplyvňuje ďalšie pochody. Hlavne však vykonávajte šport, ktorý vás baví. Ak nemáte radi individuálne športy, zapíše sa napríklad na aerobik, zumbu alebo na latinsko americké tance. Je to len na vás, dôležité je, aby ste sa pri tom cítili dobre.

Pre ešte väčšiu synergiu energií vášho tela a duše by bolo dobré aspoň raz týždenne zájsť na jogu. V súčasnosti existuje veľké množstvo druhov tohto obľúbeného športu. Nájdete ho v dynamickejšej verzii, v pokojnej oddychovej verzii, ale aj vo verzii, kde si poriadne ponamáhate svaly. Ak ste v tejto oblasti nováčik, prvé hodiny určite absolvujte s profesionálom, ktorý vám vysvetlí správne prevedenie cvikov a dýchania. Potom, keď si už budete istí, že všetko robíte správne, môžete cvičiť aj doma.

Rehabilitácia

Ak sa teda rozhodnete žiť zdravo, dohodnite si vyšetrenie u skúseného fyzioterapeuta. S jeho pomocou odhalíte všetky nezrovnalosti vo vašom pohybovom systéme. Zistíte, či náhodou nemáte nejaké problémy, ktoré by zabraňovali niektorej pohybovej aktivite, prípadne ktoré by ste pohybovou aktivitou ešte zhoršili. Fyzioterapeut vám potom odporučí rehabilitačné cviky, ktoré odstránia disbalanciu svalov a ťažkosti, ktoré vznikajú predovšetkým preťažovaním pohybového aparátu.

Správna životospráva a chudnutie

Ako sme už viackrát spomenuli, k zdravému životnému štýlu bezpodmienečne patrí aj správne stravovanie. Najviac odporúčané je jesť päťkrát denne menšie porcie. Dôležité sú raňajky ako základ celého dňa. Nezabúdajte, že vaše telo potrebuje rôzne živiny, ktoré môžete čerpať z pestrej stravy. K nej patrí aj množstvo čerstvej zeleniny a ovocia. Vyhýbajte sa bielemu pečivu a mastným vyprážaným jedlám a uprednostnite bielkovinové potraviny, ryby a chudé mäso.

Pokúšali ste sa schudnúť už mnohokrát no stále žiadny výsledok? Ak u vás nezabralo ani zdravé stravovanie a pravidelný pohyb, možno máte zdravotné problémy, ktoré bránia redukcii váhy. V tomto prípade sa obráťte na odborníka. Poradí vám vo všetkom čo sa týka zdravého chudnutia a vypracuje vám jedálniček a športový plán na mieru.

Relaxácia a dobrá psychická kondícia

K wellnessu patrí aj pravidelná relaxácia, ktorá uvoľní svalové aj psychické napätie. Najlepšie uvoľnenie dosiahnete vo vani s horúcim kúpeľom pri aromatických sviečkach a tlmenom svetle. Najlepšie je byť potichu bez akýchkoľvek rušivých zvukov, nanajvýš pri pomalej relaxačnej hudbe. Pokúste sa nemyslieť na nič, len na to, ako sa postupne uvoľňuje celý váš organizmus a ako je vám dobre.

Relaxovať môžete aj v prírode či na záhradke. Ideálnym spôsobom na celovíkendovú alebo aj celotýždňovú relaxáxiu je relaxačný pobyt, počas ktorého sa nemusíte starať o nič. O všetko sa za vás postará príjemný personál. Tak si môžete vychutnať masáž, saunovanie alebo iné procedúry, ktoré vám zaručia dokonalý relax.

Ideálnym spôsobom, ako sa naučiť viac o wellnessewellness pobyty, kde zažijete nádherné chvíle plné pohody, relaxu a kde si naplno užijete seba samých. Môžete zobrať aj svoju polovičku a spojiť príjemné s ešte príjemnejším. Romantický pobyt je na to ako stvorený!

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top