> Blog > Kúpele Slovensko > Bardejovské Kúpele > Výlety Bardejov a okolie > Vojenské historické múzeum a Park bojovej techniky vo Svidníku

Vojenské historické múzeum a Park bojovej techniky vo Svidníku

Mesto Svidník je známe predovšetkým históriou, ktorá sa viaže k vojenstvu. V okolí mesta môžeme nájsť mnohé pamiatky, ktoré sú spojené s obdobím 1. a 2. svetovej vojny. Vojenské historické múzeum vo Svidníku návštevníkom prezentuje históriu oboch vojen a medzivojnových období.

Vojenské historické múzeum vo Svidníku

Vojenské historické múzeum vo Svidníku je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v Piešťanoch. Pre verejnosť bolo otvorené v roku 1969. Múzeum predstavuje návštevníkom zbierkový fond z obdobia 1. svetovej vojny, medzivojnového obdobia a obdobia 2. svetovej vojny. Rozdelené je na dve časti:

  • hlavná expozícia Vojenského historického múzea;
  • park bojovej techniky.

Centrálna expozícia Vojenského historického múzea vo Svidníku

Centrálna expozícia múzea sa nachádza v objekte Vojenského historického ústavu – Múzejného oddelenia Svidník VHM Piešťany. Zmodernizovaná expozícia bola pre verejnosť otvorená v roku 2011. Tvoria ju zbierkové predmety, fotodokumentačný a informačný materiál. Expozícia je radená chronologicky. Zameriava sa na obdobie bezprostredne pred vypuknutím 1. svetovej vojny, medzivojnové obdobie a 2. sv. vojnu.

V prvej časti expozície sa zbierkový fond zameriava najmä na boje vo východných Karpatoch v roku 1914 – 1915,  na priame dôsledky 1. svetovej vojny na región severného Slovenska a historické udalosti od obdobia obsadzovania územia Slovenska po vzniku ČSR v rokoch 1918 – 1919. Túto zbierku uzatvára rok 1939. Návštevník môže obdivovať vojenské uniformy, chladné a palné zbrane.

Následne na to nadväzuje medzivojnové obdobie. Medzivojnové obdobie predstavuje návštevníkom miestnosť tzv. dioráma. Dioráma je veľkoplošný obraz, ktorý má v divákovi vzbudiť ilúziu reálneho priestoru. Diorámu tvorí v tejto časti umelecké dielo, ktoré bolo vytvorené akademickými maliarmi Mikulášom a Jarmilou Dicovými. Zachytený je tu panoramatický pohľad na výjav z bojov o Dukliansky priesmyk počas 2. svetovej vojny. Dioráma je doplnená zbierkovými predmetmi. Časť miestnosti tvorí kinosála. Návštevníci si tu môžu pozrieť dokumentárny film o Karpatsko-duklianskej operácii a bojovej ceste 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.       

Obdobie zamerané na 2. svetovú vojnu v rokoch 1939 – 1945 tvorí najrozsiahlejšiu expozíciu. Najväčší dôraz expozície sa kladie na Karpatsko-dukliansku operáciu a na oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 – 1945. V tejto expozícii sú vystavené exponáty ručných a palných zbraní používaných v 2. svetovej vojne a uniformy nemeckých, sovietskych a československých. vojakov.

Park bojovej techniky pri Vojenskom múzeu Svidník

Súčasťou Vojenského múzea vo Svidníku je aj expozícia Park bojovej techniky. Nachádza sa v blízkosti centrálnej expozície múzea. Park bol vybudovaný v rokoch 1971 – 1974. Prezentovaných je tu 15 exponátov ťažkej vojenskej techniky, ako napríklad tanky, húfnice, obrnené vozidlá či sovietska Kaťuša. Medzi najvzácnejšie exponáty v múzeu patrí kolopásový nemecký obrnený transportér D-7, sovietsky gardový mínomet M-13 a sovietske dopravné lietadlo Lisunov Li-2.

Fotogaléria

Pamätník sovietskej armády vo Svidníku

V blízkosti Parku bojovej techniky sa nachádza Pamätník sovietskej armády vysoký 37 m. Bol postavený v roku 1945. Pod pamätníkom sa nachádza bronzová socha sovietskeho vojaka. V areáli môžeme nájsť aj vojnový cintorín so štyrmi masovými hrobmi, v ktorých je pochovaných vyše 9000 sovietskych vojakov, ktorí zahynuli na území východného Slovenska.

Doprava

Svidník je okresné mesto ležiace v Prešovskom kraji. Cez mesto vedie hlavný ťah číslo 77 a cesta číslo 21. Vedľa mesta bol v minulosti vybudovaný obchvat R4, ktorý tak odklonil dopravu z intravilánu mesta a odľahčila tak cestu I/73. Do mesta premáva diaľková autobusová doprava a prímestské linky. Svidník nemá vybudovanú železničnú sieť. V rámci mesta premáva aj osobná doprava taxislužbami.

Doprava do Svidníka z Bardejovských Kúpeľov 

Z Bardejovských Kúpeľov do Bardejova premávajú medzimestské autobusy. Z Bardejova sa prostredníctvom pravidelnej autobusovej dopravy dostanete do Svidníka približne za 50 minút, podľa vybraného spojenia. Cesta osobným automobilom trvá približne pol hodinu. Svidník je od Bardejovských Kúpeľov vzdialený 32 km.

Upozorňujeme, že zo Svidníka pravidelne premáva dopravné spojenie priamo na zastávku v Bardejovských Kúpeľoch, prípadne na zastávku nachádzajúcu sa na rázcestí k Bardejovským Kúpeľom. Stačí prejsť pešo na odbočku do Bardejovských Kúpeľov (je na hlavnom ťahu z Bardejova do Svidníka), tam sa nachádza autobusová zastávka Bardejov Kúpele, križovatka. Ak by niekto nechcel ísť pešo (je to približne 10 min chôdze z konca Bardejovských Kúpeľov) môže sa sem zviesť mestskou dopravou.

Parkovanie

Parkovanie je možné priamo pred budovou Vojenského historického múzea vo Svidníku. 

Trasa

Z autobusovej stanice trvá cesta pešo približne 15 minút. Za Vojenským historickým múzeom sa v jeho tesnej blízkosti nachádza Park bojovej techniky. Pamätník je od parku vzdialený približne 3 minúty.

Mapa miesta

Postrehy návštevníkov

Otváracie hodiny/Vstupné/Cenník

Otváracia doba Vojenského múzea vo Svidníku sa môže líšiť vzhľadom na jednotlivé sezóny a konkrétne dni. Cena vstupného sa pohybuje v rozmedzí 0,50 – 1,00 €.

Areál bojového parku a pamätníka je voľne prístupný bez vstupného a časového obmedzenia.

Aktuálne otváracie hodiny a cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Vojenského historického múzea, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top