> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Piešťany > Vojenské historické múzeum Piešťany

Vojenské historické múzeum Piešťany

Jedinečným zážitkom pre deti aj dospelých je určite návšteva Vojenského historického múzea na bývalom vojenskom letisku v Piešťanoch. Nájdete tu vystavené lietadlá, vrtuľníky, motorky, poľné kuchyne aj nemocnicu, výzbroj, výstroj, ľahkú obrnenú aj ťažkú pásovú techniku z rokov 1945 – 1992. Múzeum dokumentuje vojenské dejiny Slovenska a pestuje národné historické vedomie. Jeho poslaním je tiež prezentácia rezortu Ministerstva obrany a Ozbrojených síl SR.

Expozícia Vojenského historického múzea v Piešťanoch

Vojenské historické múzeum Piešťany je súčasťou Vojenského historického ústavu Bratislava, ktorý spadá pod Ministerstvo obrany SR. Riadi činnosť dvoch múzejných oddelení : múzejné oddelenie Piešťany so stálou expozíciou „Výzbroj čs. armády v rokoch 1945 – 1992“ a múzejné oddelenie Svidník s centrálnou expozíciou „Vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914 – 1945″. 

Expozícia múzea v Piešťanoch je umiestnená v interiéri a exteriéri. Ťažisko expozície je v hale č. 1, kde sa nachádzajú zbierkové predmety, ktoré približujú návštevníkom techniku čs. armády v rokoch 1945 – 1992. 

V hale č. 2 je vystavená ľahká obrnená technika. V hale č. 3 ťažká pásová technika. V prístrešku P2 je to veľkorozmerná technika. Vonkajšia expozícia je rozdelená na 4 bloky:

  • letecká technika a technika protivzdušnej obrany;
  • ženijná technika;
  • tanková a obrnená technika;
  • delostrelecká technika.

Míľniky

  • 2002 v sídle zrušenej 32. leteckej základne sa začalo budovať múzejné oddelenie v Piešťanoch;
  • 2004 sprístupnená stála expozícia “Výzbroj čs.armády v rokoch 1945 – 1992”;
  • 2015 do múzea pribudli interaktívne dotykové infokiosky, infopanely, či ďalšie multimediálne technológie. 

Zaujímavosti

K najzaujímavejším exponátom patria bezpochyby všetky verzie stíhačky MIG-21, ktoré lietali v rámci československých vzdušných síl. Rovnako zaujímavými sú odpaľovacie zariadenie KRUG či rakety VOLCHOV a NEVA na odpaľovacích rampách. 

Fotogaléria

Akcie

Múzeum organizuje akcie v rámci Dňa detí s OS SR, Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi a Noc múzeí.

Ako sa dostať do Vojenského historického múzea

Vojenské múzeum leží v svetoznámom kúpeľnom meste Pieštany. Z autobusovej stanice v Piešťanoch premáva mestská hromadná doprava, trolejbus č.205, z vlakovej stanice premáva trolejbus č. 204. Z oboch vystúpite na konečnej zastávke Rádiová.

Odtiaľ je potrebné pokračovať pešo po ulici Rádiová, po 50 m odbočiť vpravo po ulici Banšelova, po 150 m prejsť cez prechod pre chodcov smerom k pobočke Tatrabanky do ulice Krajná, po 200 m vľavo je budova Vojenského historického ústavu.

Zo železničnej stanice premáva aj autobus č. 63. Výstupná zastávka je Vozovňa Trnávka. Po vystúpení pokračujte pešo po ulici Galvaniho, následne po 50 m odbočte vľavo, prejdite cez prechod pre chodcov smerom k pobočke Tatrabanky do ulice Krajná, po 200 m vľavo je budova Vojenského historického ústavu.

Parkovanie

Parkovanie je zdarma pred vstupom do múzea pre približne pre 10 áut.

Mapa Miesta

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Cena vstupného sa pohybuje v rozsahu 0,50 – 1,00 €.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Vojenského historického múzea, ktorú uvádzame nižšie v sekcii Kontakt.

Vojenské historické múzeum otváracie hodiny

Múzeum je otvorené sezónne. Od júna do septembra denne okrem pondelka. V októbri až máji okrem víkendu a pondelka. Pre aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Vojenského historického múzea. Link uvádzame nižšie v sekcii Kontakt.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top