Jedinečným zážitkom pre deti aj dospelých je určite návšteva Vojenského historického múzea na bývalom vojenskom letisku v Piešťanoch. Nájdete tu vystavené lietadlá, vrtuľníky, motorky, poľné kuchyne aj nemocnicu, výzbroj, výstroj, ľahkú obrnenú aj ťažkú pásovú techniku z rokov 1945 – 1992. Múzeum dokumentuje vojenské dejiny Slovenska a pestuje národné historické vedomie. Jeho poslaním je tiež prezentácia rezortu Ministerstva obrany a Ozbrojených síl SR.

Expozícia Vojenského historického múzea v Piešťanoch
Vojenské historické múzeum Piešťany je súčasťou Vojenského historického ústavu Bratislava, ktorý spadá pod Ministerstvo obrany SR. Riadi činnosť dvoch múzejných oddelení : múzejné oddelenie Piešťany so stálou expozíciou „Výzbroj čs. armády v rokoch 1945 – 1992“ a múzejné oddelenie Svidník s centrálnou expozíciou „Vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914 – 1945″.
Expozícia múzea v Piešťanoch je umiestnená v interiéri a exteriéri. Ťažisko expozície je v hale č. 1, kde sa nachádzajú zbierkové predmety, ktoré približujú návštevníkom techniku čs. armády v rokoch 1945 – 1992.
V hale č. 2 je vystavená ľahká obrnená technika. V hale č. 3 ťažká pásová technika. V prístrešku P2 je to veľkorozmerná technika. Vonkajšia expozícia je rozdelená na 4 bloky:
- letecká technika a technika protivzdušnej obrany;
- ženijná technika;
- tanková a obrnená technika;
- delostrelecká technika.
Míľniky
- 2002 v sídle zrušenej 32. leteckej základne sa začalo budovať múzejné oddelenie v Piešťanoch;
- 2004 sprístupnená stála expozícia “Výzbroj čs.armády v rokoch 1945 – 1992”;
- 2015 do múzea pribudli interaktívne dotykové infokiosky, infopanely, či ďalšie multimediálne technológie.
Zaujímavosti
K najzaujímavejším exponátom patria bezpochyby všetky verzie stíhačky MIG-21, ktoré lietali v rámci československých vzdušných síl. Rovnako zaujímavými sú odpaľovacie zariadenie KRUG či rakety VOLCHOV a NEVA na odpaľovacích rampách.
Fotogaléria
Akcie
Múzeum organizuje akcie v rámci Dňa detí s OS SR, Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi a Noc múzeí.
Ako sa dostať do Vojenského historického múzea
Vojenské múzeum leží v svetoznámom kúpeľnom meste Pieštany. Z autobusovej stanice v Piešťanoch premáva mestská hromadná doprava, trolejbus č.205, z vlakovej stanice premáva trolejbus č. 204. Z oboch vystúpite na konečnej zastávke Rádiová.
Odtiaľ je potrebné pokračovať pešo po ulici Rádiová, po 50 m odbočiť vpravo po ulici Banšelova, po 150 m prejsť cez prechod pre chodcov smerom k pobočke Tatrabanky do ulice Krajná, po 200 m vľavo je budova Vojenského historického ústavu.
Zo železničnej stanice premáva aj autobus č. 63. Výstupná zastávka je Vozovňa Trnávka. Po vystúpení pokračujte pešo po ulici Galvaniho, následne po 50 m odbočte vľavo, prejdite cez prechod pre chodcov smerom k pobočke Tatrabanky do ulice Krajná, po 200 m vľavo je budova Vojenského historického ústavu.
Parkovanie
Parkovanie je zdarma pred vstupom do múzea pre približne pre 10 áut.
Mapa Miesta
Postrehy návštevníkov
Vstupné/Cenník
Cena vstupného sa pohybuje v rozsahu 0,50 – 1,00 €.
Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Vojenského historického múzea, ktorú uvádzame nižšie v sekcii Kontakt.
Vojenské historické múzeum otváracie hodiny
Múzeum je otvorené sezónne. Od júna do septembra denne okrem pondelka. V októbri až máji okrem víkendu a pondelka. Pre aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Vojenského historického múzea. Link uvádzame nižšie v sekcii Kontakt.
Kontakt
Vojenské historické múzeum Piešťany
Žilinská cesta 6545
921 01 Piešťany
Kasárne SNP na Orviskej ceste boli vyhradené pre depozitáre a administratívnu budovu.
GPS súradnice : N 48°36’27.5″ E 17°49’56.9″
Mohlo by vás zaujímať

Balneologické múzeum
Balneologické múzeum v Piešťanoch je jedinečné múzeum, v ktorom máte možnosť spoznať dejiny kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku. Na svoje si prídu nielen milovníci histórie, pomocných vied historických a archeológie, ale aj prírodných vied, folklóru a umenia.

Slovanské hradisko Valy Bojná
Pri návšteve hradiska Valy-Bojná sa ocitnete v minulosti a zistíte, kde a ako žili ľudia pred cca 1200 rokmi. V areáli nájdete modelové rekonštrukcie veľkomoravských obydlí a hospodárskych stavieb. Je to najväčšie slovanské archeologické nálezisko na Slovensku.