> Blog > Kúpele zahraničie > Kúpele Rakúsko > V kúpeľoch Bad Kleinkirchheim zastal čas

V kúpeľoch Bad Kleinkirchheim zastal čas

Malé mestečko Bad Kleinkirchhein v rakúskom Korutánsku je obklopené krásnou panenskou prírodou. Naokolo nájdete kopce, z ktorých je nádherný výhľad. Keď sa tam však budete chcieť dostať, možno sa zľaknete, pretože cesta k tomuto malebnému mestečku vedie strmou cestičkou na hor. Zdá sa, že za ňou už nič nie je, no opak je pravdou. Práve za ňou začína to krásne a výnimočné.

Zima či leto – celoročná sezóna

V lete si tu prídu na svoje milovníci prírody, v zime zasa vytiahnu svoje lyže alebo snowboardy priaznivci zimných športov. A čo je najlepšie, zjazdovky mieria priamo do termálnych kúpeľov, takže po vymrznutí na zasnežených kopcoch sa môžte ísť ohriať do vody, ktorá má v bazénoch 32-34°C. Čaro tejto krajiny objavilo už mnoho slovenských lyžiarov.

Hoci toto malé mestečko má len dve tisíc obyvateľov, počas celej sezóny je tu počet ľudí omnoho väčší. A to aj napriek tomu, že sezóna tu trvá v podstate celý rok. Mestečko je veľmi populárne a navštevované aj kvôli tomu, že príroda je tu napriek mnohým turistickým atrakciám takmer nedotknutá. Medzi častých návštevníkov patria aj celé športové tímy. Napríklad minulý rok tu svoje sily prišli načerpať slovenskí futbaloví reprezentanti pred účasťou na futbalovej udalosti FIFA Cup 2010.

Wellness centrá sú napĺňané pomocou dvoch termálnych prameňov. Termálne pramene tejto oblasti sú vhodné na liečenie pooperačných a poúrazových stavov, reumatických problémov, hypertenzie a tiež aj na posilnenie imunity organizmu.

Nedotknutá príroda

Okolo hotelov je toho veľa, čo môžete zažiť a vidieť. Blízko sa nachádza Národný park Nockberge. Je to jedna z ekologicky najzachovalejších oblastí v Rakúsku. Je pravda, že v minulosti mal byť tento park prestavaný na veľké lyžiarske stredisko, no našťastie sa to nepodarilo. Na podnet zástancov prírody bolo usporiadané referendum, na ktorom drvivá väčšina hlasovala proti tomuto projektu. A tak sa záujemcovia môžu až doteraz prechádzať po nedotknutej prírode bez akéhokoľvek zásahu ľudskej ruky.

Jediné, čo bolo v tejto oblasti vybudované, je 34 kilometrov dlhá cesta nazvaná Nockalmstraße. Táto cesta je však spoplatnená. Bez nej by tu farmári a súčasní obyvatelia nedostali potrebné suroviny pre svoju existenciu, ale taktiež by sa ich výrobky nemohli dostať von. Cesta sa stala veľmi obľúbenou pre motorkárov, ktorí sa radi prevážajú popri krásach čistej prírody.

Parné kúpele bez eletriny

V tomto korutánskom zázračnom mestečku nájdete tradičné alpské parné kúpele Karlbad. Tieto kúpele nemajú elektrinu ani signál pre mobilné telefóny. Preto je jednoznačne určená pre tých, ktorým svoje mobilné telefóny nonstop vyzváňajú a chcú si od tohto spôsobu života oddýchnuť. Tieto kúpele sa nachádzajú popri ceste Nockalmstraße.

Je to vlastne iba jeden starý domček, ktorý má už viac ako 500 rokov. Termálna voda je zohrievaná na 40°C pomocou kameňov, ktoré sa ohrievajú priamo v ohni. Ľudia však využívajú aj účinky studenej vody, ktorá obsahuje radón. Táto voda je priaznivá pre liečbu pohybového ústrojenstva a kože. Raritou je, že sú už jedny z posledných kúpeľov tohto typu v Alpách a ich majiteľom je v súčasnosti už ôsma generácia rodiny Aschbacherovcov.

Zákonom chránené poklady

Keďže príroda v tejto oblasti patrí pod Národný park, väčšina flóry a fauny je zákonom chránená a zber niektorých byliniek je povolená len miestnym zberačom a aj to za veľmi prísnych podmienok. Pohyb mimo vyznačených trás je veľmi limitovaný.

Jedinečnosť dodáva tejto oblasti aj výskyt bylinky, ktorej odborný latinský názov je Valeriana Celtica. V slovenčine je známa ako kozlík, či baldrián, miestni ju volajú speick. Unikátna je v tom, že sa nachádza len vo východných Alpách. Jej upokojujúce účinky s omamnou vôňou sa využívajú vo farmaceutickom priemysle a na výrobu kozmetiky.

Zaujímavé je, že táto rastlinka sa nedá vypestovať umelo, aj keď sa o to pokúsili už viacerí. Nikdy sa im však nepodarilo vypestovať ju tak, aby obsahovala tú istú koncentráciu liečivých látok, ako keď rastie prirodzeným spôsobom. Práve z tohto dôvodu ju môže zbierať iba obmedzený počet zberačov tak, aby sa obnovovali jej zdroje.

Mestečko Bad Kleinkirchheim dokáže vyhovieť každému. Ak preferujete pohyb a stále niečo robíte, pre Vás je určený pobyt so zameraním na aktívny oddych. Tento pobyt zregeneruje Vaše telo aj myseľ. Ak si chcete iba oddýchnuť a nadýchať sa čerstvého vzduchu, relaxačný pobyt v niektorom z hotelov je to pravé pre Vás.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top