> Blog > Zdravie a wellness > Trendy v liečbe psoriázy – lokálne ošetrenie pokožky

Trendy v liečbe psoriázy – lokálne ošetrenie pokožky

Pôvodná liečba psoriázy sa obmedzovala iba na to, aby pacientom uľavila od svrbenia pokožky a bolestí. Dnešná medicína má k dispozícii omnoho širšiu paletu liečiv a taktiež cielenejšie metódy, ktoré účinne pomáhajú zmierňovať nielen kožné príznaky tohto ochorenia. Chcete vedieť, čo je nové v oblasti liečby psoriázy? Čítajte ďalej a dozviete sa viac o lokálnej (miestnej) terapii.

Lokálna liečba znamená aplikáciu liečív priamo na postihnuté miesta pokožky. Týmto spôsobom sa dá udržať ochorenie pod kontrolou približne v 70% prípadov. Je vhodná pre všetkých pacientov, ktorí trpia psoriázou. Pre tých s ľahším postihnutím sa používa ako základná liečba. Pacienti, na ktorých sa psoriáza prejavuje na viac ako 10% tela, predstavuje doplnkovú liečbu.

Lekár ordinuje lokálnu terapiu každému pacientovi, u ktorého bola psoriáza zistená nedávno. Pre pokožku ľudí trpiacich týmto ochorením je dôležité, aby boli zapálené miesta pravidelne aj niekoľkokrát denne natierané vhodnými prípravkami. V lekárňach sa dajú bežne zohnať aj všelijaké natieracie krémy alebo masti, ktoré majú príjemné zmäkčujúce a protizápalové zložky. Je dôležité počúvať rady lekára a informovať ho o používaných krémoch, aby nedošlo k takej kombinácií liekov a mastí, ktorá by mohli spôsobiť problémy.

Čo naozaj pomáha?

Základnými liečivami sú prípravky s obsahom kortikoidov a derivátov vitamínu D. V oboch skupinách sa ponúka mnoho preparátov a nie je možné určiť lepšieho z nich. Ideálne je liečivá kombinovať. To znamená striedať lieky z oboch skupín v rôznych liečebných režimoch behom dňa alebo týždňa podľa konkrétneho zdravotného stavu pacienta. Lekár určuje optimálny typ liečivého základu, teda či budú prospesnejšie masti, mastné krémy, mlieká, roztoky, šampóny, gély a pod. Masti a krémy sú vhodnejšie na telo, ostatné prípravky najmä do vlasov, záhybov a ochlpených partií.

Všeobecne sú všetky typy uvedených liečív tolerované veľmi dobre, ak sa používajú správne na základe odporúčaní lekára. Výnimočne sa môže vyskytnúť ľahké začervenanie, pálenie či svrbenie v mieste aplikácie, no tieto ťažkosti sú ale veľmi zriedkavé. Lieky s obsahom kortikoidov sa nesmú používať každý deň, inak by mohlo dôjsť napríklad k stenšeniu kože, vzniku rozšírených cievok, na tvári k prejavom akné a k iným nežiadúcim účinkom. Pred dlhodobým užívaním ale varujú všetky informačné letáky a lekári ich v tomto režime nikdy neodporúčajú.

Čakajú psoriázu novinky?

Už teraz sú vo fáze vývoja alebo testovania preparáty s obsahom doposiaľ nepoužívaných účinných látok. Kritériom nových liekov na psoriázu je vyššia účinnosť bez nežiaducich vedľajších účinkov pre pacienta. Či niektorý výrazne predčí látky používané teraz, to možno dnes len ťažko odhadnúť. Ukáže to až čas a dlhodobé klinické testovanie.

Kúpele ponúkajú kúpeľné pobyty, ktoré pôsobia na liečbu psoriázy ako balzam. Prinášajú dlhodobú úľavu a v spojení s relaxačnými procedúrami pacienti zažívajú oázu pokoja a oddychu. Na výber sú aj relaxačné pobyty, pri ktorých zrelaxuje telo aj duša.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top