> Blog > Zdravie a krása > Trendy v liečbe psoriázy – alternatívne metódy

Trendy v liečbe psoriázy – alternatívne metódy

Pacienti s lupienkou sa na alternatívne metódy liečby zameriavajú ihneď potom, čo sa u nich prejavy choroby objavia alebo počas liečby, ktorá nemá také výsledky, aké by si predstavovali. Ich cieľom je objaviť takú metódu, ktorá by ich zbavila viditeľných prejavov na koži, svrbenie a bolesti. Ak sa spýtate pacienta s lupienkou na to, čo ho najviac trápi počas liečby, potom si často posťažuje na to, že liečebné metódy sa po celé roky nemenia. Je teda pochopiteľné, že sa často snažia rozšíriť liečebné možnosti o postupy z oblasti alternatívnej medicíny.

Alternatívne metódy predstavujú postupy, ktoré obsahujú bylinky, homeopatiká, akupunktúru alebo napríklad rybičky Garra rufa. Väčšinou nejde o prípravky alebo postupy určené výhradne pre liečbu psoriázy, ale všeobecne prospešné pre kožu či celému organizmu pre svoj detoxikačné, hojivé, protizápalové či zvláčňujúce účinky. Pacienti by ich použitie mali konzultovať s lekárom a vyhnúť sa domácej príprave alebo laickému dávkovaniu v prípade, že ide o vnútorne užívané látky. Jednou z nevýhod týchto metód je, že si ich pacienti musia platiť zo svojho a na rozdiel od klasickej liečby nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Niektorí pacienti volia tieto metódy buď v samom začiatku liečby alebo ako doplnkovú liečbu počas klasických procedúr. Je lepšie sa prísť poradiť s lekárom skôr, než sa naozaj použijú. Zvlášť preto, že žiadna z nich nie je overená klinickými štúdiami tak, ako sú klasické či už lokálne alebo systémové lieky používané v štandardnej liečbe psoriázy. Väčšinou spomínané metódy neuškodia – napr. pri homeopatii je účinná látka veľmi zriedená, takže nemôže dôjsť k žiadnym nežiaducim reakciám.

Rad mastí obsahujúcich rastlinné prípravky – vrátane konope – pôsobí vhodne aj ako tzv. emoliencia. To znamená lieky, ktoré kožu premastia a zvláčnia. Vždy je však treba dať pozor na výber byliniek. Niektoré rastliny môžu okrem pozitívneho pôsobenia aj vyvolať zvýšenú citlivosť na slnko, ktorá by mohla viesť k fotosenzitívnym reakciám pri súčasnom opaľovaní či fototerapii. Niektorí pacienti používajú v rámci tradičnej čínskej medicíny krémy s aloe vera a vnútorne rybí olej pre vysoký obsah omega-3 mastných kyselín.

Ďalšou metódou alternatívnej medicíny môže byť akupunktúra, ktorá tiež nemá nežiaduce účinky. Mohla by pomôcť ovplyvniť kĺbové bolesti pri súčasnej psoriatickej artritíde. V poslednej dobe sú obľúbené aj liečivé rybičky, ktoré tiež pomáhajú pri lupienke. Turecké rybičky Garra rufa už niektorí naši pacienti vyskúšali na odstránenie šupín a zosilnené kože, najmä pri postihnutí nôh. Použiť sa ale dajú aj pre bežnú pedikúru.

Kúpele ponúkajú kúpeľné pobyty, ktoré pôsobia na liečbu psoriázy ako balzam. Prinášajú dlhodobú úľavu a v spojení s relaxačnými procedúrami pacienti zažívajú oázu pokoja a oddychu. Na výber sú aj relaxačné pobyty, pri ktorých zrelaxuje telo aj duša.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top