Kam na huby v kúpeľoch Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice patria k obľúbeným kúpeľom na Slovensku. Ste milovník prírody, turistiky a aktívneho oddychu? Kúpele Trenčianske Teplice sú pre vás ako stvorené. Ak navyše patríte k hubárom, ktorí radi skúmajú nové lesy, v článku sa dozviete, kam sa vybrať na huby v kúpeľoch Trenčianske Teplice.

Lesy Trenčianskych Teplíc

Prírodné podmienky Trenčianskych Teplíc

Trenčianske Teplice ležia severovýchodne od Trenčína, v juhozápadnej časti Strážovských vrchov, v údolí potoka Teplička. Mesto obkolesuje Teplická vrchovina, Zliechovská hornatina a Trenčianska vrchovina, ktoré sú zložené prevažne z hornín sopečného pôvodu. Kopce pokrývajú husté listnaté a ihličnaté lesy. Trenčianske Teplice majú priaznivú podhorskú klímu s dostatkom slnečných dní v roku. Huby v kúpeľoch Trenčianske Teplice sú rôznorodé, rovnako ako okolité lesy, ktoré ukrývajú rodovú a druhovú rozmanitosť, či už rastlinstva, ale aj živočíšstva.

Kúpele v Trenčianskych Tepliciach obklopuje jeden z najväčších kúpeľných parkov

Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach má rozlohu 18 hektárov, čím sa zaraďuje k najväčším kúpeľným parkom na Slovensku. Od roku 1963 bol zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Nachádzajú sa tu rôzne dreviny či botanicky vzácne stromy ako napríklad ľaliovník tulipánokvetý, tisovec dvojradový či metasekvoja čínska. Trenčiansky kúpeľný park je tiež východiskovým bodom niekoľkých turistických trás.

Kam na huby v Trenčianskych Tepliciach a ich okolí

Trenčianske Teplice obklopuje krásny kúpeľný park, ktorý svojím charakterom pripomína viac les než klasické parky na aké sme zvyknutý. Okolie kúpeľov je turisticky atraktívne, priamo z kúpeľov vedie niekoľko turistických trás, medzi tie najobľúbenejšie patrí náučný chodník Jeleň – Baračka. Husté lesy v okolí ponúkajú príležitosť okrem turistiky tráviť čas zberom húb. 

Ak vám sú možnosti, kam na huby v kúpeľoch Trenčianske Teplice málo môžete sa vydať o niečo ďalej. Obľúbeným hubárskym revírom je okolie Zlatovskej doliny. Za návštevu stojí aj obec Horná Súča. Od kúpeľov ju delí približne 26 km. Navštívte aj okolie Drietomy. Obec leží od kúpeľov približne 32 km. Prípadne sa môžete vydať aj na väčší výlet a preskúmať hubárske revíry v okolí Piešťan.

Aké huby rastú v okolí Trenčianskych Teplíc?

Okolie Trenčína a Trenčianskych Teplíc praje hubárom v každom ročnom období. Už v zime sa môžu hubári tešiť z úlovku plamienky zimnej, ktorá sa ale podobá so smrteľne jedovatou kapucňovkou okrovohnedastou (odporúčame zbierať len skúseným hubárom!). V zime a skoro na jar sa objavujú pôvabnice dvojfarebné, uchovce bazové, nejedlé, ale prekrásne sfarbené ohnivce šarlátové. Na jar sa hubári tešia hojným výskytom čírovnice májovej, smrčkovcov a smrčkov.

V priebehu roka sa aj tu vyskytujú známe a obľúbené druhy húb ako hríby, kozáky, plávky, suchohríby, bedle a kuriatka. Na stromoch môžete objaviť peknú hlivu bukovú, sírovce, pečenovce alebo trsovnice lupeňovité. Nazbierajte aj muchotrávky červenkasté. Veľa miestnych hubárov sa však v priebehu letných mesiacov sťažuje na sucho. A ak si ráno neprivstanete, je veľká pravdepodobnosť, že vás niekto v lese „predbehne”.

Fotografie húb

Obľúbené huby s početným výskytom

V okolí Trenčianskych Teplíc sa pomerne hojne vyskytujú z jari čírovnice májové, známe ako májovky. Hubári obľubujú aj pôvabnicu fialovú a dvojfarebnú či sírovec obyčajný.

Pôvabnica fialová

Pôvabnica fialová

Najčastejšie sa vyskytuje pôvabnica fialová (lat. Clitocybe nuda), ktorá rastie hojne v ihličnatých, ale i listnatých lesoch, na lúkach v skupinách. Pôvabnice rastú na jeseň, najskôr v septembri, za priaznivých podmienok až do decembra a často ich môžeme zbierať aj v miernej zime.

Je to vynikajúca jedlá huba na akúkoľvek úpravu. Pôvabnica dvojfarebná sa výzorom a veľkosťou plodníc podobá pôvabnici fialovej. Na prvý pohľad sa však odlišuje sfarbením, najmä farebnou kombináciou hlúbika a klobúka. Rastie väčšinou mimo lesa v tráve na lúkach alebo pasienkoch často pod ovocnými stromami či v starých zabudnutých sadoch.

Čírovnica májová

Čírovnica májová

Čírovnicu májovú (lat. Calocybe gambosa) azda každý z nás pozná pod názvom májovka. Rastie hojne v skupinách alebo čarokruhoch na trávnatých miestach, najčastejšie na lúkach, medziach, pasienkoch či záhradách. V nížinách sa vyskytuje skoro na jar, vo vyššie položených miestach v prvých letných mesiacoch.

Je to vynikajúca jedlá huba, ktorá má navyše aj príjemnú vôňu, ktorá pripomína múku. Môžete si ju pripraviť na akýkoľvek spôsob.

Pozor na zámenu s prudko jedovatým zvonovcom veľkým, či vláknicou Patouillardovou, ktorá je v prvých štádiách rastu tiež biela a charakteristickú červenú farbu nadobudne až v dospelosti.

Sírovec obyčajný

Sírovec

Sírovec obyčajný (lat. Laetiporus sulphureus) rastie od jari do jesene na dreve listnatých (zväčša odumretých) stromov, len výnimočne na dreve ihličnanov. Neznáma nie je ani u ovocinárov – napadá čerešne a slivky. Žiaľ stromy na ktorých sa vyskytne sú odsúdené na zánik, lebo táto cudzopasná huba zapríčiní odhnitie jadra stromu. Túto hubu ako jednu z mála nájdete doslova na celej Zemi.

Mladé a šťavnaté plodnice sú jedlé, výborné sú naložené v octe, v omáčkach „na kyslo“ k mäsitým jedlám. Pozor na dostatočnú tepelnú úpravu, za surova je huba mierne jedovatá. Dužina je zamladi žltá, mäkká, lávová s výraznou chuťou a vôňou.

Pozor dávajte na jedovaté a nejedlé huby

Mapa miesta

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top