> Blog > Zdravie a krása > Thajská masáž

Thajská masáž

Thajská masáž existuje viac ako 2000 rokov. Jej základy položil lekár samotného Budhu – Jivaka Kuamr Bhaccha, ktorý spojil prvky jogy, ajurvédy a meditácie do jedného celku. Thajská masáž je v podstate založená na na koncepcii a znalosti energetických dráh v ľudskom tele nazývaných Sen, na ktorých sa nachádzajú dôležité akupresúrne body. Tieto body sa podobajú meridiánom, ktoré sú známe v tradičnej čínskej medicíne. Masáž má však veľa spoločného aj s tradičnou japonskou masážou Shiatsu. Účinne pôsobí ako na telesnú, tak aj duševnú kondíciu.

Technika thajskej masáže

Ide o celkovú masáž, celého tela. Technika spočíva v prehmataní bodov, vo vyvíjaní tlaku na ne, ako aj v naťahovaní a preťahovaní jednotlivých častí tela. Pri tom sa využívajú palce, dlane, predklatia, chodidlá, ba aj kolená. Práve vďaka nim sa vyvíja potrebný tlak alebo natiahnutie. Masáž sa prevádza na špeciálnej podložke, klient má na sebe ľahký a pohodlný odev. Masáž môže trvať aj 80 minút.

Druhy thajskej masáže

Poznáme viacero druhov thajskej masáže, napr. klasickú, reflexnú masáž chodidiel či uvoľňujúcu masáž chrbta a hlavy. Zaujímavá je aj herbálna thajská masáž, ktorá je obohatená o výber thasjkých liečivých bylín, ktoré sa po ukončení procedúry prikladajú na jednotlivé časti tela a uvoľňujú do svalovej hmoty relaxačné a liečivé látky. Menej známa je aj aromatická thajská masáž, pri ktorej sa používa rôznorodé množstvo aromatických a hojivých olejov.

Na čo je masáž dobrá?

Vďaka thajskej masáži sa zlepšuje vylučovanie škodlivých látok z tela, tiež pohyblivosť a ohybnosť tela a prúdenie krvi a lymfy a v neposlednom rade sa zvyšuje príjmanie živín tkanivami. Masáž uvoľňuje telesné a psychické napätie, posiľňuje nervovú sústavu, upravuje vyrovnanosť krvného tlaku, detoxikuje krv a tiež odtraňuje migrenické bolesti. Pôsobí tiež ako prevencia.

Kto by sa mal thajskej masáži vyhnúť?

Thajská masáž je určená pre každého, kto hľadá prostriedok k dosiahnutiu dobrej fyzickej kondície a pohody. Predsa len však sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia horúčkovitými stavmi, závažnými poruchami srdca alebo kŕčovými žilami dolných končatín. Taktiež by sa mali procedúre vyhnúť klienti s endoprotézami a akútnymi zápalmi kĺbov, a aj tí, ktorí majú vážne bolesti chrbtice.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top