> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Brusno > Výlety Brusno a okolie > Splav Hrona – neuveriteľný zážitok pre celú rodinu

Splav Hrona – neuveriteľný zážitok pre celú rodinu

Splavovanie Hrona patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Ak plánujete tráviť svoj čas v lone krásnej prírody v povodí Hrona, nevynechate príležitosť vyskúšať si túto adrenalínovú športovú aktivitu, ktorá je vhodná nielen pre skúsených vodákov, ale i pre rodiny s deťmi.

Splavovanie rieky Hron na rafte, člnoch, kajakoch či kanoe

Hron patrí k našim najdlhším riekam. Pramení pod juhovýchodným úpätím Kráľovej hole a pri Štúrove ústi do Dunaja. Rieka Hron bola využívaná už po stáročia. V súčasnosti sa pozdĺž toku nachádzajú mnohé miesta na táborenie. Rieka nie je splavná pre lode, jej splavovanie je však možné na raftoch a člnoch. Splavovanie rieky Hron je pomerne obľúbené a vyhľadávané nielen skúsenými vodákmi, ale i turistami či rodinami s deťmi. 

Najideálnejšie podmienky na splav horného úseku rieky Hron sú na jar. V letných mesiacoch je splav vhodný aj pre menej skúsených vodákov a rodiny s deťmi. Celosezónne je splavný úsek od Nemeckej kú kúpeľnému mestu Sliač.

Splaviť rieku vám pomôže školený a odborný personál v jednotlivých vodáckych spoločnostiach. Je len na vás, akú spoločnosť a trasu si vyberiete. Zároveň si môžete vybrať aj na čom budete rieku splavovať a či máte záujem tu stráviť len pár hodín alebo dní. Možností je dostatok. 

Čo si vziať so sebou na splav Hrona?

O výstroj sa postarajú v jednotlivých vodáckych spoločnostiach a požičovniach. Vy budete potrebovať športové oblečenie, vhodnú a pre istotu aj náhradnú obuv. V letných mesiacoch a horúcich letných dňoch si nezabudnite vziať krém na opaľovanie či slnečné okuliare. Samozrejmosťou je pokrývka hlavy a dostatočné množstvo tekutín. Počasie je nevyspytateľné a môže sa rýchlo zmeniť, preto je potrebné v prípade nepriaznivého počasia mať so sebou bundu a pršiplášť. 

Hron je najvyhľadávanejšou a najobľúbenejšou vodáckou riekou na Slovensku

Rieka Hron má, samozrejme, rôzne obtiažnosti plavby a nie každá úroveň je vhodná pre začiatočníkov. Úsek od Červenej skaly po Brezno dosahuje jednu z najťažších obtiažnosti, preto tento úsek môžeme odporúčať iba skúsenejším vodákom. 

Za stredného a vyššieho stavu vody sa plavba bežne začína od Brezna, respektíve Podbrezovej. Za nižšieho stavu sa splavuje od Banskej Bystrice. Najfrekventovanejší je dolný úsek od Tekovskej Breznice až po Tlmače. Najnavštevovanejší a celoročne splavný je úsek z Nemeckej po Sliač. 

Splav Hrona z Brusna a Nemeckej

Ak si užívate relaxačný pobyt v kúpeľoch Brusno, odporúčame využiť služby vodáckej požičovne priamo v Brusne alebo pri motoreste Nemecká. Pre bližšie informácie navštívte webové stránky jednotlivých spoločností, ktoré uvádzame v sekcii kontakt a v súvisiacich odkazoch. 

Fotogaléria

História rieky Hron a jej splavovania 

Dolinou rieky v minulosti viedli významné obchodné a spojovacie trasy. Archeologicky bolo tiež doložené početné osídlenie v okolí rieky. Hron bol v minulosti aj významným zdrojom potravy, obyvateľom slúžil najmä na rybolov. Od 17. storočia boli vody Hrona a jeho prítokov využívané na splavovanie dreva. Neskôr na hornom a strednom toku vznikali aj elektrárne na výrobu elektrickej energie. 

Zaujímavosti

  • Hron je druhá najdlhšia rieka, ktorá tečie celá územím Slovenska. Meria 298 km.
  • Rímsky cisár Marcus Aurelius pri výprave proti Germánom v druhej polovici 2. storočia napísal na území dnešného Slovenska, na rieke Hron, jeden zo svojich najznámejších filozofických spisov Hovory k sebe samému. Latinské pomenovanie Granus pochádza práve od Rimanov.
  • Ešte v 30. rokoch 20. storočia bolo po Hrone splavované drevo.

Trasa a doprava

Na splavovanie Hrona je k dispozícii niekoľko vodáckych spoločností. Najbližšie spoločnosti sa nachádzajú v Brusne a Nemeckej či neďaleko Slovenskej Ľupče. Splav Hrona je vhodný aj pre rodiny s deťmi vďaka bezpečným raftom. Samozrejmosťou sú aj náročnejšie úseky.

Obec Brusno sa nachádza v Banskobystrickom okrese. Do obce pravidelne premáva autobusová aj vlaková doprava. Železničná stanica Brusno – kúpele je vzdialená od brusnianskych kúpeľov 1 km, čiže približne 15 minút pešo. Autobusová zastávka sa nachádza hneď na začiatku areálu.

Ako sa dostať k najbližšej spoločnosti v Brusne a Nemeckej z kúpeľov Brusno

Vodácke spoločnosti sa nachádzajú na druhej strane rieky Hron, na ulici Športovej. Od kúpeľov Brusno sú vzdialené približne 2 km, 5 minút jazdy autom. Pešo trvá cesta približne 15 minút. 

Obec Nemecká sa nachádza približne 4,5 km od kúpeľov Brusno. Cesta autom trvá približne 5 minút. Z Brusna je potrebné pokračovať hlavným ťahom na Brezno. Pri Motoreste Nemecká je potrebné odbočiť. Personál jednej zo spoločností sa nachádza priamo v motoreste, ďalšiu spoločnosť nájdete na konci obce Nemecká na ulici Hronská.

Z Brusna pravidelne premáva železničná aj autobusová doprava do obce Nemecká. Cesta trvá približne 4 minúty. Pokiaľ využijete verejnú dopravu, je potrebné prejsť cez celú dedinu k motorestu alebo zabočiť na ulicu Hronská, kde sa nachádza ďalšia chata a vodácke táborisko. 

Ako sa dostať k najbližšej spoločnosti v Brusne a Nemeckej z kúpeľov Sliač

Ak ste práve na relaxačnom, či inom pobyte v kúpeľoch Sliač a chceli by ste podniknúť plavbu po Hrone, odporúčame využiť verejnú dopravu. Vodácka spoločnosť je od Kúpeľov Sliač vzdialená približne 39 km.

Zo Sliača sa do Banskej Bystrice odvezte vlakom, z Banskej Bystrice do Brusna pokračujte autobusom. Ideálne spojenie trvá 40 až 50 minút. Tu následne využite služby vodáckej spoločnosti a odvezte sa späť do vašej dovolenkovej destinácie na rafte. Trasa splavu z Nemeckej do Sliaču končí v centre mesta Sliač. 

Parkovanie

Za motorestom Nemecká sa nachádza strážené bezplatné parkovisko pre zákazníkov vodáckej spoločnosti. Pre vodákov je vyhradené parkovisko za motorestom, nie pred motorestom. Druhá spoločnosť zabezpečuje parkovanie v kempe. 

V Nemeckej sa môžete pristaviť aj pri pamätníku Slovenského národného povstania, ktorý máte na dohľad od parkoviska. Stačí prejsť cez hlavnú cestu.

Mapa miesta

Program/Akcie

Tradičný vodný slalom sa uskutočňuje v auguste, začína vo Zvolene. Podobne sa uskutočňuje aj tradičná plavba SNP po Hrone. Obľúbené vodácke základne sa nachádzajú pri Hliníku nad Hronom a Revištskom Podzámčí, kde sa každoročne stretávajú nadšenci tohto športu.

Postrehy návštevníkov

Otváracie hodiny/Vstupné/Cenník

Na splav Hrona je potrebné nahlásiť sa vopred a rezervovať prostredníctvom e-mailu. Splavy sa organizujú v teplých mesiacoch od mája do septembra. Ceny sa pohybujú medzi 7,00 € – 60,00 €.

Ďalšie informácie a aktuálny cenník vstupného nájdete na oficiálnych webových stránkach vodáckych spoločností, ktoré uvádzame nižšie v sekcii kontakt a v sekcii súvisiacich odkazoch.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top