> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Trenčianske Teplice > Slovenské kúpele inšpirovali už mnohých

Slovenské kúpele inšpirovali už mnohých

Kúpele boli a sú obľúbenou destináciou rôznych osobností. Liečivé a relaxačné možnosti kúpeľných pobytov v týchto zariadeniach vyskúšali už mnohí literárni autori. So svojimi zážitkami a skúsenosťami z kúpeľov sa potom podelili vo svojich dielach a článkoch. Ak ste ešte nikdy v na takom pobyte neboli, verte, že procedúry nie sú tým jediným, čo tam na vás čaká. Mnohí z nich tu dokonca načerpali inšpiráciu pre svoje najväčšie kúsky.

Jedným z prvých, ktorý svoje zážitky z  kúpeľov zveršoval do básne bol Adam Trojan – český exulant z obdobia reformácie a protireformácie. Stal sa protestantským kazeteľom v Drahovciach, ktoré sa nachádzajú neďaleko Kúpeľov Piešťany. Svoje dielo pomenoval Saluberrimae Pistinienses Thermae (v preklade: Uzdravujúce piešťanské kúpele). Vyšlo v roku 1642 a krásne zachytáva obraz vtedajších Kúpeľov Piešťany, ich návštevníkov, domácich obyvateľov, dobových stavieb, nepokojného Váhu a prírodných scenérií.

Prostredie Bardejovských kúpeľov zo začiatku 19. storočia opísal Ján Čaplovič v diele Črty o kultúre, mravoch a spoločenskom živote. Dopodrobna opísal, aká suma sa vtedy platila za prenájom izby, ako bolo riešené zásobovanie kúpeľov, písal aj o divadle pre kúpeľných hostí. Venoval sa tu aj výmyslom a kreáciám tamojšieho cukrára či sklára.

V súčasnosti sú Kúpele Korytnica síce mimo prevádzky, no kedysi, keď ešte fungovali naplno, ich navštívil Jozef Miloslav Hurban. Opísal spoločenský život v Uhorsku z roku 1845, lakomosť krčmárov, úžerníctvo, alkoholizmus a nezáujem Slovákov o národnostné otázky. Svoje postrehy, zážitky a opisy krásneho prostredia vložil do diel Korytnické poháriky a Veselé chvále nezdravého človeka.

Známa spisovateľka Božena Němcová si bola oddýchnuť a ozdraviť svoj organizmus na liečebnom pobyte v Kúpeľoch Sliač. Čerpala tu inšpiráciu na svoje vlastné diela a taktiež zbierala ľudové povesti a rozprávky od miestnych obyvateľov. Za spomenutie stojí napríklad rozprávka Soľ nad zlato. Prostredie Sliača ju očarilo natoľko, že sa tu chcela usadiť aj so svojim manželom a rodinou. V týchto kúpeľoch sa zdržiaval aj Andrej Sládkovič, ktorý napísal svoje vrcholné diela – Detvan a Marína.

Kúpele Trenčianske Teplice navštívila takmer celá rodina Čapkovcov. Otec známych umelcov, Antonín Čapek, tu pôsobil ako kúpeľný lekár. Karel Čapek práve tu vymyslel slovo “robot”, ktoré použil vo svojich dielach ako označenie pre umelé bytosti. V Trenčianskych Tepliciach každoročne udeľujú Cenu Karla Čapka za propadáciu života a diela bratov Čapkovcov na Slovensku a praktické uplatňovanie česko-slovenskej vzájomnosti.

Aj vy by ste mali zájsť na kúpeľný alebo relaxačný pobyt do Kúpeľov Trenčianske Teplice. Možno sa tu aj vám podarí nájsť to, čo najviac potrebujete a hľadáte. Minimálne si tu dokonale oddýchnete a získate novú energiu, ktorú potrebuje každý z nás.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top