> Blog > Zdravie a wellness > Slatinný zábal

Slatinný zábal

Slatinný zábal je forma teploliečby. V podstate ide o močaristú, bahnistú pôdu, ktorá obsahuje veľké percento organických látok a podľa lokality vzniku môže zahŕňať aj určité množstvo minerálnych látok. Slatina sa na Slovensku ťaží na viacerých územiach, no kúpele väčšinou dovážajú kvalitnejšiu slatinu z okolitých štátov. Predtým ako zmes dostane k pacientovi, musí sa upraviť. Odstránia sa hrubé prímesi, zmes sa rozdrví na malé čiastočky, pridá sa voda a celá zmes sa zahreje na teplotu 37– 39ºC.

Ako zábal prebieha?

Slatinný zábal trvá väčšinou 15 minút. Táto liečba musí byť naordinovaná lekárom, keďže pri nej dochádza k rovnomernému prehrievaniu organizmu. Slatina má unikátnu schopnosť udržať v sebe teplo (oproti vode až osemkrát vyššiu). Po kúre je nutné sa osprchovať a odpočinúť si v pokojnom prostredí. Teplo zvyšuje látkovú výmenu a prekrvenie, čím sa urýchľuje vstrebávanie chronických zápalových infiltrátov, tiež sa zmäkčuje väzivo, uvoľňujú sa kostrové svaly a hladká svalovina vnútorných orgánov.

Na čo je slatinný zábal dobrý?

Táto procedúra sa využíva predovšetkým pri ochoreniach pohybového aparátu (artritída, artróza, bolesti chrbtice a kostrových svalov, stavy po operácii kĺba,…), tiež pri gynekologických ochoreniach alebo pri problémoch dýchacieho aparátu. Slatinný zábal má tiež antibakteriálny a protizápalový účinok. Zábal sa využíva ja pri chorobách tráviaceho ústrojenstva či urologických ťažkostiach.

Kto by sa mal slatinnému zábalu vyhnúť?

Slatinnému zábalu by sa však mali vyhýbať najmä ľudia s ochorením srdca a ciev (predovšetkým ťažký hypertonici), alebo tiež pacienti po mozgovej príhode či onkologických ochoreniach. Pacienti začínajú pociťovať značné zmiernenie bolesti až po absolvovaní kúry. Celkom rýchlo dochádza k výraznému zlepšeniu kvality života s navrátením pracovnej schopnosti. Suchý slatinný zábal môže predchádzať aj slatinný kúpeľ, ktorý tiež trvá zhruba 15 minút a má podobné účinky.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top