> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž > Výlety Číž a okolie > Kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši

Kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši

Kostol Najsvätejšej Trojice sa nachádza v dnes už zabudnutej, no v minulosti známej baníckej a železiarskej obci Rákoš, kde kedysi stál aj stredoveký hrad. Románsky kostol v Rákoši pochádza z 13. storočia a je jednou z mála stavieb na Gemeri, zachovaná v pôvodnej podobe. Pýši sa vzácnymi nástennými maľbami zo 14. a 15. storočia.

Románsky kostol v Rákoši

Románsky kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši stojí na úpätí vrchu Železník, neďaleko dnes už zaniknutého hradu Bebekovcov v obci Rákoš. Ide o jednoloďovú stavbu z 13. storočia. Kostol má románsku podkovitú apsidu a štrbinové románske okná, vstupný portál má ale gotický lomený oblúk. Románske prvky sa tu prelínajú s gotickými.

Kostol ukrýva vzácne gotické maľby v interiéri, ale čiastočne aj na vonkajších stenách. Pochádzajú z konca 14. a začiatku 15. storočia. Freskovú výzdobu objednali pre kostol tunajší bohatí zemepáni Bebekovci. Na svojich cestách po Taliansku v službách Ľudovíta Veľkého sa zoznámili s dielami talianskych majstrov. Tých doviedli do Uhorska, aby vyzdobili kostol nielen v Rákoši, ale aj v Plešivci a Štítniku.

V lodi sa nachádza drevený maľovaný strop z konca 17. storočia. Na prelome 16. a 17. storočia prešiel kostolík do rúk protestantom. Preto boli stredoveké maľby zabielené. V 18. storočí získali kostol opäť katolíci a prešiel aj stavebnými úpravami. Vnútorné vybavenie bolo doplnené vyrezávanou kazateľnicou a krstiteľnicou. Pri kostole bola postavená drevená zvonica. 

Od roku 1992 prebieha pamiatková obnova kostola a reštaurovanie malieb. Kostol je súčasťou turistickej cesty, tzv. gemersko-jelšavského okruhu Gotickej cesty

Ak túžite navštíviť viacero pamiatok v Gemerskom regióne, spojte spoznávanie krás sakrálnych a prírodných pamiatok s kúpeľným pobytom v kúpeľoch Číž.

Fotogaléria

Zaujímavosti

  • Unikátnou maľbou, ktorá bola odkrytá v roku 1993, je Boh s troma tvárami a štyrmi očami. Podobné zobrazenie nájdeme aj v Ochtinej. Bolo zakázané Tridentským koncilom, pretože pripomínalo vyobrazenie slovanského boha Triglava.
  • Podľa povesti je kostol prepojený tajnou podzemnou chodbou s neďalekým zaniknutým stredovekým hradom Rákoš.
  • Najmladšie rákošské maľby z prvej polovice 15. storočia – výjav Stigmatizácie sv. Františka sú dôkazom existencie františkánskeho kláštora v blízkych Kameňanoch, ktorý zničili husiti.

Doprava

Obec Rákoš sa nachádza v okrese Revúca. Od okresného mesta Revúca je obec vzdialená asi 22 km, od Jelšavy 11 km. Obcou prechádza cesta II/526 z Hnúšte do Jelšavy. Z Revúcej aj Jelšavy premáva do obce Rákoš priamy autobusový spoj. Kostol stojí na severnom okraji dediny na vyvýšenom mieste. 

Ako sa dostať ku Kostolu Najsvätejšej Trojice v Rákoši z kúpeľov Číž

Obec Rákoš sa nachádza asi 46 km od kúpeľov Číž. Zavedú vás sem cesty 2. a 3. triedy. Z Čížu sa vyberte cestou II/571, odbočte na cestu č. 2805 smerom na Nový Klenovec a Figu. Ďalej pokračujte cestou č. 16 a za Behyncami sa napojte vľavo na II/532. Za Gemerskou Vsou znova doľava na cestu č. 2835 a tá vás dovedie priamo do obce Rákoš. Kostol sa nachádza na severnej strane obce na vyvýšenom mieste.

Mapa miesta

Parkovanie

Parkovať môžete v blízkosti kostola Najsvätejšej Trojice bezplatne.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Kostol je prístupný len po telefonickej dohode s kontaktnou osobou. Bližšie informácie nájdete v sekcii kontakt.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top