> Blog > Kúpele zahraničie > Kúpele Rakúsko > Rímske kúpele v rakúskom Carnuntume

Rímske kúpele v rakúskom Carnuntume

Rekonštuované stavby archelogického parku v Carnuntume pripomínajú život v Rímskej ríši pred vyše 2000 rokmi. Toto ojedinelé múzeum približuje vyspelosť obyvateľov vtedajšieho Horného Panónska a nachádza sa len na skok od Bratislavy.

Florián Müller z vedenia Dolnorakúskej výstavy predstavil okrem nového vstupného centra múzea taktiež zrekonštruované rímske kúpele, ktoré sú vytvorené podľa originálu z druhého storočia nášho letopočtu.

Kúpele však zatiaľ nie sú funkčné, pretože chlórová voda by mohla poškodiť bazéniky. Sedací bazénik je obložený drahým mramorom a obklopuje ho maľba piatich druhov rýb. Návštevník však aj tak zažíva dávnu atmosféru na vlastnej koži v troch kúpeľných miestnostiach – chladnej, teplej a horúcej. Teplá a horúca miestnosť je vyhrievaná podlahovým kúrením a systém z pece vyhrieva vzduch na 25-30°C. Tepidárium obklopujú stĺpy z tehál, ktoré ktoré udržiavajú teplo.

Celý komplex kúpeľov je postavené podľa vzoru pôvodnej architektúry. Tehly a kamene, ktoré boli na výstavbu využité pochádzajú z archeologických vykopávok v tejto lokalite. V areáli nájdete aj zrekonštuovaný mestský palác Villa Urbana, kde na vás čakajú rímske ukážky stolovania. Návštevník tu môže vzhliadnuť aj súkromné miestnosti bohatého Rimana a taktiež Luciov dom, ktorý je pomenovaný podľa skutočného predchádzajúceho majiteľa. Skladová miestnosť Luciovho domu je vykladaná 70 000 kamienkov.

Vďaka vynikajúcej experimentálnej archeológií sa budete cítiť, akoby Rimania miesto opustili len pred chvíľou. Ak ste milovníkmi histórie a rozhodnete sa navštíviť toto krásne neopakovateľné miesto, určite neoľutujete a prinesiete si domov mnoho úžasných spomienok.

Spracované podľa článku dostupného na www.tasr.sk

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top