> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Turčianske Teplice > Turčianske Teplice – prvé kúpele, ktoré liečili urologické ochorenia

Turčianske Teplice – prvé kúpele, ktoré liečili urologické ochorenia

Kúpele Turčianske Teplice sú známe najmä typickým zložením liečivej vody, ktoré pomáha v liečbe ochorení pohybového aparátu, tráviaceho traktu, neurologických, onkologických a gynekologických ťažkostí či chorôb z povolania. Čo ste však možno nevedeli je, že práve tieto kúpele patria medzi najstaršie kúpele, ktoré liečili i urologické ochorenia.

Unikátnosť turčianskej termálnej vody

V minulosti sa účinky tejto vody nepoužívali iba na liečenie šľachty a kráľov, ale aj pre chudobných ľudí a bedárov. Horúce turčianske pramene najskôr slúžili ako liek na ťažkosti s pohybovým aparátom, neskôr sa však liečivé a regeneračné efekty prejavili aj na močovom ústrojenstve. Keďže v tých časoch patrili medzi jediné kúpele, ktoré liečili urologické ochorenia, minerálna voda z Turčianskych Teplíc bola vyhľadávaná nielen z tuzemska, ale z celého sveta

V kúpeľoch sa okrem iných procedúr využívajú aj pitné kúry, ktoré priaznivo pôsobia pri poruchách tráviaceho traktu, zápaloch močových ciest či prostate alebo osteoporóze. Každý deň si tu kúpeľní hostia a miestni obyvatelia môžu ísť nabrať z voľne prístupných pitných prameňov – Živena a Kolár. Voda je bohatá na vápnik a magnézium, takže má veľmi priaznivý protizápalový účinok na ľudské telo. Pre zaujímavosť pramenia až v hĺbke 34 a 65 m.

Ľudový kúpeľ v Turčianskych Tepliciach

Ďalšie termy sú prispôsobené tak, že vyvierajú priamo do bazénov. Takým je slávny historický Modrý kúpeľ, dnes pomenovaný ako Royal Bath, s teplotou vody 38 °C.  Nájdete ho pod modrou kupolou zrekonštruovaného 5* hotela Royal Palace, ktorého je súčasťou. V budove aquaparku pramení priamo do piscín s roštovým dnom 100% minerálna termálna liečivá voda. Vychutnať si jej účinky môžete v sedacom kľudovom Červenom kúpeli a rehabilitačnom Ľudovom kúpeli (na obrázku, zdroj: Kúpele Turčianske Teplice).

Pramene kúpeľov Turčianske Teplice sa dajú charakterizovať ako stredne mineralizované, pričom ich celková mineralizácia predstavuje 1508 – 1514 mg/l. Obsahujú síranovo-hydrauhličitanové, vápenato-horečnaté, hypotomické zložky a taktiež majú zvýšený obsah fluoridového iónu. Každý prameň sa líši odchýlkami v mineralizácii a ich teplota sa pohybuje okolo 44 – 45 °C. 

Na urologické ochorenia má najvýznamnejší vplyv vo vode síran vápenatý (CaSO4). Znižuje pH moču a vplýva na fosfátové, karbónové kamene, či piesok v močových cestách. Pitie turčianskej minerálnej vody je vhodným doplnkom i pri zápalových ochoreniach prostaty.

Medzi unikátne liečebné procedúry, ktoré môžete zažiť v Turčianskych Tepliciach, patrí liečba zlatom. Tá turčianskym kúpeľom priniesla aj názov Zlaté kúpele. V prípade, ak hľadáte kúpele na urologické ochorenia, liečebný pobyt v Turčianskych Tepliciach bude zaručene tou správnou voľbou. 

Krátka história kúpeľov Turčianske Teplice

Grófka Mária Séči

Turčianske Teplice patria medzi jedny z najstarších termálnych kúpeľov na Slovensku aj v Európe.  Dokazuje to o nich aj prvá písomná zmienka z 13. storočia. Ich rozvoj nastal v 16. storočí, keď sa stali majetkom kráľovského mesta Kremnica a boli sprístupnené pre široké vrstvy obyvateľstva. Postupne sa vybudovali aj ubytovacie zariadenia pre kúpeľných hostí a obľúbenosť kúpeľov ešte vzrástla. Boli vyhľadávané šľachtou nielen z Uhorska, ale aj Rakúska, Poľska a Sedmohradska. 

Medzi pamätných návštevníkov sa zaradil predovšetkým cisár Maximilián Habsburský, známym bol aj František II. Vešeléni. Aj nežnejšie pohlavie chcelo využiť účinky liečivej vody a zveľadiť svoju krásu. Takými boli grófka Mária Sečianska, známa ako Muránska Venuša (na obrázku, originál obrazu sa nachádza v LD Veľká Fatra) a nemôžeme opomenúť slávnu cisárovnú Alžbetu Bavorskú, známejšiu ako Sisi. 

Krušné časy zažli kúpele počas oboch svetových vojen, aby svitlo na lepšie v polovici 20. storočia. Dnes už sú turčianske liečebné domy aj ich balneocentrá zrekonštruované a ponúkajú širokú paletu liečebných procedúr indikovaných na presne určené ochorenie. Prvenstvo v liečení urologických ochorení im však už nikto neuprie.

Doprava

Do Turčianskych Teplíc vedú cesty 1. triedy zo smeru Banská Bystrica, Martin a Žiar nad Hronom. Mesto má vlakovú aj autobusovú stanicu a zo spomínaných smerov tu premávajú pravidelné linky.

V rámci mesta sa môžete odviezť taxíkom alebo využiť linku prímestskej dopravy. K dispozícii je aj viacero požičovní bicyklov a kolobežiek. Ak si donesiete vlastné, nemusíte sa báť, že ich nebudete mať kam uschovať. Kúpeľný hotel Veľká Fatra, ako aj ďalšie ubytovacie zariadenia v kúpeľoch, poskytujú úschovňu bicyklov.

Parkovanie

Mesto má vyhradené parkovacie miesta, ktoré sú označené a spoplatnené. Uhradiť poplatok je potrebné v parkovacom automate podľa dĺžky parkovania.

Vlastné parkoviská majú pre svojich hostí kúpeľné hotely a tie si určujú aj sadzobník parkovného.

Mapa miesta

Vstupné/Cenník

Kúpeľní hostia majú liečebné procedúry zahrnuté v cene pobytu, prípadne ďalšie si môžu dokúpiť priamo v kúpeľoch. Návštevníci, ktorí nie sú ubytovaní v kúpeľných hoteloch, si môžu procedúry zakúpiť v balneocentre hotela Veľká Fatra. Odporúčame vám však si ich objednať vopred na určený deň a čas. 

Otváracie hodiny

Balneocentrum v Turčianskych Tepliciach je zvyčajne v prevádzke od pondelka do soboty v čase od 8,00 do 16,00 hod. 

Postrehy návštevníkov

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top