> Blog > Zdravie a wellness > Spoznajte 5 najstarších kúpeľov na Slovensku

Spoznajte 5 najstarších kúpeľov na Slovensku

Na Slovensku sa nachádza až 1300 minerálnych prameňov, ktoré slúžia ako liečivé i kvalitné stolové vody a viac ako 20 funkčných kúpeľných zariadení. Kúpeľné komplexy sa nachádzajú po celom území Slovenska. Sú dobre vybavené a poskytujú služby vysokého štandardu. Niektoré majú tak dlhú históriu, že na hostí dýcha z každej miestnosti a z každého kúpeľa. Vybrali sme pre vás 5 tých najstarších.

Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele

Hlavným bohatstvom Bardejovských Kúpeľov sú prírodné minerálne vody. Desať prameňov vyviera na pomerne malej ploche. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Všetky minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochoreniach zažívacieho ústrojenstva.

Prvé zmienky o liečivých bardejovských prameňoch pochádzajú už z 13. storočia. Právom preto Bardejovské Kúpele radíme medzi jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku. O hodnote liečivých prameňov sa ľudia v širokom okolí dozvedeli aj preto, lebo cez Bardejov viedla významná obchodná trasa spájajúca Baltské more s Balkánom. Od 18. storočia sa kúpele zmenili na lukratívnu a modernú destináciu miestnej šľachty. Najväčšiu slávu a veľkoleposť zažili v období priemyselnej revolúcie na začiatku 20. storočia. Potom začal areál postupne chátrať, až kým kúpele neprešli modernizáciou do podoby, v ktorej ich poznáme dnes. 

Ak chcete vyskúšať vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr a rôzne procedúry s využitím liečivej vody na vlastnej koži, navštívte Bardejovské Kúpele

Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice, Pax

Kúpele Trenčianske Teplice patria k najstarším a najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. Je to predovšetkým vďaka vynikajúcej prírodnej sírnej termálnej vode a romantickej polohe kúpeľov. Napriek nadmorskej výške Trenčianskych Teplíc im okolité vrchy dodávajú ráz podhorskej klímy, ale uzavretá poloha zaručuje príjemné a pred vetrami chránené podnebie.

Kúpeľná liečba v Trenčianskych Tepliciach sa zakladá na využití liečivých vlastností termálnych minerálnych prameňov a mineralizovaného bahna. Liečivá voda tu vyviera z hĺbok okolo 1200 metrov. 

Prvý písomný záznam o prameňoch v Trenčianskych Tepliciach pochádza z roku 1247. Do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park a jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 postaviť najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes – kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu.

Ak túžite na vlastnej koži okúsiť jedinečnú liečebnú silu prírodných liečivých zdrojov z okolia Trenčína, zarezervujte si pobyt v Trenčianskych Tepliciach

Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice ležia v severozápadnej časti Štiavnických vrchov v údolí potoka Teplá. Svojou vynikajúcou polohou sa dajú považovať za akúsi imaginárnu bránu do turistického raja – Štiavnické vrchy. Návštevníci kúpeľného mesta Sklené Teplice sa preto môžu okrem bežnej kúpeľnej liečby venovať aj aktívnej turistike a obdivovať krásy prírody alebo diela ľudských rúk z dôb dávno minulých v banskom regióne.

V Sklených Tepliciach vyvierajú termálne minerálne pramene s teplotou od 37 °C do 52,3 °C. Jeden z prameňov vyviera aj v prírodnej travertínovej jaskyni známej ako Parenica. Okrem termálnych minerálnych prameňov tu vyvierajú i jednoduché teplice s menším obsahom minerálov. Aj napriek tomu sa Sklené Teplice ako kúpeľné miesto dostali do povedomia až v 16. storočí. Bolo to konkrétne v roku 1549, kedy ich vo svojej balneografii opísal známy vedec Juraj Wernher. Ak si chcete jeho poznatky overiť v praxi, strávte aspoň pár dní v Sklených Tepliciach, ktoré vznikli ako drevorubačská osada, ktorej obyvatelia ťažili drevo pre bane v neďalekej Banskej Štiavnici. Už od vzniku obce využívali jej obyvatelia blahodárne účinky termálnej minerálnej vody, ktorá tu vyviera doposiaľ.

Turčianske Teplice

Turčianske Teplice, Liečebný dom Veľká Fatra

Kúpele Turčianske Teplice sa nachádzajú v južnej časti Turca, priamo v srdci Slovenska. Turčianske kúpele majú jedinečnú polohu, ležia totiž na tektonickom zlome priamo na prameni termálnej minerálnej vody. Najväčším prírodným bohatstvom sú miestne minerálne pramene a termálne vody, preto bolo mesto predurčené k vytvoreniu kúpeľov. Okrem dospelých sa v Turčianskych Tepliciach od roku 1993 liečia aj deti.

Prvé zmienky o turčianskych liečivých prameňoch pochádzajú z 13. storočia. Počas štyristo rokov patrili kúpele mestu Kremnica, až do roku 1949. V priebehu 20. storočia sa kúpele modernizovali a postupne pribúdali nové domy a pavilóny. V kúpeľoch Turčianske Teplice si teda na svoje prídu aj priaznivci architektonických pamiatok. Môžu tu vidieť renesančný a barokový kaštieľ v mestskej časti Diviaky, gotický Kostol sv. Michala v miestnej časti Turčiansky Michal či kaplnku sv. Jána Nepomuckého z 18. storočia v centre mesta. 

Ak vás teda zaujíma architektúra dôb dávno minulých a zároveň túžite rozmaznať svoje telo účinkami liečivej vody, vyberte sa na dovolenku do kúpeľov Turčianske Teplice

Lúčky

Kúpele Lúčky, hlavná budova

Kúpele Lúčky ležia v okrese Ružomberok v horskej doline pod úbočím Choča, na rozhraní Oravy a Liptova. Široké možnosti rekreačného a športového vyžitia poskytuje aj neďaleká vodná nádrž Liptovská Mara, v zime Jasná a Donovaly.

Kúpeľná liečba v Lúčkach patrí medzi najefektívnejšie liečebné metódy. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda z kúpeľného prameňa Valentína s teplotou 32 °C a termálna voda z prameňa HGL-3, v prirodzenej forme používaná v bazénoch a aj vo všetkých separátnych kúpeľoch. 

Prvá kúpeľná budova bola v Lúčkach postavená koncom 18. storočia. Kúpeľní hostia mali v tej dobe k dispozícii väčší dom s pohodlnými izbami a tiež s remízou pre kone a koče. V polovici 19. storočia dal nový majiteľ Vojtech Kocha postaviť nový kúpeľný dom. Minerálne pramene vyvierali zo zrnitého dolomitu a minerálna voda vtekala priamo do kúpeľného bazéna.

Stráviť pár dní pod južným úpätím Chočských vrchov v kúpeľoch Lúčky môžete od roku 1761.

Mená najstarších slovenských kúpeľov sú všetkým všeobecne známe, ale mnohokrát netušíme, aké príbehy a história sa za ich vznikom skrývajú. Navyše, každá kúpeľná lokalita a jej voda slúžia na liečenie špecifických zdravotných problémov, no využíva ich aj široká verejnosť a to ako vďaka liečivým procedúram, či termálnym kúpaliskám, ktoré vznikli v okolí mnohých slovenských kúpeľov. Vyskúšajte si kúpeľný pobyt v slovenských kúpeľoch aj vy a pridajte sa k spokojným klientom našich kúpeľov s dlhoročnou históriou. 

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top