> Blog > Kúpele zahraničie > Kúpele Maďarsko > Maďarsko je piatou najbohatšou krajinou na svete!

Maďarsko je piatou najbohatšou krajinou na svete!

Maďarsko sa môže pochváliť piatym miesto v “súťaži” o najväčší počet zdrojov termálnej vody na svete. V súčasnosti disponuje až 147 liečivými prameňmi. U našich južných susedov funguje 39 liečebných kúpeľov, 13 liečebných miest, 47 liečebných hotelov, 40 wellness hotelov a 5 liečebných jaskýň. Jednoducho, v Maďarsku nájdete termálne pramene takmer vo všetkých regiónoch.

Šírka Karpatskej kotliny má tú výhodu, že oproti svetovému priemeru je užšia až o približne 10 kilometrov, čo znamená menšiu vzdialenosť horúcej magmy k povrchu zeme. Vďaka tejto skutočnosti je oveľa ľahšie dosiahnuť termálne pramene v menšej hĺbke ako kdekoľvek inde. Ďalšou výhodou je obrovské bohatstvo zásob vody. V súčasnosti sa objem termálnej vody, ktorá sa dostane na povrch, pohybuje na úrovni 300 miliónov litrov denne.

Maďarské kúpeľníctvo má už dlhú históriu. Jeho dejiny sa začali písať už v časoch Rímskej ríše, kedy Rimania obsadili Panóniu v dobe cisára Augusta začiatkom nášho letopočtu. Hlavným mestom provincie vtedy bolo Aquincum, ktoré leží na mieste terajšieho Starého Budín (Óbuda). Na území maďarského hlavného mesta Budapešti archeológovia objalili pozostatky 21 vojenských a civilných verejných a súkromných starovekých kúpeľov. Podobné objavy sa našli aj na Zadunajsku – v Balfe či v Tate.

Po ukončení obdobia sťahovania národov mali staromaďarské kmene tendenciu usadzovať sa v blízkosti termálnych prameňov. Napriek tomu, že ich kultúra bola charakterizovaná východnými črtami, neboli priaznivcami kúpania sa. Poznali síce priaznivé liečebné účinky niektorých prameňov, využívali ich ale iba na ošetrovanie koní. Dôležitým obdobím pre maďarské kúpeľníctvo bolo obsadenie Turcami v 16. storočí. Turci obývali územie Maďarska dlhých 150 rokov, počas ktorých vybudovali nejedny kúpele. Dodnes fungujú 2 z nich v Budapešti a 1 v Jágri.

Budapešť je výnimočné mesto aj v tom, že je jediným hlavným mestom na svete, ktoré má liečebné kúpele. Má vyše stovku činných termálnych prameňov, z ktorých denne vyviera 70 miliónov litrov vody. Ďalšou raritou Maďarska je jazero pri meste Héviz. Vďaka svojej rozlohe je najväčším jazerom s termálnou vodou vhodnou na kúpanie na svete.

Maďarsko, niekedy označované aj ako krajina tisícich prameňov, je skvelou destináciou na kúpeľné aj relaxačné pobyty, ktoré sú vynikajúcim spôsobom dovolenky nielen v letnom období. Vyskúšajte čaro krajiny u našich južných susedov!

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top