Letecké múzeum Slavnica

Letecké múzeum Slavnica ponúka výstavu unikátnych lietadiel pod holým nebom. Múzeum je krásnou ukážkou práce horlivého úsilia milovníkov leteckých strojov a lietania vôbec. V článku nájdete súhrn základných informácií o letisku, jeho polohe, otváracích hodinách a snáď aj niečo navyše, čo vás zaujme a podnieti k osobnej návšteve slavnického múzea.

Niečo o vzniku leteckého múzea

Hlavným impulzom pre vznik tohto múzea bolo, keď mesto chcelo zošrotovať starú stíhačku. Milovníci lietadiel preto postupne poskupovali stroje ako napríklad Mig-15, Li-2, Čmelák alebo Mi-2 z letky Ministerstva vnútra. 

Najväčším lietadlom je určite 134A, ktoré vyrábala spoločnosť Tupolev v Sovietskom zväze v rokoch 1966 – 1984. Nadšenci Aeroklubu Dubnica nad Váhom už týmto spôsobom zachránili 9 lietadiel a jeden vrtulník. 

Míľniky letiska Slavnica

1948 – založenie odbočky Slovenského národného aeroklubu v Domove mladých v Dubnici nad Váhom. Prvé letisko bolo svahové, pod Ostrým vrchom;
1949 – postavenie prvého dreveného hangáru v obci Kolačín;
1951 – založenie rovinného letiska aeroklubu Dubnica. Nachádzalo sa medzi škodovými závodmi Dubnica nad Váhom a obcou Prejta;
1953 – zrušenie letiska z dôvodu výstavby strojárskeho závodu v Dubnici;
1958 – dohoda o výstavbe nového letiska pri obci Slavnica;
1963 – slávnostné otvorenie nového letiska Aeroklubu Dubnica nad Váhom pri obci Slavnica.

Koho múzeum zaujme a poteší?

Či už ste fanúšik lietania, náhodný cestovateľ, alebo aj návštevník neďalekých kúpeľov Trenčianske Teplice, veríme, že Letecké múzeum Slavnica vás dokáže zaujať. Ponúka zaujímavú zbierku vyslúžilých lietadiel, ktoré nadšenci letiska postupne zozbierali a vy máte možnosť si ich z tesnej blízkosti pozrieť v ich autentickom prostredí, a to pod šírym nebom.

Návštevu múzea lietadiel pri Slavnici doporučujeme kedykoľvek. Je to ideálne miesto, kde si dospelí aj deti prídu na svoje. Návštevníkom je k dispozícii i reštaurácia, kde sa môžete s ratolesťami osviežiť, prípadne zahriať.

Výlet do múzea môžete ukončiť oddychom v kúpeľoch Trenčianske Teplice. Kúpele Trenčianske Teplice ponúkajú mnohé svoje služby nielen v rámci kúpeľných pobytov, ale aj pre jednodňových návštevníkov.

Fotogaléria

Doprava

Letecké múzeum Slavnica sa nachádza na strednom Považí, severne od Dubnice nad Váhom, pri obci Slavnica v Ilavskom okrese. Poloha múzea v blízkosti diaľnice D1 a cesty prvej triedy I/61 (Bratislava – Senec) z neho robia ideálnu zastávku a spestrenie vašich výletov v tomto kraji.

V blízkosti letiska sa nachádza aj autobusová zastávka, ktorá je od Leteckého múzea Slavnica vzdialená cca 10 minút chôdze.

Trenčianske Teplice – Slavnica, 17,0 km
  • Z kúpeľov Trenčianske Teplice sa do obce Slavnica dostanete aj autobusovou dopravou, s prestupom v Dubnici nad Váhom. Aj napriek malej vzdialenosti sa čas odhaduje okolo 1,5 hodiny.
  • Osobným autom cesta zaberie okolo 25 minút. V Trenčianskej Teplej z  cesty 516 prejdete na  I/61 smer Dubnica nad Váhom.
Nimnica – Slavnica, 30,0 km
  • Pri autobusovej doprave je nutné počítať minimálne s jedným prestupom a to v Púchove. Odhadovaný čas cesty je okolo 1,0 – 1,5 hod. .
  • Autom vám cesta k leteckému múzeu zaberie okolo 30 – 40 minút.

Parkovanie

Najbližšie verejné parkovisko k areálu letiska nájdete pri maloobchode Diana necelých 12 minút chôdze (GPS: 48.997794°, 18.180047°).
Parkovanie je možné aj priamo v areáli letiska za poplatok.

Mapa miesta

Program/Akcie

Na letisku sa pravidelné konajú rôzne akcie, o ktorých informuje správca Leteckého múzea Slavnica – Aeroklub Dubnica na svojich facebookových stránkach. Odkaz na ich FB stránky nájdete nižšie v Súvisiacich odkazoch.

Postrehy návštevníkov

Otváracie hodiny a vstupné/cenník

Letisko je otvorené počas celého týždňa v priebehu dňa. Vstup do Leteckého múzea Slavnica je bez poplatku.

Pre aktuálne informácie ohľadom otváracích hodín a vstupných poplatkov, prosím, navštívte oficiálne webové stránky Aeroklubu, pod ktorý spadá aj prevádzka Leteckého múzea Slavnica. Oficiálne stránky uvádzame nižšie v sekcii Kontakt.

Video

Letecký pohľad na zbierku lietadiel v areáli múzea pod holým nebom

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top