> Blog > Zdravie a krása > Kúpeľný pobyt – nielen liečba, ale aj prevencia!

Kúpeľný pobyt – nielen liečba, ale aj prevencia!

Do kúpeľov chodia ľudia s rôznymi problémami – astma, obezita, ochorenia pohybového a obehového ústrojenstva, alergia, vysoký tlak, cukrovka či rôzne kožné ochorenia. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, že týmto chorobám sa dá aj predísť? Kúpeľná liečba nemusí byť už iba krajné riešenie vzniknutého problému. Pobyt v kúpeľoch slúži aj ako prevencia civilizačných chorôb.

Pacienti s vysokým tlakom a cukrovkou sú od decembra preradení z indikačnej skupiny A do skupiny B, čo znamená, že poisťovňa prepláca iba náklady spojené s liečebnými procedúrami, pričom ubytovanie a stravu si pacient musí hradiť z vlastného vrecka. Z toho vyplýva, že počet zákazníkov, ktorí prídu do kúpeľov cez zdravotné poisťovne, klesne. Kvôli chorobe je pacient častokrát práceneschopný a náklady na lieky, ktoré musí užívať pravidelne, tiež nie sú najlacnejšie. Preto je pre mnohých pacientov takáto liečba finančne nedostupná.

Neuvedomujú si však, že výdavky na hospitalizáciu a neustále zvyšovanie dávky liekov môžu byť v konečnom dôsledku omhoho nákladnejšie ako jeden liečebný pobyt. Tým, že užíva lieky a neabsolvuje nepretržitú starostlivú liečbu, sa jeho zdravie nedostáva do stabilizovaného stavu. To vedie k ďalším komplikáciám a ďalším absenciám v práci a opakovanému zníženiu príjmov. Navyše sa takýmto spôsobom môže výrazne zhoršiť aj jeho celková diagnóza (napr. alergia môže prerásť do astmy,…).

Tento systém sa zdá nespravodlivý pre mnohých ľudí – zamestnanci aj zamestnávatelia sú zo zákona povinní hradiť zdravotné poistenie. Napriek tomu riadne zamestnaný pacient s takýmto ochorením nemá nárok na plne hradený kúpeľný pobyt.  Podľa niektorých odborníkov bude mať preradenie ľudí trpiacich vysokým tlakom do skupiny B negatívny dopad v podobe nárastu ochorení srdca. Tento krok neušetril zásadné financie v ani zdravotníckom rezorte. Skôr významne znížil dostupnosť kúpeľnej liečby pre chronicky chorých pacientov s nízkym príjmom.

Kým bolo ochorenie spojené s hypertenziou a cukrovkou zaradené do skupiny A, kúpeľnú starostlivosť využívali pacienti, ktorí prekonali srdcový infarkt, porážku, zlyhanie obličiek, stavy po amputácií končatín a pod. Kvôli preradeniu do inej indikačnej skupiny však dochádza k poškodeniu ich zdravotného stavu. Podľa odborníkov je kúpeľný pobyt najmä prevenciou a akousi “stopkou” pre začínajúce ochorenia. Zabraňuje, aby neprerástlo do chronického stavu. Ďalšou funkciou kúpeľnej liečby je výrazne predĺžená doba, keď sa chronicky chorý dostáva do invalidity.

Nepodceňujte vaše zdravie. Oplatí sa doň investovať radšej skôr ako neskoro. Kúpeľné pobyty alebo relaxačné pobyty sú zaručenou prevenciou pred mnohými ochoreniami.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top