> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sliač > Kúpeľný park v kúpeľoch Sliač

Kúpeľný park v kúpeľoch Sliač

Areál kúpeľov Sliač obklopuje historický park s alejami stromov, jazierkami či fontánami. Rastú tu rôzne vzácne druhy drevín, dokonca tu môžeme nájsť aj vyše 150 rokov starú borovicu Ľudmily Podjavorinskej. Kúpeľný park v Sliači je príjemným miestom na oddych nielen pre kúpeľných hostí, ale i návštevníkov kúpeľov.

Kúpeľom Sliač dominuje národná kultúrna pamiatka

Liečivé účinky minerálnych prameňov poznali ľudia v okolí Sliaču od nepamäti. Rozvoj kúpeľníctva nastal v druhej polovici 17. storočia, kedy sa  prišli do kúpeľov liečiť prví hostia. Za liečivé boli kúpele vyhlásené už v 18. storočí. V súčasnosti tvorí kúpele Sliač areál s rozlohou 46 hektárov. Kúpeľom dominuje hotel Palace, ktorý patrí medzi národné kultúrne pamiatky. 

V areáli kúpeľov sa okrem kúpeľných domov nachádza termálne kúpalisko, tenisové kurty a kúpeľný park, ktorý voľne prechádzajúca do rozsiahleho lesoparku. V kúpeľnom parku môžeme objaviť rôzne menšie zákutia, fontány, oddychové miesta, ale i krásne stromové aleje. Prechádzky kúpeľným parkom spríjemňujú pobyt kúpeľným hosťom, pričom môžu slúžiť ako doplnková procedúra. 

Historický vývoj parku súvisel predovšetkým s výstavbou kúpeľných domov a vývojom kúpeľov. Pri budovaní kúpeľných objektov boli priestory pred nimi a v ich okolí záhradnícky upravené do podoby menších formálnych záhrad, ale i väčších neformálnych záhrad a parkov. Tieto záhrady v súčasnosti tvoria rozsiahly lesopark. 

Kúpeľný park v minulosti a súčasnosti

Vznik kúpeľného parku v Sliači môžeme datovať do začiatku 19. storočia, kedy začali prebiehať prvé  úpravy okolo novovybudovanej kúpeľnej budovy. O založenie parku sa v roku 1860 zaslúžil gróf Russeger. Skleník pre teplomilné rastliny bol založený v roku 1880.

Najväčšie premeny parku vytvoril J. A. Lenoir medzi rokmi 1880 až 1893. Úpravy parku a okolia sa viazali predovšetkým na výstavbu kúpeľných budov. V ich okolí začali vznikať formálne upravené menšie parkové plochy a záhrady. 

Podstatná premena parku sa uskutočnila pod taktovkou architekta Kvapila, v súvislosti s výstavbou moderných kúpeľných budov. Park bol upravený, vznikli tu vodné plochy s fontánami, živé ploty, vysadené boli rôzne dreviny v skupinách alebo ako solitéry či letničkové záhony. Park doplnili oddychové zóny a umelecké diela.

Areál kúpeľného parku v súčasnosti tvorí prevažne lesopark s anglickým parkom. Vysadené tu boli rôzne druhy drevín, gaštanové, topoľové a lipové aleje. Vyskytuje sa tu voľne rastúci rododendron. Nachádza sa tu aj takzvaná borovica Ľudmily Podjavorinskej, ktorá sa stala chráneným exemplárom. Borovica je súčasťou jednej z dvoch oddychový zón s jazierkami a lavičkami, ktoré sú k dispozícii pre kúpeľných hostí, ale i návštevníkov kúpeľov Sliač. 

Prírodné liečivé zdroje v kúpeľoch Sliač sú unikátom

V areáli kúpeľného parku sa nachádza zóna s pitnými prameňmi. Voda, ktorá tu vyviera, je jedinečná najmä tým, že na malej rozlohe sa nachádzajú až 4 pitné pramene s rozdielnym zložením. Liečivá voda v Sliači má vysoký obsah kysličníka uhličitého a jej teplota je 33,2 °C. Nachádza sa tu Kúpeľný prameň, ktorý vyviera priamo pod Kúpeľným domom, ďalej pramene Štefánik, Bystrica, Lenkey a Adam. 

Fotogaléria

Turistické trasy v kúpeľnom parku v Sliači

Pre návštevníkov, ale i kúpeľných hostí, sú k dispozícii celoročne dostupné takzvané srdiečkové trasy, ktoré poskytujú nádherné výhľady na okolité kotliny a pohoria. Tri srdiečkové trasy sú označené písmenami A, B a C. Sú nenáročné, predstavujú ľahšiu turistiku do okolia. Vhodné sú aj pre aktívnych seniorov. 

Okrem toho vedú cez kúpele aj dlhšie turistické trasy pre náročnejších a zdatnejších turistov. Ide o celodenné, náročné túry, ktoré vedú až do Zvolena či Banskej Bystrice. Patria medzi ne:

Sliač – Sliač, Kúpele – K salašu – Zvolen, mesto, cca 11 km

zelená turistická značka Zelená turistická značka, od bodu K salašu modrá turistická značka Modrá turistická značka (táto trasa vedie z Banskej Bystrice, čiže z toho bodu sa dá pokračovať po modrej značke cez Sampor a Lukavicu až do Banskej Bystrice).

Sliač, Kúpele – Sliačska dolina – Lieskovec – Zvolen, Sekier, cca 16 km

žltá turistická značka Žltá turistická značka.

Po túre si môžete oddýchnuť v kúpeľoch. Navyše, v Kúpeľoch Sliač si v rámci liečebných procedúr môžete vyskúšať rôzne účinky miestnej liečivej vody. A to či už vďaka liečebnému pobytu v Sliači, alebo jednodňovej návšteve.

História kúpeľov Sliač

Najstaršia písomná zmienka o minerálnych prameňoch v Sliači pochádza z roku 1244. Pri opise okolia slobodného kráľovského mesta Zvolen sa spomínajú minerálne pramene, ktoré miestni obyvatelia vtedy nazývali Teplicami. 

Prví hostia začali prichádzať do kúpeľov v druhej polovici 17. storočia. Prvý kamenný jednoposchodový kúpeľný dom bol v kúpeľoch Sliač postavený v roku 1818. V jeho vnútri sa nachádzali štyri bazény. Pre kúpeľných hostí z ďaleka bol vybudovaný jednoposchodový hotel Buda (dnes hotel Bratislava) postavený v roku 1823. V roku 1889 bolo nadstavané aj druhé poschodie. Neskôr bol hotel prepojený s hotelmi Pešť (dnes liečebný dom Detva) a Hungaria (dnes Slovensko). 

Okrem hlavných liečebných domov a hotelov sa tu nachádzali aj menšie penzióny. Výzor pôvodných kúpeľov Sliač nám dokladajú najmä historické fotografie a pohľadnice. 

Kúpele Sliač od 20. storočia do súčasnosti

Začiatkom 20. storočia sa charakter a vzhľad kúpeľov zmenil. V roku 1922 ich kúpil československý štát. Nová výstavba v kúpeľoch prebehla pod návrhom pražského architekta Rudolfa Stockara. Centrom kúpeľov sa mali stať hotel Slovensko a nový hotel Palace. V druhej polovici dvadsiateho storočia bol hotel Slovensko využitý ako liečebný dom pre deti s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Od pôvodného plánu urobiť z toho hotela centrum kúpeľov sa upustilo.

Novovybudovaný Hotel Palace sa stal hlavnou budovou celého kúpeľného areálu kúpeľov Sliač. Bol postavený v rokoch 1929 až 1943 a patril k popredným dielam funkcionalizmu. V čase svojho vzniku patril k najluxusnejším kúpeľným zariadeniam v republike. Komplex tvorí 240 m dlhá funkcionalistická stavba, s ubytovacou časťou, jedálňami a kaviarňami. Pri výstavbe sa zohľadňovala najmä funkčnosť priestorov.

Zaujímavosti

  • Typický deň kúpeľného hosťa v kúpeľoch Sliač popisuje aj jedna z najznámejších českých spisovateliek Božena Nemcová, ktorá sa v polovici 19. storočia liečila v kúpeľoch. V liste manželovi spomína, že jednou z procedúr kúpeľných hostí bola aj hodinová prechádzka po parku.
  • Borovica Ľudmily Podjavorinskej je chránená predovšetkým v spojitosti na osobu Ľudmily Podjavorinskej. Podjavorinská pri pobyte v kúpeľoch písala práve pod týmto stromom. Borovica má obvod kmeňa 350 cm, výšku 23 m s priemerom koruny 20 m, vek stromu je približne 150 rokov.
  • Hotel Buda (Bratislava) je najstaršia a zároveň jedna z mála zachovaných pôvodných budov kúpeľov. V súčasnosti je však zavretý a neslúži kúpeľným hosťom.
  • Hotel Pešť bol až do postavenia Hotela Palace najkrajšou kúpeľnou budovou. Dôležité návštevy kúpeľov boli ubytované práve v tomto hoteli.
  • V súčasnej dobe je celý komplex kúpeľného hotela Palace zaradený do registra pamiatok funkcionalistickej architektúry DOCO-MOMO. Kúpeľný hotel Palace je považovaný za jedno z vrcholných diel Rudolfa Stockara.
  • Od roku 1998 je komplex Palace vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hotel do dnešnej doby neprešiel žiadnou komplexnou rekonštrukciou, na základe čoho je možné v ňom nájsť veľa pôvodných historických prvkov, od pôvodných okien až po nábytok.
  • Slovenský básnik Andrej Sládkovič sa síce v kúpeľoch neliečil, ale v rokoch 1844 – 1847 bol vychovávateľom v Rybároch (dedina v blízkosti). V súčasnosti sa v parku nachádza Socha Maríny ako pamiatka na Sládkoviča.

Doprava

Sliač je kúpeľné mesto, ktoré sa nachádza na strednom Slovensku v okrese Zvolen, od ktorého je vzdialené 4 km. Mestom prechádza cesta I/69 od Kováčovej na Banskú Bystricu a dôležitá Železničná trať Zvolen – Vrútky. Neďaleko od Sliaču vedie hlavný ťah rýchlostnej cest R1 smerom na Banskú Bystricu. Cez Sliač premáva i autobusová doprava. Známe je aj medzinárodné civilné a vojenské letisko Sliač. 

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené pre kúpeľných hostí na spoplatnenom monitorovanom parkovisku. Nachádza sa tu i menšie parkovisko pre hostí, je platené, nestrážené. Od liečebného domu Palace je vzdialené približne 400 metrov.

Mapa miesta

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál je voľne dostupný bez poplatkov a časových obmedzení.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top