Románsky kostol v Dechticiach

Románsky kostol v Dechticiach je najvýznamnejšia pamiatka obce. Kostol sa pýši nielen jedinečnými freskami v interiéri, ale aj exteriér je unikátny. A to vďaka vodorovným pásom z tvarovaných tehál, čo je na Slovensku skutočne ojedinelé. V neskoršom období fasádu upravili a namaľovali iluzívne kvádrovanie, ktoré vidíme aj dnes.

Rotunda všetkých svätých v Dechticiach – história

Historické zobrazenie kostola Dechtice 1932

Rotunda všetkých svätých v Dechticiach bola postavená asi okolo roku 1172. Nachádza sa na okraji obce v areáli cintorína. Je zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Okrem toho je vďaka nástenným maľbám zapísaná do súboru kultúrnych pamiatok s označením Stredoveké nástenné maľby.

Rotunda bola vyzdobená v druhej polovici 13. storočia neskoro románskymi freskami. Ďalšie maľby pribudli v 14. storočí. Pod barokovou vežou sa zachoval pôvodný románsky oblúk kombinovaný s neskorším gotickým portálikom. 

V období neskorej gotiky prešiel dechtický kostol prvými stavebnými úpravami. V roku 1741 bol barokovo prestavaný a nadobudol dnešnú podobu. Bola dostavaná veža, na západnej strane lode pribudla v roku 1756 murovaná tribúna. 

Pri rekonštrukcii v roku 1932 boli odkryté fresky v lodi aj apside a kostol dostal nové zvony. Vtedy bola otvorená aj krypta, ktorá sa nachádza pod kostolom a je v nej pochovaná zemianska rodina Jackovičová. 

Počas druhej svetovej vojny bola veža vážne poškodená. V roku 1945 ju opravili. Strešná krytina bola vymenená za medenú v rokoch 1985 až 1986. V roku 1991 obnovili aj vnútorné zariadenie spolu s barokovým oltárom. V roku 2015 sa realizoval výskum a obnova fasády apsidy a lode, ale aj interiéru. Uskutočnila sa tiež výmena podlahy.

Obrázok vpravo: Historické zobrazenie kostola Dechtice z roku 1932, zdroj foto: Obec Dechtice

Zaujímavosti dechtického kostola

  • Zvonku vyzerá rotunda ako bežný kostol s vežou, a preto niektorí odborníci spochybňujú jeho zaradenie medzi rotundy.
  • Na východnej strane apsidy sa zachovalo pôvodné kruhové okno.
  • Veľmi netradične dnes pôsobí maľba Panny Márie a ďalších postáv kvôli tmavej pleti. Románsky umelec zrejme nenamiešal kvalitnú červenú farbu, a preto postupne sčernela.
  • V neďalekých lesoch nad obcou Dechtice stojí Katarínka, zrúcanina františkánskeho kláštora zo 17. storočia.

Fotogaléria

Doprava

Obec Dechtice sa nachádza v okrese Trnava. Mesto Trnava je vzdialené 20 km, Piešťany 24 km a mesto Hlohovec 25 km. Obcou prechádza cesta II/502 z Trstína do Vrbového, ktorú križuje v centre obce cesta do Trnavy II/560. 

Premávajú sem priame autobusové spoje z Trnavy. Pokiaľ sa vyberiete z Trnavy alebo Hlohovca, rátajte s jedným prestupom. Kostol sa nachádza na okraji obce v areáli cintorína.

Túžite navštíviť viacero pamiatok v Trenčianskom kraji? Spojte spoznávanie krás s wellness pobytom v Piešťanoch, alebo s kúpeľným pobytom v kúpeľoch Smrdáky.

Ako sa dostanete ku románskemu kostolu v Dechticiach z kúpeľov Piešťany

Kúpele Piešťany sú od obce Dechtice vzdialené asi 24 km. Autom vás povedie cesta II/499 až do Vrbového, kde sa napojíte vľavo na cestu II/502, ktorá vás privedie do obce Dechtice. V obci odbočíte doprava smerom ku cintorínu. V jeho areáli sa nachádza románsky kostolík. 

Pokiaľ pôjdete autobusovou dopravou, rátajte s prestupmi.

Ako sa dostanete ku románskemu kostolu v Dechticiach z kúpeľov Smrdáky

Z kúpeľov Smrdáky je románsky kostol v Dechticiach vzdialený asi 40 km južne. Zo Smrdákov je potrebné vydať sa cestou č. 1146 na Senicu. Zo Senice vedie cesta I/51 do Trstína, kde sa napojíte na cestu II/502, ktorá vedie priamo do obce Dechtice. Kostol nájdete pri cintoríne v obci.

Pokiaľ sa do Dechtíc vyberiete verejnou autobusovou dopravou, rátajte minimálne s dvoma prestupmi.

Parkovanie

Parkovať môžete pri ceste pred cintorínom.

Mapa miesta

Program/Akcie

Bohoslužby sa tu konajú len príležitostne, niekoľkokrát do roka, zvyčajne na sviatok Všetkých svätých a na Pamiatku zosnulých.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Kostol je verejnosti prístupný bez poplatkov len na základe dohody, nakoľko je uzamknutý. Kontakty na zodpovedné osoby nájdete na oficiálnej stránke obce Dechtice.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top