> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž > Výlety Číž a okolie > Kamenný Janko a Pokoradzské jazierka

Kamenný Janko a Pokoradzské jazierka

Kamenný Janko a Pokoradzské jazierka sú chránenou prírodnou rezerváciou. Napriek tomu, že ide o pomerne vyhľadávanú lokalitu prevažne miestnymi, nenachádza sa tu oficiálne turistické značenie. Čaká vás príjemná prechádzka, ktorú môžete absolvovať s deťmi, no pripravte sa aj na strmší výstup. Čo presne je Kamenný Janko a čím sú Pokoradzské jazierka výnimočné, sa dozviete v článku.

Kamenný Janko

Kamenný Janko je skalný útvar vysoký asi 5 m. Vznikol zo sopečných hornín. Pozostáva z hlavy, krku a trupu. Hlava je veľký andezitový balvan, krk a trup sú z tufu obohatené o úlomky andezitu. V jeho blízkosti sa nachádzajú aj ďalšie menej výrazné bralá. Z Kamenného Janka sa vám naskytne krásna vyhliadka na okolitú krajinu

Ešte predtým, než vystúpite na Kamenného Janka, si môžete prezrieť významnú paleontologickú lokalitu. Sú ňou otvorené ťažobné komory ako pozostatok niekdajšej ťažby tufových pieskovcov. Lokalita je známa výskytom odtlačkov listov a kmeňov stromov. 

Povesť o Kamennom Jankovi

Povesť hovorí, že v dedine žil chlapec menom Janko. Ten však kvôli nešťastnej láske skočil zo skaly. Niekoľko rokov na to sa strhla skalná lavína, ktorá vytvorila útvar, pripomínajúci človeka. Povrávalo sa, že je to Janko, ktorý stále čaká na svoju lásku.

Pokoradzské jazierka 

V chránenom území s 5. stupňom ochrany prírody sa nachádzajú tri zamokrené terénne depresie, tzv. jazierka. Uvidíte ich pri výstupe na Kamenného Janka, pretože sa nachádzajú priamo pod ním. Predstavujú močiarny biotop so vzácnymi rastlinnými a živočíšnymi druhmi. Hladina vody v nich kolíše, nakoľko sú bezodtokové a udržiava sa v nich len nahromadená dažďová voda. 

Fotogaléria

Trasa na Kamenného Janka a Pokoradzské jazierka

Vo Vyšnej Pokoradzi nájdete jednu smerovú tabuľu. Ďalšie značenie nehľadajte. Už z cesty uvidíte skalné útvary vypínajúce sa na neďalekom zalesnenom kopci. Niekoľko metrov za Vyšnou Pokoradzou odparkujte auto a vyšlapanou cestou pôjdete smerom k skalným útvarom, ktoré uvidíte po ľavej strane. Po asi 1 km narazíte na tabuľu, ktorá Vás oznámi, že sa nachádzate v chránenom území. Nájdete tu informácie o Pokoradzských jazierkach, ktoré sa nachádzajú o niekoľko metrov ďalej. 

Ak budete pokračovať ďalej smerom do lesa, nenatrafíte síce na žiadne značenie, aj keď väčšinou sa uvádza, že tam vedie červená turistická značka. Ale vyšliapaný chodník vás dovedie k ťažobným komorám, ktoré stoja za pozornosť. Tu bude ďalšia tabuľa, ktorá upozorňuje, že ste v chránenom území. Od tejto tabule choďte niekoľko metrov doľava a odtiaľ vás čaká strmší výstup až na vrchol k samotnému Jankovi. 

Túra na Pokoradzské jazierká a Kamenného Janka predstavuje vďaka malej vzdialenosti od Čížu a nenáročnému výstupu obľúbený výlet seniorov na liečebnom pobyte v Číži.

Postrehy návštevníkov

Doprava

Kamenný Janko a Pokoradzské jazierka sa nachádzajú medzi mestskými časťami Nižná a Vyšná Pokoradz v okrese Rimavská Sobota. Najlepší prístup je z Vyšnej Pokoradzi, ktorá je z okresného mesta Rimavská Sobota vzdialená asi 6 km. Premáva sem aj priama autobusová doprava z Rimavskej Soboty. 

Ako sa dostať z najbližších kúpeľov Číž na Kamenného Janka a Pokoradzské jazierka

Kamenný Janko a Pokoradzské jazierka sú od najbližších kúpeľov Číž vzdialené asi 30 km. Dostanete sa sem cez Rimavskú Seč, ďalej smerom na Bátku a Rimavskú Sobotu. Z Rimavskej Soboty je to ešte 6 km do Vyšnej Pokoradzi.

Parkovanie

Parkovať môžete vedľa cesty na lúke za Vyšnou Pokoradzou bez poplatku. Nejde o oficiálne parkovisko, ale keďže lokalita je vyhľadávaná miestnymi, neprehliadnete ho. 

Mapa miesta

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Kamenný Janko je voľne prístupný celoročne bez poplatkov. 

Video

Revúcka vrchovina , Teplý vrch: Kamenný Janko a Pokorádzske jazierka

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top