Kalvária v Banskej Štiavnici

Kalvária v Banskej Štiavnici patrí medzi tradičné symboly mesta. Nachádza sa neďaleko historického centra na Ostrom vrchu. Výstup k vrcholu Kalvárie, ktorý tvorí Horný kostol, nie je náročný. Po ceste môžete obdivovať krásy jednotlivých zastavení, či kochať sa výhľadom do okolia. 

Banskoštiavnická Kalvária je jednou z najnavštevovanejších pamiatok 

Banskoštiavnická kalvária sa nachádza na severovýchodnom okraji mesta Banská Štiavnica na kopci Scharffenberg, čiže Ostrý vrch. V súčasnosti je jednou z najnavštevovanejších pamiatok, pričom tvorí typickú siluetu Banskej Štiavnice.

Kalváriu tvorí súbor samostatných sakrálnych stavieb postavených v barokovom slohu. Komplex tvorí 17 kaplniek, tri kostoly (Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol) zastavenie Žalár – Ecce homo a Boží hrob, ktorý sa nachádza v konečnom bode na vrchole Kalvárie.

Aj keď bola vybudovaná v období, kedy vrcholilo baroko a jeho zdobnosť, banskoštiavnická kalvária neniesla tieto prvky. Jej jednoduchosť a nie prílišná zdobnosť nútili človeka zamyslieť sa nad utrpením pašiového deja a nie obdivovať krásu architektúry. Jednotlivé výjavy boli stvárnené čo najvernejšie, v podobe veľkorozmerných reliéfov a sôch v životnej veľkosti.

Kalvária prešla rozsiahlou rekonštrukciou

Banskoštiavnická kalvária, hoci je jedným zo symbolov mesta, nemala naklonený osud. Po prevrate v roku 1948 pripadla štátu. Od tohto obdobia začala postupne chátrať. V rokoch 1978 – 1981 prebehla jej čiastočná rekonštrukcia. Po nežnej revolúcii došlo k najväčšiemu poškodeniu – výzdoba bola rozkradnutá, niektoré objekty boli dokonca zničené.

V roku 1993 zapísali kalváriu spolu s historickým centrom a banskými dielami do Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Od roku 2007 je Kalvária v Banskej Štiavnici zaradená medzi 100 najohrozenejších pamiatok sveta.  Na základe toho sa od roku 2008 začalo s jej postupnou a kompletnou rekonštrukciou pod vedením občianskeho združenia Kalvársky fond s finančnou podporou rôznych spoločností a súkromných osôb. 

Vzhľad Kalvárie v súčasnosti

Od roku 2008 začala postupná obnova. V roku 2013 bol obnovený Dolný kostol, postupne boli opravené aj jednotlivé kaplnky. V októbri 2018 bol dokončený aj Horný kostol.Dnesi sa pracuje na jej ďalšej obnove. Zároveň sa tu pravidelne konajú náboženské púte, sväté omše a iné kultúrne podujatia.

Expozícia na Kalvárii

V priestore Dolného kostola sa nachádza menšia expozícia venovaná histórii Kalvárie. Vstup do expozície je zdarma.

Expozícia Kalvária v azyle

Ak by ste mali záujem sa o histórii Kalvárie dozvedieť viac, odporúčame návštevu Banského múzea na Starom zámku, kde sa nachádza expozícia Kalvária v azyle. Zozbierané zachránené originály z pôvodnej výzdoby v podobe drevených reliéfov z kaplniek či rôznych plastík s výjavmi zo života Ježiša Krista, umocňujú dojem z tejto veľkolepej stavby.

Región Štiavnica ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu regiónu s kúpeľným pobytom v Kúpeľoch Sklené Teplice a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Fotogaléria

História banskoštiavnickej Kalvárie

Iniciátorom výstavby banskoštiavnickej Kalvárie bol jezuita František Perger. Na začiatku práce bolo potrebné vynaložiť nemalé úsilie, aby sa sa začalo s výstavbou na Ostrom vrchu. Najprv bolo potrebné odkúpiť pozemky a následne dostať súhlas od ostrihomského arcibiskupa. Následne bolo potrebné získať financie na jej realizáciu. Peňažnými darmi prispel magistrát mesta, bohatí ťažiari či banícke rodiny. Na výstavbe sa podieľali mnohí obyvatelia a remeselníci. O sedem rokov neskôr, v roku 1751, bol celý komplex dokončený a vysvätený.

Míľniky

 • 13. marec 1744 – magistrát súhlasí s návrhom Františka Pergera s vybudovaním kalvárie, 
 • 22. máj 1744 – Perger žiada ostrihomského arcibiskupa o povolenie vybudovať kalváriu a o súhlas prijatia patronátu mestom,
 • 14. september 1744 – položenie základného kameňa Horného kostola, 
 • 14. september 1745 – dokončenie Horného kostola, odslúženie prvej svätej omše,
 • 1751 – návšteva cisára Františka Lotrinského, 
 • 13. september 1751 – slávnostná posviacka celej Kalvárie,
 • 2. sv. vojna –Kalvária poškodená pri prechode frontu,
 • 1978 – 1981 – obnova Kalvárie,
 • od 1989 – rozkrádanie a ničenie Kalvárie,
 • 1993 – zapís do UNESCO,
 • 2007 – banskoštiavnická kalvária zaradená na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta,
 • 2007 – otvorenie expozície Kalvária v azyle na Starom zámku,
 • 2008 – obnova Kalvárie, obnovenie činnosti združenia Kalvársky fond. 
Kolorovaná kalvária z neznámeho roku
Kolorovaná kalvária z neznámeho roku, zdroj: kalvaria.org

Zaujímavosti

 • Baroková Kalvária v Banskej Štiavnici je považovaná za naj-impozantnejšiu barokovú kalváriu v strednej Európe.
 • Je jednou z najstarších kalvárií na Slovensku.
 • Pri Kalvárii v minulosti vysadili lipová alej. Dnes je lipová alej vzácna a pozostáva z chránených niekoľko storočných stromov.
 • Väčšina kalvárií má 14 zastavení, banskoštiavnická má až 17.
 • V období tureckých vpádov sa nachádzala na Ostrom vrchu signalizačná vartovka.
 • Kalvária v Banskej Štiavnici je súčasťou poznávacej cesty s názvom Barborská cesta. Táto takmer 190 km dlhá turistická cesta, ktorá začína aj končí v Banskej Bystrici, spája zaujímavé pamiatky v okolí. Za 9 dní vďaka tejto ceste navštívite okrem banskoštiavnickej kalvárie aj Šášovský hrad, rozhľadňu Krahule, kúpele Sklené Teplice, Pustý hrad, Benediktínsky kláštor, Mincovňu v Kremnici, Kremnické Bane, mesto Zvolen, kúpele Sliač či Hronsek.

Doprava do Banskej Štiavnice zo Sklených Teplíc

Banská Štiavnica leží od Sklených Teplíc približne 15 km. Cesta osobným autom trvá približne 20 minút. 

Do Banskej Štiavnice pravidelne premáva autobusová doprava zo Sklených Teplíc. Časová náročnosť je približne pol hodina, podľa zvoleného dopravného spojenia. Odporúčame vystúpiť na zastávke Banská Štiavnica, Pod kalváriou.

Či už sa v kúpeľoch zastavíte ako jednodňový návštevník, alebo výlet rovno spojíte pobytom, nenechajte si ujsť návštevu jaskynného parného kúpeľa Parenica, určite neoľutujete.

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené vedľa informačného centra (ulica Pod Kalváriou) s kapacitou 25 miest. V prípade, že je parkovisko obsadené, môžete parkovať na parkovisku pri bývalých potravinách nad policajnou stanicou na ulici Lesnícka 13 (100 m pred odbočením na ulicu Pod Kalváriou).

Trasa

Banskoštiavnická kalvária sa nachádza na severovýchodnom okraji Banskej Štiavnice. Z hlavného ťahu, ktorý prechádza mestom, odbočte na ulicu Pod Kalváriou a pokračujte niekoľko metrov k parkovisku pri Infocentre. 

Pokiaľ idete autobusom, autobusová zastávka Pod Kalváriou sa nachádza neďaleko, (približne 5 minút pešo). 

Ak sa rozhodnete navštíviť Kalváriu pešo z centra mesta, odporúčame začať na Trojičnom námestí v centre Banskej Štiavnice. Pokračujte smerom na Botanickú záhradu a odtiaľ po Lesníckej ulici. Trasu značia aj informačné šípky.

Mapa miesta

Program/Akcie

Turci idú!

Podujatie sa pravidelne koná v septembri na lúkach pri Kalvárii v meste Banská Štiavnica. Hlavným programom podujatia sú rôzne dobové predstavenia s bohatým sprievodným programom. 

Kalvárska púť 

Tradičná púť na banskoštiavnickej kalvárii s celebrovaním svätej omše.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Areál Kalvárie je voľne dostupný počas celého roka. 

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny Informačného centra pod Kalváriou sa v priebehu sezóny a jednotlivých dní môžu meniť. 
Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendov nájdete na oficiálnej webovej stránke Informačného centra, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt. 

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top