> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sklené Teplice > Jaskynný parný kúpeľ Parenica v Sklených Tepliciach

Jaskynný parný kúpeľ Parenica v Sklených Tepliciach

Sklené Teplice patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Nachádzajú sa neďaleko známeho mesta Banská Štiavnica. História kúpeľov siaha do 16. storočia aj keď blahodárne účinky vody poznali obyvatelia obce podstatne skôr. Medzi unikátny výtvor prírody, ktorý sa nachádza v areáli kúpeľov, patrí jaskynný parný kúpeľ.

Jaskynný parný kúpeľ Parenica je európskym unikátom

Jaskynný parný kúpeľ je unikátnym prírodným výtvorom s historickým, vedeckým a liečebným významom. Jaskyňa sa vytvorila v travertíne vyzrážanom z termálnych roztokov. Liečivá voda z termálnych prameňov ústi priamo do jaskyne. Nad Parenicou je postavená v súčasnosti liečebná budova, cez ktorú sa vstupuje do podzemných priestorov. 

Jaskyňa má dva travertínové priestory. Prvý priestor má rozmery 5 x 2,5 m (bočné steny, lavice a dno sú umelo vytvorené, strop je pôvodný). V druhom priestore jaskyne sa nachádza pôsobivý sintropád, ktorý je charakteristický pre Parenicu. 

Teplota liečivej minerálnej vody, ktorá je obohatená o magnézium a kalcium, je 42 ºC. Jaskynný parný kúpeľ sa využíva ako aj procedúra poskytovaná v rámci liečebných pobytov v kúpeľoch Sklené Teplice, ktorá zahŕňa 20 minútový kúpeľ v jaskyni. Po kúpeli nasleduje 20 minútový suchý zábal v oddychovej miestnosti.

Voda v kúpeli lieči prevažne ochorenia pohybového aparátu. Jaskynný parný kúpeľ nie je vhodný pre osoby s kardiovaskulárnym ochorením a vysokým krvným tlakom.

História jaskynného kúpeľa v Sklených Tepliciach 

Prvý popis jaskynného parného kúpeľa pochádza od Karola Otta Mollera, ktorý ako prvý urobil rozbor vôd v Sklených Tepliciach. Jaskyňu popísal aj Matej Bel v roku 1723 vo svojom diele Prodromous pod názvom Parenicza. K tomuto popisu vyhotovil Samuel Mikovíny medirytinu. V časoch Mollera bola jaskyňa v Sklených Tepliciach menšia. Rozšíriť ju nechal uhorský palatín František Vešeléni. Zároveň tu nechal vybudovať lavice po stranách jaskyne, ktoré sú viditeľné dodnes.

Známe osobnosti

Kúpele navštívilo mnoho známych osobností. Jednou z najvýznamnejších bol Karol Otto Moller.

Karol Otto Moller 

Karol Otto Moller sa narodil 10. januára 1670 v Bratislave a zomrel v 16. apríla 1747 v Banskej Bystrici. Bol významným vedcom, richtárom, lekárom a priekopníkom balneoterapie. Za zásluhy ho roku 1728 Karol IV. povýšil do šľachtického stavu. Bol známy aj ako uhorský Hippokrates. 

Moller bol vynikajúcim lekárom, dbal na zdravotný stav obyvateľstva. Zaviedol pravidelné kontroly v obciach za účelom zdravotných kontrol. V roku 1713 založil súkromnú lekársku školu. Z jeho školy vzišlo niekoľko významných vedcov, medzi najznámejších patril Matej Bel. Zároveň svoju pozornosť venoval aj liečivým prameňom, ktoré popísal vo svojom diele. Istú dobu pracoval ako lekár v Sklených Tepliciach.

Fotogaléria

Kde sa nachádza jaskynný parný kúpeľ Parenica?

Jaskynný parný kúpeľ Parenica sa nachádza v blízkosti soľnej jaskyne, medzi liečebným domom Goethe a travertínovými vodopádmi, v blízkosti termálneho kúpaliska Sklené Teplice

Mapa miesta

Doprava do Sklených Teplíc

Sklené Teplice sú vzdialené približne 20 km od okresného mesta Žiar nad Hronom. Do Sklených Teplíc pravidelne premáva autobusové spojenie. Cesta trvá približne 30 minút.

Historické mesto Banská Štiavnica je od Sklených Teplíc vzdialená 15 km. Do Sklených Teplíc pravidelne premáva autobusové spojenie. Cesta trvá približne 15 – 20 minút.

Najbližšie železničné stanice sa nachádzajú v Hliníku nad Hronom (8 km od Sklených Teplíc) a v Žiari nad Hronom (16 km od Sklených Teplíc).

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené v blízkosti liečebných domov na vlastných parkoviskách. Menšie parkovisko sa nachádza pred Kultúrnym parkom, pred nákupným centrom a v blízkosti autobusovej zastávky – Kúpele.

Program/Akcie

V areáli kúpeľného parku sa koná každoročne mnoho akcií či kultúrnych podujatí. Pre aktuálne informácie ohľadom podujatí navštívte oficiálnu stránku kúpeľov Sklené Teplice, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke kúpeľov Sklené Teplice. Jaskynný kúpeľ Parenica si môžete vyskúšať ako jednodňový návštevník kúpeľov, alebo ako súčasť liečebných procedúr v rámci pobytu v kúpeľoch Sklené Teplice. 

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny jaskynného kúpeľa Parenica sú od pondelka do nedele v doobedných aj poobedných hodinách. Do Parenice je potrebné objednať sa vopred telefonicky.

Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendu nájdete na oficiálnej webovej stránke kúpeľov Sklené Teplice.

Video

Jaskynný kúpeľ Parenica – súčasť kúpeľov Sklené Teplice

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top