Jánošíkova jaskyňa

Jánošíkova jaskyňa je skoro neznáma prírodná pamiatka, ktorá leží na úbočí vrchu Klepáč v Strážovských vrchoch. Voľne prístupnú Jánošíkovu jaskyňu nájdete v tesnej blízkosti kúpeľného parku v Trenčianskych Tepliciach. Nenáročná prechádzka poteší aj rodiny s deťmi.

O Jánošíkovej jaskyni

Prvá písomná zmienka o jaskyni pochádza z roku 1898. Z informačnej tabule sa dozvieme, že ju používali zbojníci, neskôr miestni obyvatelia na náboženské účely. Dĺžka jaskyne je 10,5 m. Jaskyňa nemá typickú kvapľovú výzdobu. Aj tu však panuje špecifická  mikroklíma a vyskytujú sa viaceré zaujímavé organizmy, ako netopiere a vzácne jaskynné bezstavovce.

Priestory Jánošíkovej jaskyne umelo rozšíril človek. Na stenách sú viditeľné stopy po odstreloch. 

V roku 1994 bola táto krasová puklina vyhlásená za chránené územie. Jaskyňa je prírodnou pamiatkou a spadá pod správu príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Je sprístupnená návštevníkom za účelom zotavenia a poznávania jej prírodných a historických hodnôt.

Zaujímavosti

  • Popri ceste k Jánošíkovej jaskyni v lese budete mať možnosť vidieť aj v našich končinách unikátnu stavbu. Konkrétne je to domček na strome. Nachádza sa približne 5 -10 minút chôdze od kúpeľného parku. Domček je postavený na troch bukoch. Do stromov sa nevŕtalo, čo im aj naďalej umožňuje pokojné rásť. Celá stavba je tak veľmi šetrná k prírodnému prostrediu a hlavne k lesu.
  • V oblasti Klepáča sa nachádzajú ešte ďalšie dve jaskyne a to Líščia jaskyňa a Priepasť na Klepáči. Tieto ale nie sú prístupné verejnosti a vstup do nich je zabezpečený.

Fotogaléria

Trasa

K jaskyni sa dostanete hneď dvoma turistickými chodníkmi, a to:

  • červenou značkou náučným chodníkom Klepáč;
  • zelenou značkou lesníckeho náučného chodníka Trenčianske Teplice.

Obe trasy sú obojsmerné, celoročne prístupné a začínajú priamo v kúpeľnom parku Trenčianske Teplice. Jaskyňa leží v nadmorskej výške 405 m n. m. Miernou chôdzou k nej dorazíte približne po 1,5 hodine. Je možné ju absolvovať aj v rámci prechádzky Trenčianskymi Teplicami, keďže nie je náročná na čas. Naopak, v letných mesiacoch vás príjemne osvieži lesný chládok.

Trasa je nenáročná na fyzickú kondíciu, určená deťom, seniorom aj širokej verejnosti. Na trase nájdete miesta aj pre odpočinok a posedenie (lavičky). 

Chodník neodporúčame pre vychádzky s kočíkom, keďže povrch je vyasfaltovaný len na začiatku a postupne prechádza do lesného chodníka.

Po návšteve jaskyne si môžete oddýchnuť v kúpeľoch Trenčianske Teplice, ponúkajú mnohé svoje služby nielen v rámci liečebných pobytov, ale aj pre jednodňových návštevníkov.

Doprava

Východzí bod na chodník smerom k Jánošíkovej jaskyni je v kúpeľnom parku Trenčianske Teplice. Z centra mesta sa tam dostanete za necelých 10 minút.

Trenčín Trenčianske Teplice, 13,5 km
  • Do kúpeľov Trenčianske Teplice premáva z Trenčína pravidelná autobusová doprava.
  • Autom vám cesta potrvá okolo 20 minút, v Trenčianskej Teplej z  cesty I/61 odbočíte na cestu číslo 516 .
Nimnica Trenčianske Teplice, 42,0 km
  • V prípade využitia verejnej dopravy je nutné počítať s niekoľkými prestupmi z vlaku na autobus a naopak. Cesta trvá v priemere 2 hodiny.
  • Autom vám cesta potrvá okolo 40 minút.

Parkovanie

V Trenčianskych Tepliciach je dostatok parkovacích miest. Parkovanie je spoplatnené. Cena sa pohybuje od 1,00 € / 1 hod. 

Najbližšie parkovanie je na ulici Hviezdoslavovej.

Aktuálny cenník poplatkov za parkovanie nájdete na oficiálnej webovej stránke Trenčianskych Teplíc, ktorú uvádzame nižšie v sekcii Súvisiace odkazy.

Mapa miesta

Otváracie hodiny a vstupné

Jaskyňa je voľne prístupná bez obmedzenia a bez poplatkov.

Postrehy návštevníkov

Video

Jánošíkova Jaskyňa, Trenčianske Teplice

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top