> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Smrdáky > Výlety Smrdáky a okolie > Hradisko Zámčisko nad obcou Unín

Hradisko Zámčisko nad obcou Unín

Hradisko Zámčisko nad obcou Unín je vyhľadávanou a obľúbenou lokalitou miestnych obyvateľov, vhodnou nielen pre nadšencov histórie, ale aj pre cykloturistov, či hubárov. Patrí dokonca medzi najkrajšie hradiská na západnom Slovensku, pričom jeho valy sú viditeľné dodnes.

Magické miesto uprostred lesov – hradisko Zámčisko

Hradisko Zámčisko sa nachádza v strede 2 km dlhého hrebeňa, v lesoch Chvojnickej pahorkatiny. Lesná cesta prechádza vonkajším valom niekdajšieho hradiska. Zámčisko je obľúbeným turistickým cieľom miestnych obyvateľov, ale aj návštevníkov kúpeľov Smrdáky. Na svoje si prídu cykloturisti aj hubári. V dubových lesoch Zámčiska žije množstvo poľovnej zveri, ale aj veľa druhov rastlín. Aj keby ste nevedeli nič o histórii tohto miesta, tunajšie lesy pôsobia magicky a tajuplne. 

Náučná informačná tabuľa vás oboznámi s históriou osídlenia tejto lokality, ale prečítať si môžete aj informácie o archeologickom výskume. Pred vchodom do vrchnej časti hradiska sa nachádza starý drevený kríž. Je tu aj lavička na posedenie.

Kúsok od hradiska sa nachádza Hoštecná studnička s liečivým prameňom, z ktorého si môžete nabrať pitnú vodu. Južne od zámčiska sa vypína zaujímavá murovaná vyhliadková veža rozhľadňa Lipky.

Trasa na hradisko Zámčisko z obce Unín

Cesta na Zámčisko nie je značená, avšak každý miestny obyvateľ ju pozná a poradí vám, ako sa tam dostanete. Za dedinou prejdete na poľnú cestu a neskôr popri vysielačoch. Potom sa držíte už len lesnej cesty, ktorá vás dovedie až k hradisku. 

Starobylé hradisko v Uníne bolo osídlené už v dobe bronzovej

Hradisko v lese nad obcou Unín bolo objavené v roku 1927. Patrí k najstaršiemu osídleniu chotára obce a v čase svojho najväčšieho rozmachu sa rozprestieralo na ploche 17 ha. Svoj vrchol dosiahlo v dvoch etapách, ktoré napokon skončili ničivým vyplienením. 

Hradisko bolo osídlené maďarsko-věteřovkou kultúrou, ktorej príslušníci obývali nielen juhozápadné Slovensko, ale aj oblasť dnešnej Moravy a severného Rakúska. Boli výborní hrnčiari. Dominantou hradiska bola akropola a jej obrana bola zabezpečená vo viacerých obranných líniách. 

Ďalšími obyvateľmi v strednej dobe bronzovej boli ľudia stredodunajskej mohylovej kultúry, ktorí svojich mŕtvych pochovávali aj s vojenskou výbavou pod mohyly. V závere mladšej doby bronzovej tu žili nositelia sliezsko-plátenickej kultúry, ktorí svojich mŕtvych spopolňovali. 

Zámčisko bolo osídlené až do doby halštatskej a ojedinelé nálezy dokazujú, že tu mohlo byť aj keltské osídlenie. Najmladšie nálezy však pochádzajú z doby rímskej. Osídlenie hradiska vo veľkomoravskom období a stredoveku zatiaľ nebolo dokázané.

Zámčisko Unín na fotografiách

Obec Unín patrila v 15. storočí k najľudnatejším sídlam na severnom Záhorí

Obec Unín leží na južnom úpätí Bielych Karpát v Chvojnickej pahorkatine, v juhovýchodnej časti skalického okresu. Prvá písomná zmienka o obci Unín pochádza z roku 1392. Najstarší zachovaný názov obce je Wny, pričom historici sa domnievajú, že má staroslovanský pôvod. Obec patrila panstvu Holíč.

Podľa prameňov patrila obec Unín v polovici 15. storočia k najľudnatejším sídlam na severnom Záhorí. Obec Unín má výbornú geografickú polohu a to ju napokon ochránilo pred vojenskými stredovekými výpravami. Za Betlenovho povstania Unín v roku 1634 vyrabovali, až ho nakoniec prepadli turecké vojská. 

Od 18. storočia tu žila 30 členná židovská komunita, ktorá mala nielen svoju školu, ale aj cintorín a modlitebňu. Počet obyvateľov značne klesol počas cholerových epidémií v rokoch 1831, 1855 a 1866. Obec navštívil v minulosti aj panovník Ferdinand II. v roku 1818 a František Jozef v roku 1902. 

Doprava

Ku hradisku na Zámčisku sa dostanete pešo, ale aj na bicykli po lesnej ceste z obce Unín. 

Región Záhoria ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu regiónu s kúpeľným pobytom v Kúpeľoch Smrdáky a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Ako sa dostať ku hradisku Zámčisko z kúpeľov Smrdáky

Do Zámčiska sa dostanete z kúpeľov Smrdáky aj peši. Vedie sem zelená turistická značka a cesta z kúpeľov potrvá vyše hodiny.

Z obce Smrdáky premáva do obce Unín aj autobusový spoj, avšak rátajte s niekoľkými prestupmi. Z kúpeľov Smrdáky sa vydajte južne na obec Koválov, kde sa napojíte na cestu II/500 do Štefanova. Tu odbočíte doprava na cestu č. 1136, ktorá vedie do obce Unín. 

Mapa miesta

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Hradisko Zámčisko je voľne prístupné bez poplatkov celoročne.

Postrehy návštevníkov

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top