Hrad Revište

Hrad Revište je jedným zo strážnych hradov, ktoré v minulosti zabezpečovali dôležité obchodné cesty do banských miest, či chránili okolie pred nájazdmi nepriateľov. Aj keď je Revištský hrad v súčasnosti ruinou, ponúka svojim návštevníkom príjemnú, nenáročnú a zaujímavú turistiku náučným chodníkom s čarokrásnymi výhľadmi do okolia Žiarskej kotliny.

Na hrad Revište vás zavedie náučný chodník

Zrúcanina gotického hradu Revište sa vypína na andezitovom brale v blízkosti obce Revištské Podzámčie neďaleko miest Žarnovica a kúpeľov v Sklených Tepliciach. Hrad spolu s ostatnými pevnosťami v okolí plnil v minulosti strážnu, fortifikačnú funkciu a zároveň kontroloval prístup k banským mestám.

Vybudovaný bol pravdepodobne koncom 13. a začiatkom 14. storočia. V priebehu svojej histórie sa stal dejiskom mnohých bojov, pričom často menil majiteľov. Koniec hradu priniesol požiar v 18. storočí. Odvtedy hrad chátral a stal sa ruinou.

Bohatá história hradu a krásna príroda v okolí láka mnoho návštevníkov. Na hrad vedie zaujímavý náučný chodník, ktorý približuje históriu a majiteľov hradu Revište.

Vzhľad hradu v minulosti a v súčasnosti

Skalné bralo, na ktorom  bol hrad postavený, ovplyvnilo jeho podobu a dispozíciu. Najstaršou časťou hradu bola severná obytná veža. Neskôr došlo k rôznym prístavbám a prestavbám hradu. 

Hrad Revište tvoril horný hrad, ktorý pozostával z obytných a hospodárskych objektov a úzkeho nádvoria. Neskôr bolo pristavené renesančné opevnenie. Vystavaná bola delová bašta, či murované opevnenie predhradia.

V súčasnosti sa zachovali zvyšky obvodového muriva, pozostatky delovej bašty a severnej veže, či zvyšky obytných budov do značnej výšky. 

Fotogaléria

História

Hrad Revište bol postavený niekedy na konci 13. alebo na začiatku 14. storočia. Bol vybudovaný na strategickom mieste a spolu so strážnymi hradmi Šášov, Žakýl, Teplickým hradom, hradom Rudno nad Hronom a hradom Breznica chránil obchodné cesty. Prvá relevantná historická zmienka o hrade pochádza z roku 1331. Hrad sa v nej uvádza pod názvom Reuise. V priebehu 14. storočia hrad vlastnili rôzni majitelia. V 40. rokoch 15. storočia hrad na niekoľko rokov obsadila posádka Jána Jiskru z Brandýsa. Vojsko pod vedením Mateja Korvína následne porazilo bratríkov, pričom dobyli aj hrad Revište. 

V roku 1479 bol hrad darovaný jágerskému biskupovi Urbanovi. Hrad Revište následne vlastnil rod Dóczy takmer dve storočia. Počas týchto dvoch storočí boli na hrade zaznamenané najväčšie prestavby. Po vymretí rodu v roku 1647 prešlo panstvo do rúk rôznych majiteľov. Posledné udalosti boli spojené s Tökölyho povstaním. V roku 1677 bol hrad vydaný povstalcom, ktorí ho vyplienili a vypálili. Hrad bol čiastočne obnovený banskoštiavnickou komorou. Využíval sa až do roku 1792 kedy definitívne vyhorel. Hrad od tohto roku chátral. 

Od roku 2011 sa o hrad stará Združenie na záchranu hradu Revište. 

Historické fotografie

Míľniky

  • koniec 13. až. začiatok 14. storočia – výstavba hradu,
  • 1331 – prvá písomná zmienka,
  • 14. storočie – hrad vlastnia rôzni majitelia,
  • 40. roky 15. storočia – na niekoľko rokov obsadí hrad posádka Jána Jiskru z Brandýsa,
  • 1479 – hrad prechádza do správy Dóczyovcov, prestavby hradu,
  • 1647 – končí panstvo Dóczyovcov,
  • 1677 – obsadenie tökölyovcami,
  • 1792 – hrad definitívne vyhorí a chátra,
  • 2011 – založenie Združenia na záchranu hradu Revište.
Vlk na skale

Povesť o Dóczyho priateľovi

Traduje sa, že gróf Dóczy bol vášnivým poľovníkom. Mal už všetky možné trojefe, ale márne túžil po krásnej kožušine vlka. Raz počas zimného lovu stratil gróf rovnováhu a spadol, pričom si udrel hlavu a stratil vedomie. Keď sa prebudil, vedľa neho ležal vlk. Gróf ani nemukol. Neskôr si uvedomil, že ho vlk zachránil, inak by tam na zemi zamrzol. Z vlka a grófa sa stali nerozluční priatelia až do doby, kým grófa na hrade nesťali. Traduje sa, že vlk do dnešných dní blúdi po lesoch, ustavične zavýja a hľadá svojho verného priateľa.

Trasa na hrad Revište

Východiskovým bodom turistickej trasy je obec Revištské Podzámčie. Informačné tabule a turistický smerovník sa nachádzajú pred reštauráciou Pod Hradom. Odtiaľ je možné pokračovať pešo. Máte dve možnosti, buď sa vydať pomerne náročným stúpaním hore na hrad pôvodným výstupom (cca 200 m od reštaurácie), alebo sa vydať po asfaltovej cestičke asi 800 m ku parkovisku a odtiaľ pokračovať náučným chodníkom. 

Náučný chodník Majitelia hradu Revište

Na parkovisku začína náučný chodník Majitelia hradu Revište, ktorý tvorí 8 informačných tabúľ. Cesta na hrad trvá približne 15 až 20 minút, ľahkým, nenáročným lesným prostredím a zvládnu ju bez problémov aj rodiny s deťmi.

Vďaka nenáročnému výstupu sa tento hrad stal obľúbeným výletným miestom aj pre aktívnych dôchodcov, ktorí si užívajú seniorský pobyt v blízkych Sklených Tepliciach.

Doprava

Obec Revištské Podzámčie je od najbližších kúpeľov v Sklených Tepliciach vzdialená približne 14 km. Cesta autom trvá približne 15 minút. Ak nemáte k dispozícii osobnú prepravu, do Revištského Podzámčia pravidelne premáva aj verejná doprava. Odporúčame dopravné spojenie s prestupom v Lehôtke pod Brehmi. Celková časová náročnosť cesty je 30 minút, podľa spojenia. Zastávka autobusu Revištské Podzámčie je od začiatku turistickej trasy na hrad a informačnej tabule vzdialená pár metrov. 

Mapa miesta

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené na odstavnej ploche pre autá v doline pod hradom. Parkovisko je bezplatné a nestrážené. Nachádza sa približne 800 m za obcou. Upozorňujeme, že cesta je pomerne úzka a dve vozidlá sa na nej majú problém navzájom obísť.

Program/Akcie

Združenie na záchranu hradu Revište pravidelne organizuje rôzne aktivity. Ide najmä o konzervačné a rekonštrukčné práce na hrade, kultúrno-spoločenské podujatia či podujatia pre deti. Aktuálne informácie ohľadom podujatí nájdete na oficiálnej stránke Združenia, ktoré uvádzame nižšie v kontakte.

Vstupné/cenník a otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia. 

Video

Hrad Revište – jeho história a zaujímavosti

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top