Zrúcanina hradu Teplica (Pustý hrad)

Zrúcanina hradu Teplica, ktorý je tiež známy pod názvom Pustý hrad, sa nachádza nad obcou Sklené Teplice. V minulosti hrad strážil obchodné cesty, dnes k nemu vedie turistický chodník. Nenáročná turistika na Teplický hrad môže byť príjemným spestrením pobytu v kúpeľoch Sklené Teplice.

Hrad Teplica je opradený tajomstvami

Pozostatky hradu Teplica, ktorý je tiež známy pod názvom Pustý hrad, Červený hrad či Sklenoteplický hrad, sa nachádzajú západne od obce Sklené Teplice. K hradu sa viaže niekoľko povestí, na základe ktorých sa odvodzujú jeho názvy. Názov Červený hrad vraj pochádza od červených mníchov, ktorí tu žili. Jeden z mníchov mal na hrade zakopaný poklad, ktorý vraj stráži dodnes.

Miestni obyvatelia si tiež spomínali na podivné úkazy v spojitosti s hradom, ktoré opísali aj jednému z prvých slovenských archeológov Andrejovi Kmeťovi. Posledné písomné zmienky hrad Teplica spomínajú ako pustý či starý hrad.

Vzhľad hradu Teplica v minulosti a dnes

Z hradu sa dnes zachovalo veľmi málo. Na základe pozorovaní v teréne možno usudzovať, že na najvyššom mieste stála hlavná vežová stavba. Je pravdepodobné, že v jej okolí bol postavený hradný palác. Tiež sa tu nachádzalo opevnenie, hradná priekopa a menšie predhradie. 

V súčasnosti možno pozorovať deštruované hradné murivo. V susedstve veže sa nachádza zahĺbený objekt, ktorý je pravdepodobne pozostatkom cisterny. Terénne nerovnosti pripomínajú návštevníkom, že tu kedysi stál hrad. 

História hradu Teplica

Hrad bol postavený v priebehu 13. storočia, kedy okolité panstvo patrilo ostrihomskému arcibiskupovi. Výstavba hradu pravdepodobne súvisela s kontrolou obchodnej cesty do Banskej Štiavnice a s potrebou ochrany ťažby. Povrchová ťažba bola doložená v blízkosti hradu. V písomných prameňoch sa hrad Teplica objavuje po prvýkrát v priebehu 15. storočia pod názvom Thoplicze. 

V polovici 15. storočia obsadili hrad jiskrovci. V roku 1456 nechal Ján Huňady po opätovnom dobytí hrad opraviť a následne ho odovzdal naspäť ostrihomskému arcibiskupovi. Vzápätí bol opäť poškodený v bojoch s poľským kráľom Kazimírom. Koncom 15. storočia bol hrad opäť po útokoch opravený. V tomto storočí tiež došlo k výraznému stavebnému rozmachu.

Hrad postupom času strácal svoju funkciu. Ešte v roku 1489 bol majetkom kráľovnej Beatrix, ktorá ho nechala opraviť. Svoju poslednú úlohu zohral pravdepodobne v období tureckých invázií. Hrad Teplica následne pustol. Je pravdepodobné, že zanikol niekedy v priebehu 17. storočia. V rokoch 1807 až 1811 bol rozobraný obyvateľmi Sklených Teplíc na stavbu kostola. 

Míľniky

  • 13. storočie – pravdepodobná výstavba hradu;
  • 15. storočie – prvá historická zmienka o hrade, rôzne vojenské udalosti a obliehania a stavebné prestavby;
  • 17. storočie – pravdepodobný zánik hradu.

Fotogaléria

Trasa na Teplicu – Pustý hrad 

Sklené Teplice – Pod Pustým hradom – Pustý hrad

K hradu Teplica vedie žlto značená turistická značka z obce Sklené Teplice. Následne sa na žltú napája zelená turistická značka, ktorá vedie až k hradu. Turistický smerovník sa nachádza pri termálnom kúpalisku v Sklených Tepliciach. Celková náročnosť trasy je približne 1,5 až 2,0 hodiny. Trasa patrí k náročnejším, je vhodná pre rodiny so staršími deťmi či pre aktívnych seniorov. 

Pre náročnejších turistov je možné pokračovať od turistického bodu Pod Pustým hradom ďalej až do bodu Pod Kapitulskými bralami. Tu si môžete vychutnať pohľad na prírodnú pamiatku Kapitulské bralá. 

Ak túžite navštíviť viacero hradov v okolí (napríklad Šášov, Sitno či Revište), tak doprajte svojmu telu regeneráciu v podobe liečivých účinkov miestnej vody vďaka pobytu v kúpeľoch Sklené Teplice.

Doprava do Sklených Teplíc

Okresné mesto Žiar nad Hronom je vzdialené od Sklených Teplíc približne 20 km. Do Sklených Teplíc pravidelne premáva autobusové spojenie. Cesta trvá približne 30 minút. 

Historické mesto Banská Štiavnica je od Sklených Teplíc vzdialené 15 km. Do Sklených Teplíc pravidelne premáva autobusové spojenie. Cesta trvá približne 15 – 20 minút.

Najbližšie železničné stanice sa nachádzajú v Hliníku nad Hronom (8 km od Sklených Teplíc) a v Žiari nad Hronom (16 km od Sklených Teplíc).

Mapa miesta

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené v blízkosti termálneho kúpaliska v Sklených Tepliciach (cca 200 m, v smere jazdy do Banskej Štiavnice). Parkovisko je nestrážené a bez poplatku. 

Menšie parkoviská sa nachádzajú pred Kultúrnym parkom, pred nákupným centrom a v blízkosti autobusovej zastávky – Kúpele

Vstupné/Cenník a otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia. 

Postrehy návštevníkov

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top