> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Bojnice > Výlety Bojnice a okolie > Hájska skala a Hájska jaskyňa Ráztočno

Hájska skala a Hájska jaskyňa Ráztočno

Turistika k Hájskej skale, ktorá sa nachádza nad obcou Ráztočno, je obľúbeným výletným miestom domácich, ale i návštevníkov obce. Pod vápencovým svahom Hájskej skaly sa nachádza rovnomenná Hájska jaskyňa, ktorá je súčasťou Náučného chodníka Remata – Ráztočno.

Hájska skala – obľúbené výletné miesto

Hájska skala je vápencový bralný svah, ktorý leží v pohorí Žiar nad obcou Ráztočno, v okrese Prievidza, vo výške 634 m n. m. Je zaujímavá najmä povrchovými krasovými útvarmi, tzv. škrapmi, ktoré vznikajú činnosťou presakujúcej vody bohatej na oxid uhličitý. Z vrcholu Hájskej skaly sa návštevníkom ponúkajú výhľady na Handlovskú dolinu, pohorie Vtáčnik, Ráztočno, Strážovské vrchy a aj na známy Bojnický zámok

Hájska skala je pomerne obľúbená medzi turistami, rodinami s väčšími deťmi, ale i skalnými lezcami. Táto 20 metrov vysoká vápencová skala je obľúbeným miestom pre športové horolezectvo či bouldering. 

Na Hájsku skalu sa môžete vybrať od železničnej stanice v Ráztočne. Modro značený chodník vás privedie až k Hájskej skale. Výstup z Ráztočna na Hájsku skalu trvá 40 až 50 minút. 

Hájska jaskyňa – jediná verejnosti voľne prístupná jaskyňa v pohorí Žiar

Pod Hájskou skalou sa nachádza verejnosti voľne prístupná Hájska jaskyňa. Jaskyňa bola vyhlásená za prírodnú pamiatku v roku 1994. Jaskyňa leží vo výške 589 metrov nad morom, je dlhá 25 m so 6 m vysokým dómom. Podľa archeologických nálezov bola jaskyňa obývaná už v neolite.

Hájska skala a jaskyňa je súčasťou Náučného chodníka Remata – Ráztočno

Hájska skala je aj jednou zo zastávok náučného chodníka. Náučný chodník Remata je samoobslužný, obojsmerný, vedie cez rekreačné stredisko Remata, Sklenianske lúky, Ráztočnianske lazy až do obce Ráztočno. Počiatočný bod Náučného chodníka začína na železničnej stanici Remata. Náučný chodník Remata – Ráztočno má dĺžku 8,5 km a patrí k stredne náročným turistickým trasám. Minimálny čas na jeho prejdenie sú 4 hodiny. Na trase sa nachádza aj 12 informačných panelov:

 1. Základné údaje o náučnom chodníku
 2. Železničná trať Handlová – Horná Štubňa
 3. Rekreačné stredisko Remata a obec Ráztočno
 4. Bukovo-smrekový les
 5. Lúky na Bralovej skale
 6. Bralová skala
 7. Kremnické vrchy
 8. Sklenianske lúky
 9. Ráztočnianske lazy
 10. Hájska skala
 11. Ráztočnianska vyvieračka a história obce Ráztočno
 12. Základné údaje o náučnom chodníku

Zaujímavosti z náučného chodníka

 • V minulosti bola v oblasti Rematy pustovňa, dokazujú to nielen miestne povesti, ale aj archelogické nálezy zvyškov starého kostolíka či dubových truhiel.
 • Počas putovania náučným chodníkom sa dostanete hneď k dvom jaskyniam a to už spomínanej Hájskej jaskyni, ale aj k Jaskyni na Lazoch, ktorá bola vyhlásená za prírodnú pamiatku v roku 1955.
 • V blízkosti chodníka môžete natrafiť aj na voľne vyskytujúcu sa srnčiu zver, diviaky (predovšetkým v mesiacoch december/január a v apríli, keď privádzajú na svet mláďatá), ale aj na medveďa hnedého. Je preto vhodné dbať na osobnú bezpečnosť.

Fotografie

Doprava

Obec Ráztočno leží vo východnej časti Prievidzského okresu, v Handlovskej kotline, na ceste I/9, vedúcej z Prievidze cez Handlovú do Zvolena. Na západe susedí s obcou Jalovec, na východe s mestom Handlová. 

Ako sa dostať k Hájskej skale z kúpeľov Bojnice

Hájska jaskyňa je od kúpeľov v Bojniciach vzdialená približne 20 km. Cesta autom vám zaberie 31 minút. Z Bojníc pokračujte do Prievidze, tu následne Košovskou cestou prejdite na obchvat a pokračujte po ceste číslo E572 smerom na Handlovú. 

Do Ráztočna premáva aj autobusová a vlaková doprava. Ideálny spoj s prestupom v Prievidzi trvá 33 minút. 

Parkovanie

Parkovanie je možné na vyhradených miestach v obci alebo pri železničnej stanici Rázočno.   

Mapa miesta

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný bez obmedzení.

Postrehy návštevníkov

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top