> Blog > Kúpele Slovensko > Gejzír a slávne kúpele v Herľanoch

Gejzír a slávne kúpele v Herľanoch

Z hodín zemepisu na ZŠ si istotne pamätáte gejzír v Herľanoch. To, že kúpele Herľany sú kúpeľným miestom zhruba od 17. storočia, je však už menej známe. Prvé kúpele tu vybudovali v 18. storočí a chýr o liečivej vode napomohol aj k vybudovaniu gejzíru.

Dobré meno kúpeľov pritiahlo každoročne viac návštevníkov, a tak sa stalo, že v roku 1869 nestačil už prameň kryť spotrebu. Geológ Viliam Zsigmond bol preto poverený, aby vyvŕtal ďalší zdroj.  V roku 1872 bola zaznamenaná prvá erupcia vody, ktorá dosiahla výšku 4 metre. Vrt mal vtedy hĺbku 172 m, pri hĺbke 330 m už voda pri erupcií dosiahla rekordných 112 metrov.

V súčasnej dobe si môžte vychutnať gejzír počas 25 minútovej erupcie, keď voda siaha až do výšky 15 až 20 metrov. Čas medzi erupciami je zhruba 36 až 38 hodín.

Za erupciami je oxid uhličitý, čiže si skúste predstaviť vodu z gejzíru ako bublinkovú minerálku, ktorá zrazu presiahla objem fľaše a potrebuje vytrysknúť. Voda v Herľanoch však priaznivo pôsobí aj na problémy s trávením, dýchacie či ženské problémy. Skúste sa teda niekedy vybrať do Herlian a okrem zážitku z erupcie gejzíru vyskúšať a miestne kúpele Herľany.

Spracované podľa článku dostupného na cestovanie.pravda.sk

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top