> Blog > Zdravie a wellness > Procedúry > Fínska sauna

Fínska sauna

Neoddeliteľnou súčasťou fínskej sauny sú kachle doplnené o naskladané kamene, ktoré sa raz za čas polievajú vodou. Pre regeneračné účinky sa odporúča teplota vzduchu medzi 80 a 100 stupňov Celzia s relatívnou vlhkosťou vzduchu približne 5 %. Možno o nej hovoriť aj ako o parnej kabíne.

Ako prebieha pobyt vo fínskej saune – postup saunovania

Dve hodiny pred začatím saunovania už nejedzte. Telo sa tak dostane do ideálneho stavu. Počas pol hodiny saunovania však môžete stratiť až pol litra potu, preto dbajte na dostatočný pitný režim. Následne stačí opláchnuť kožu čistou, studenou vodou, ak ste si nie istý, tak len vlažnou. Pomaly, postupne, nie naraz. Po saunovaní bude aj vaša pokožka kvôli strate potu vysušená. Doprajte jej preto hydratáciu v podobe telového mlieka alebo oleja.

Viac o saunovaní a ako sa v saune správať nájdete v článku 8 krokov k správnemu saunovaniu.

Pre koho nie fínska sauna vhodná

Keďže je vo fínskej saune vysoká teplota, je potrebné dbať na zdravotné obmedzenia najmä u ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami. Fínske sauny nie sú vhodné pre osoby s poruchami kardiovaskulárneho systému.

Nevstupujte do sauny pod vplyvom alkoholu, ani ho neužívajte počas pobytu. Je dobré s konzumáciou alkoholu počkať kým neopustíte saunu. Zabránite tak prílišnej dehydratácii organizmu, preťaženiu srdca a ľahšie si udržíte odstup od rozpálených kachlí. 

Pokiaľ ste aktuálne chorí, radšej návštevu fínskej sauny odložte. Sauna urýchľuje priebeh chorôb a zároveň vysiluje organizmus, čo u oslabeného organizmu môže viesť až k fatálnemu zvýšeniu teploty či k šoku. Aby toho nebolo málo, v saune ľahšie rozšírite svoje choroboplodné zárodky v uzavretom priestore.

Viac o tom, ktorá sauna je pre koho vhodná, si môžete prečítať v článku Ktorá sauna je pre vás tá najlepšia?.

Fínska sauna a tehotenstvo

Saunovať sa môžu aj tehotné ženy, ale len ak je to pre nich životný štýl. Určite to nie je čas, kedy treba experimentovať. Ak sa však saunujete pravidelne, vaše telo je na túto záťaž zvyknuté a vynechanie saunovania mu bude robiť väčší problém ako saunovanie samotné. Samozrejme, žena najmä v prvom trimestri môže pociťovať nevoľnosti, ktoré jej sťažujú život, v takom prípade bude lepšie saunu na čas vynechať. 

Tak, ako je dobré v tehotenstve znížiť teplotu pri saunovaní, tak isto je vhodné k ochladzovaniu pristupovať opatrnejšie. Je dobré vyhnúť sa veľkým teplotným šokom a telo ochladzovať postupne a tiež nie v príliš ľadovej vode.

Fínska sauna a deti

Pre saunovanie detí je najvhodnejší práve fínsky, teda vlhký typ sauny. S dieťaťom do sauny je vhodné začať chodievať približne v jeho troch rokoch. Dieťa by v tomto veku už malo dokázať vyjadriť svoje potreby a nemalo by používať plienky. Rodičia by sa mali pri saunovaní riadiť nielen základnými odporúčaniami, ale aj svojou intuíciou, keďže najlepšie poznajú svoje deti a ich potreby.

Účinky fínskej sauny

Sauna je ideálny prostriedok na prevenciu proti virózam, nachladeniu a ďalším ochoreniam. Pravidelným saunovaním sa organizmus otužuje, zlepšuje sa kondícia a získava sa väčšia obranyschopnosť.  

Vďaka teplu sa zlepšuje pohyblivosť svalstva a kĺbov. Saunovanie má pozitívny vplyv aj na bolesť v kĺboch. Dôkladné vypotenie vyplavuje nečistoty z kože, čo má značný kozmetický význam. Telo sa zbavuje odpadových látok. Sauna zároveň patrí k najvšestrannejším otužovacím procedúram. Navyše, prudkým zahrievaním a následným ochladením sa rozširujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšie. Saunovanie zabezpečuje dobré prekrvenie mozgu, končatín i kože. 

Po veľkej námahe dokáže pobyt vo fínskej saune vrátiť telu energiu. Správne saunovanie musí sprevádzať aj správna pitná kúra.

História fínskeho saunovania

Povedzme si niečo o tom, ako saunovanie vo Fínsku vzniklo. Niektoré pramene hovoria o fínskej saune už od 4000 p.n.l. Prvá písomná zmienka sa však oficiálne zaznamenala až v roku 1112.

Najstaršie sauny boli údajne len fínskymi obydliami na zimu. Na vyhrievanie miestností si ich obyvatelia vyhĺbili jamu a zahrievaním kameňov na peci, keďže tie dokázali udržať teplo a bolo možné ich zohriať na vysokú teplotu, si vykurovali svoje obydlia. Následne Fíni prišli na to, že polievaním kameňov dosiahnu ešte vyššiu teplotu a začali sa v týchto domácich saunách vyzliekať. Neskôr ich začali stavať samostatne od svojich obydlí. Takto vznikli prvé dymové sauny.

V priebehu histórie sa zvyklosť saunovania rozšírila. Historické pramene uvádzajú, že najviac počas škandinávskej reformácie okolo roku 1533. Fínska sauna však svoju najväčšiu popularitu získala až po druhej svetovej vojne. Nemeckí a škandinávski vojaci si ju veľmi obľúbili. Nielenže si stavali prenosné sauny, ale si ich zriaďovali dokonca aj vo vojnových bunkroch. Následne nemecki vojaci túto skúsenosť rozšírili na územie Nemecka a Rakúska, kde sa sauna stala veľmi obľúbenou. 

Zaujímavosti zo sveta saunovania

Je všeobecne známe, že Fíni majú radi saunu. Dalo by sa povedať, že saunovaním sú tak trochu aj posadnutí. Saunu pravidelne využíva takmer 90 % Fínov. Drvivá väčšina sáun je však súkromných. Fínsko by sa preto mohlo pokojne volať „zem tisícok sáun”. Fínska sauna pre Fínov nie je luxusný tovar, ale skôr rovnako potrebná vec ako napríklad chlieb. Je preto pochopiteľné, že sa s Fínskom a saunovaním spája mnoho zaujímavostí:

  • Každá významná fínska spoločnosť má svoju firemnú saunu. Výnimkou nie je ani fínsky parlament alebo helsinské letisko.
  • Fíni majú televíznu talkshow, ktorá sa natáča v saune. Show navštívila aj bývalá fínska prezidentka Tarja Halonen.
  • Fíni si so sebou do zahraničia berú sauny. Napríklad fínski príslušníci mierových jednotiek OSN majú špeciálne saunové stany, ktoré stavajú v každej základni.
  • Bývalý fínsky prezident Urho Kekkonen, ktorý sa neprekvapivo narodil v saune, mal za studenej vojny radu jednaní v tejto dôležitej miestnosti fínskych dejín. Niekoľkohodinový rozhovor tu viedol aj s prvým tajomníkom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Nikitom Chruščovom.
  • Najväčšia dymová sauna na svete sa volá Jatkankamppa a zmestí sa do nej až 60 ľudí. Ide o ten najjednoduchší typ sauny, ktorý nemá komín. V súčasnosti už sú dymové sauny len vo fínskych skanzenoch.
  • Fínsko je tiež slávne pre svoju motoristickú vášeň, je to krajina jazdcov Mika Häkkinena alebo Kimi Räikkönena. Populárne sú tam aj preteky saunových kočov. Každoročne sa do fínskeho mestečka Teuva presunú stovky podivných prívesov, ktoré slúžia ako sauny. Prerobené telefónne búdky, kombajny, včelnice, motorky.
  • Sauna v minulosti neslúžila len k saunovaniu. Klíma sauny sa využívala taktiež na sušenie mäsa alebo k príprave malty. Jedno z fínskych prísloví znie: „Postav saunu, potom dom.”

O saunovaní a pozitívnych a účinkoch rôznych druhov sáun na náš organizmus sme sa v článkoch venovali už viackrát. Ak ste si ešte stále neoverili naše rady v praxi, neváhajte a vyberte si wellness pobyt v kúpeľoch. Určite nebude ľutovať.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top