Dubnický kaštieľ a Grotta

Milujete históriu a zaujíma vás rod Ilešháziovcov? Potom by ste mali navštíviť dubnický kaštieľ. Múzeum, ktoré tu sídli, vám priblíži nielen históriu tohto starého rodu, ale aj mesta a regiónu Dubnice nad Váhom. Poďte s nami objaviť jeho poklady. Veríme, že vás v mnohom zaujme i prekvapí.

Prečo navštíviť kaštieľ v Dubnici nad Váhom

Dubnický kaštieľ je zaradený do zoznamu kultúrnych pamiatok a patrí k najväčším kaštieľom na Slovensku. Sídli v ňom múzeum, ktoré má vlastivedný charakter so zameraním na históriu bývalých majiteľov z rodu Ilešháziovcov, ale aj rodiny Sina.

Kaštieľ má nepravidelný pôdorys. Tvorí ho ústredný dvor – Átrium, ktorej svah vytváral bezpečnostnú priekopu. Celá stavby mala byť obranyschopná. Na tento účel tu slúžili aj strieľne. 

Nachádzajú sa tu unikátne historické umelecké diela, artefakty, dobové písomnosti a predmety týkajúce sa tradičnej ľudovej kultúry. Uvidíte tu vzácny historický nábytok, zbierky historických zbraní impozantné portréty rodiny Ilešháziovcov. V priľahlom areáli parku nájdete aj unikátnu umelú jaskyňu Grottu s vyhliadkovou vežou.

Stručná história kaštieľa

Po vybudovaní kaštieľa Gašpar Ilešházy presťahoval svoje sídlo z Trenčianskeho hradu do Dubnice. Osadil tu protitureckú vojenskú posádku. Mesto Dubnica (známa tiež ako Dubnicze, Dubnicz, Dubnitz, Máriatölgyes) a dubnický kaštieľ sa odvtedy stali hlavným sídlom rodu Ilešháziovcov.  Po smrti Gašpara pokračovali vo zveľaďovaní kaštieľa aj jeho rodinní nástupcovia. Sedem generácií (1637 – 1835) kaštieľ postupne rozširovalo a budovalo až do dnešnej podoby. 

Z tohto obdobia je tu uložená rodová zbierka obrazov a historických predmetov zo života členov rodiny. Prevažujú portréty mužských členov rodu. Maľby majú jednotné neutrálne pozadie, rovnakých rozmerov. Dochované sú aj diela zobrazujúce rôzne zátišia, mytologické scény, či krajinky a sakrálne obrazy. Impozantná bola aj ilešháziovská knižnica, ktorú tvorilo až 6000 vzácnych diel, medzi nimi aj Dubnická kronika v uhorských dejinách.

V roku 1835 sa Štefan II. Ilešházy rozhodol predať rodinné sídlo finančníkovi Jurajovi Sinovi. Nastáva čas rozmachu domáceho obchodu a priemyslu. V rovnakom duchu rozvoja a spoločenskej úlohe kaštieľ zažíva aj za čias Ifigénie d´Harcourt, ktorá sa rozhodla vytvoriť pompézne prostredie na prijímanie hostí. V tomto období dochádza aj zveľaďovaniu a rozmachu aj priľahlých kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach. 

Milníky histórie

 • 1637 – 1642 Výstavba opevneného renesančného kaštieľa v Dubnici nad Váhom pod vedením Gašpara Ilešházyho.
 • 1659 – 1676 Pôdorys stavby sa rozšírený, zatvorenie nádvoria a vybudovanie vstupnej veže.
 • 1704 – 1708 Zbúranie časti konštrukcie aj muriva vplyvom poškodenia kuruckými vojakmi.
 • 1719 – 1723 Kaštieľ prestavaný v barokovom štýle pod vedením rodiny Ilešháziovcov.
 • 1723 – 1729 Založenie francúzskeho parku okolo kaštieľa s alejou, jazierkami, jaskyňou, zoologickou záhradou vyhliadkovou vežou a bludiskom.
 • 1733 Vybudovanie oranžéria s posuvnou strechou, ktorá neskôr slúžila ako skleník pre exotické citrusy (ananásy, pomaranče, citróny či figy).
 • 1790 Oprava kaštieľa a pretvorenie francúzskeho parku na anglický.
 • 1818 – 1820 Úprava, rozšírenie bočného krídla kaštieľa a zjednotenie fasády.
 • 1838  Kaštieľ kúpil barón Juraj Sina. 
 • 1876 Grófka Ifigénia D´Harcourt prebudovala park na voľnokrajinársky, ponechali aj stávajúce prvky drobnej architektúry a dobudovali drevený altánok v štýle čínskej pagody. 
 • 1909 Maďarská banková a obchodná spoločnosť v Budapešti odkupuje od grófky Ifigénie časť jej majetku vrátane kaštieľa v Dubnici aj s príslušenstvom.
 • 1912 Ignác Schanzer, akcionár lesopriemyslelnej spoločnosti a vtedajší správca objektu, dal zaviesť do kaštieľa vodovod a elektrický prúd.
 • 1923 – 1945 Rôzne využitie napríklad: ústav pre hluchonemých, školská družina, ubytovňa pre robotníkov, chemická čistiareň, stolárstvo a podobne. Toto obdobie sa zle odzrkadlilo na technickom stave a došlo k výraznému poškodeniu kultúrnej pamiatky.
 • 2010 Do kaštieľa sa sťahuje Dubnické múzeum.

Historické fotografie

Súčasnosť

V kaštieli dnes sídli mimo múzea aj galéria a mestské informačné centrum. V galérii máte možnosť obdivovať stálu expozíciu, ktorú tvoria diela dubnických výtvarníkov.

V kaštieli uvidíte viac ako 15 miestností, ktoré ponúkajú ukážky zariadenia z rôznych slohových období, od konca 17. storočia až do začiatku 20. storočia. Všetky exponáty pochádzajú z kaštieľa a sú autentické. Dozviete sa veľa zaujímavých informácií o majiteľoch kaštieľa, o unikátnej oranžérii či ilešháziovskej knižnici.

V prípade, že sa vydáte na veľký prehliadkový okruh čaká vás ešte prehliadka Grotty s vyhliadkovou vežou a krajinárskeho Parku Jána Baltazára Magina, kde môžete obdivovať vzácne dreviny pochádzajúce z 19. storočia.

Dubnická grotta – architektonická pýcha Považia

Na Slovensku nájdete len dve takého stavby, ale iba táto jediná je zrekonštruovaná. Dubnická grotta s vyhliadkovou vežou sa nachádza v neďalekom parku Jána Baltazára Magina, hneď vedľa kaštieľa. Ľudovo je táto pamiatka známa skôr ako „babylon“.

Grottu tvorí umelá jaskyňa vybudovaná z tufového a lomového kameňa a letný altánok osemuholníkového pôdorysu, ktorá vám poskytne zaujímavý výhľad na okolie Považia a Vršatec. Vybudoval ju ilešháziovský rod v období založenia parku okolo kaštieľa (1723 – 1729). V stene Grotty sú umiestnené erby Gašpara Ilešháziho a jeho ženy Heleny Thurzovej.

Samotná veža pozostáva z 3 častí:

 • krbovej miestnosti, kde sa nachádzajú vitrážové novogotické okná a pôvodná podlaha z riečnych kameňov; 
 • spoločenskej miestnosti s novogotickými vitrážovými oknami, v minulosti sa tu nachádzal šachový stolík a steny zdobili tapety so striebornými ornamentami;
 • vyhliadkovej veže, z ktorej si návštevníci môžu vychutnať nádherné výhľady.

Na vrch vyhliadkovej veže sa vychádza po kamenných schodoch. Povráva sa, že kedysi z veže Grotty bolo možné vidieť až Trenčiansky hrad, dokonca, že ich spája tajná chodba.

V 40. rokoch vežu zničil požiar. Našťastie v septembri roku 2009 sa začala Grotta opravovať pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Opravilo sa murivo, stropy, prístupové chodníky, vystavali sa nové múry a podlahy. Rekonštrukcia samotnej veže sa realizovala podľa zachovaných dobových fotografií a nákresov. Rekonštrukcia bola ukončená v roku 2010.

Toto miesto je bezpochyby príjemné a romantické. Je aj vyhľadávaným miestom pre svadobné fotografie, či už v interiéri alebo exteriéri. Viac informácií o tejto možnosti vám s radosťou poskytnú v kaštieli. Oficiálny kontakt uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Fotogaléria – kaštieľ a Grotta dnes

Doprava

Kaštieľ sa nachádza v Dubnici nad Váhom, v okrese Ilava v blízkosti kostola sv. Jakuba, pri Parku Ján Baltazára Magina. Z hlavnej cesty Obrancov mieru na kruhovom objazde odbočíte na Námestie sv. Jakuba. 

Dubnický kaštieľ leží len pár kilometrov od kúpeľov Trenčianske Teplice. Návštevu kaštieľa preto môžete spojiť aj s wellness pobytom v kúpeľoch Trenčianske Teplice.

Trenčianske Teplice –  Dubnica nad Váhom, 10,2 km
 • Z kúpeľov Trenčianske Teplice sa do Dubnice dostanete autobusovou dopravou. Cesta trvá v priemere 30 minút.
 • Osobným autom cesta trvá necelých 15 minút. V Trenčianskej Teplej z  cesty 516 prejdete na  I/61 smer Dubnica nad Váhom.
Nimnica – Dubnica nad Váhom, 30,4 km
 • Pri autobusovej doprave je nutné počítať minimálne s jedným prestupom, a to v Púchove. Odhadovaný čas cesty je okolo 1 hodiny.
 • Autom vám cesta k dubnickému kaštieľu zaberie okolo 30 minút. Na trase sa nachádzajú spoplatnené úseky.

Parkovanie

Priestranné parkovisko sa nachádza na Cintorínskej ulici. Odtiaľ vás čaká už len pár minút chôdze a ste pri kaštieli. Parkovať sa dá aj na ulici Pod kaštieľom, kde sa nachádzajú klasické sídliskové parkoviská.

Mapa miesta

Program/Akcie

Pravidelne sa tu konajú Ilešháziovské panské hody a Nočné prehliadky.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Na výber máte dva okruhy, a to malý alebo veľký, od čoho sa odvíja aj výška vstupného:

 • malý okruh – kaštieľ, vstupné pre dospelú osobu cca 4,00 €;
 • veľký okruh – kaštieľ a Grotta (umelá jaskyňa), vstupné pre dospelú osobu cca 4,50 €.

Dôchodcovia, študenti a ZŤP majú nárok na zľavnené vstupné. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov a rôzne skupiny nájdete na facebookovej stránke dubnického kaštieľa, ktorú uvádzame nižšie v sekcii súvisiace odkazy. Na tejto stránke máte zároveň možnosť online rezervácie vstupeniek.

Otváracie hodiny

Kaštieľ a múzeum sú otvorené od utorka do nedele. Pondelok je kaštieľ zatvorený. Otváracia doba je rozdelená na hlavnú sezónu (máj až október) a mimo sezónu (november až apríl).

Aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Dubnického kaštieľa (Dubnického múzea), ktorú uvádzame nižšie v sekcii Kontakt.

Video

Video približuje interiér i exteriér kaštieľa.
Rekonštrukcia dubnickej grotty

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top