> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Bojnice > Dom ilúzií v Bojniciach

Dom ilúzií v Bojniciach

Dom Ilúzií v Bojniciach je zdroj nezabudnuteľných zážitkov pre malých i pre veľkých. Ak nebudete vedieť kam s deťmi v Bojniciach, nevynechajte túto obľúbenú turistickú atrakciu. Môžete si byť istí, že v Dome ilúzií nebudete veriť vlastným očiam, a to doslova.

V Dome ilúzií neuveríte vlastným očiam

Dom Ilúzií sa nachádza na námestí neďaleko Bojnického zámku či bojnických kúpeľov. Návšteva tejto jedinečnej galérie a múzea v jednom je zážitkom pre malých i pre veľkých. Dom ilúzií je atraktívna turistická atrakcia, ktorá sa zameriava na optické ilúzie, trikartové umenie a moderné formy zobrazovania reality. Cieľom všetkých uvedených umeleckých smerov je vytvorenie vizuálnych ilúzií a optického klamu, ktoré dokážu oklamať ľudský mozog. 

Čo na vás čaká v Dome ilúzií v Bojniciach?

V Dome ilúzií na vás čakajú mnohé optické ilúzie, s ktorými sa môžete hrať či lúštiť optické hádanky. Čakajú na vás najznámejšie optické ilúzie, ale i rôzne zaujímavé umelecké diela a umelecké inštalácie. Nezabudnite si vziať so sebou fotoaparát, pretože fotografovanie a dotýkanie sa vystavených exponátov je vítané. 

Fotografie

Dom Ilúzií Bojnice

Dom Ilúzií Bojnice zdroj: FB Dom Ilúzií

Kaleidoskop – Dom Ilúzií Bojnice

Kaleidoskop, zdroj foto: Zdroj: Dom Ilúzií Bojnice

Čo je vlastne op-art a trick-art?

Oba umelecké smery majú spoločný zámer vytvoriť ilúziu a oklamať ľudský mozog.

Levitujúci mních – exteriér Domu Ilúzií Bojnice

Op-art 

Op-art, alebo optické umenie, je smer výtvarného umenia, ktorý sa začal rozvíjať koncom 50. a začiatkom 60. rokov 20. storočia. Op-artové diela využívajú poznatky z geometrie, fyziognómie a optiky. Snahou je dosiahnuť optický klam pohybu alebo nestabilit pomocou väčšinou čiernobielych geometrických obrazcov, rastrov a vzájomne sa prekrývajúcich lineárnych a plošných útvarov. Názov bol použitý prvýkrát v roku 1964 na prípravách na výstavu The Responsive Eye v Múzeu moderného umenia v New Yorku. 

Trik-art

Tric- art, alebo trikartové umenie, je umenie, ktoré vytvára vizuálne ilúzie, ktoré dokážu oklamať náš mozog. Dielo je v podstate hra umelca a pozorovateľa. Výsledkom je to, že človek sa stáva súčasťou diela. Vo francúzštine sa tento štýl či umelecký smer nazýva Trompe-l’oeil – čo v preklade znamená oklamať zrak. Tento umelecký smer vytvára dojem trojrozmerného objektu alebo priestoru. Najznámejšie takéto zobrazenia poznáme už z antického Ríma v podobe Pompejských štýlov, renesančnej a barokovej iluzívnej fresky.

Doprava

Mesto Bojnice sa nachádza na Hornej Nitre, v západnej časti Hornonitrianskej kotliny. Susedí s 3 km vzdialeným okresným mestom Prievidza. Do Bojníc premáva z Prievidze mestská hromadná doprava (námestie, kúpele) – linka č. 3 a linka č. 7 . Ďalej tu premáva prímestská doprava (linky 307431 a 307432 smer Nitrianske Rudno). Železničná stanica sa nachádza v centre Prievidza, susedí s autobusovou stanicou. Z nej môžete pokračovať do Bojníc spojmi MHD, prímestskou linkou alebo môžete využiť aj súkromnú prepravu osôb. 

Parkovanie

V meste sa nachádza niekoľko dostupných parkovísk, ktoré sú spoplatnené (centrálne parkovisko pod Régiou, parkovisko za kultúrnym centrom). Jednotlivé atrakcie môžu mať k dispozícii vlastné parkoviská. Ceny parkovného sa pohybujú od 5 – 12 eur / deň za osobný automobil.

Najväčšia koncentrácia parkovacích plôch je v okolí Kúpaliska Čajka a pri Bojnickom zámku. Najbližšie spoplatnené parkovisko je vzdialené od Domu ilúzií 300 metrov.

Mapa miesta

Postrehy návštevníkov

Otváracie hodiny/Vstupné/Cenník

Dom ilúzií v Bojniciach je otvorený každý pracovný deň a počas víkendov v doobedných a poobedných hodinách. Vstupné sa pohybuje v rozmedzí od 6,- až do 8,- €.

Aktuálne otváracie hodiny a cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Domu ilúzíí, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top