> Blog > Zdravie a wellness > Cítite sa slabí a bez energie? Nepodceňujte to!

Cítite sa slabí a bez energie? Nepodceňujte to!

Máte pocit únavy a bolí vás celé telo aj keď na to nie je žiadny dôvod? Pripadáte si bez energie a pritom ste ani neprekonali nejaké ochorenie či nevykonávali žiadnu náročnú činnosť? V tom prípade zbystrite pozornosť! Ukázalo sa, že okrem únavového syndrómu existuje ešte jedno ochorenie podobného typu so strašidelným názvom fibromyalgia. Ak vás trápia unavené svaly, cítite sa ako vyžmýkaný citrón a všetko vás bolí, čítajte, čo sa za tým môže skrývať!

Fibromyalgia je ochorenie, ktorým trpia približne 3 percentá populácie. Najčastejšie sa prejavuje bolesťami v oblasti trupu a končatín, ktoré neustále pretrvávajú aj po dobu troch mesiacov. Pacienti pociťujú najmä v ranných a večerných hodinách nepríjemnú tuhosť kĺbov a svalov, sú veľmi unavení, stále nervózni, majú problémy so spánkom a trpia depresiami. Príčinou fibromyalgie môže byť dlhodobý stres, infekčné ochorenia, ale napríklad aj nadváha.

Som naozaj chorý alebo si to len namýšľam?

Niektorí ľudia, dokonca aj doktori, príznaky tohto ochorenia neberú vážne. Skôr to berú ako prejav hypochondrie či hystérie. Lenže človek nedokáže s takou obrovskou únavou bežne fungovať. Keď sa vám chce neustále spať, nie je možné, aby ste si svoje povinnosti plnili na sto percent. Navyše to neprospieva ani dobrým vzťahom v rodine. Malé deti potrebujú veľa pozornosti, nehovoriac o manželovi či manželke.

Tí, ktorí trpia fibromyalgiou majú dlhodobé ťažkosti, ale toto ochorenie nepreukazuje žiadne výrazné zmeny ani na ich röntgenových snímkach. Preto je fibromyalgiu veľmi obtiažne identifikovať. Nejde však iba o únavu a vyčerpanie. Tento typ choroby so sebou prináša aj očné poruchy, alergie, problémy s prehĺtaním, abnormality pri vylučovacom procese a podobne. U žien sa môže vyskytnúť aj bolestivá menštruácia a zápaly pohlavných orgánov.

Liečba fibromyalgie

Ak sa vám zdá, že váš momentálny stav zapadá do popisu fibromyalgie, nečakajte a obráťte sa na špecialistov, ktorí sa týmto ochorením zaoberajú: reumatológovia, rehabilitační lekári a psychiatri. Liečba sa zameriava na všetky príznaky ochorenia, teda aj na intenzitu bolesti, depresie a únavu. Fyzioterapeuti vám pomôžu s relaxáciou, fyzioterapiou aj psychologickou starostlivosťou. Pri liečbe sa využívajú mnohé kúpeľné procedúry ako masáže, vírivky a tak ďalej.

Pozitívne myslenie = polka zdravia

Zo skúseností ľudí, ktorí trpeli fibromyalgiou, sa osvedčilo, že dobrá psychika, optimizmus a zdravý životný štýl sú najlepšou kombináciou na odstránenie tohto ochorenia. Žiadne cigarety ani alkohol, cvičenie vo vode, odľahčený jedálniček – to všetko vám zdvihne náladu a začnete sa uzdravovať.

Pri takomto ochorení môže výrazne pomôcť aj kúpeľný pobyt. Ten vám môže odporučiť lekár. Ak si potrebujete iba oddýchnuť a zrelaxovať, je tu pre vás relaxačný pobyt. Tak neváhajte a doprajte si relax a pohodu, ktorú si zaslúžite!

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top