> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Piešťany > Čierne zlato v kúpeľoch Piešťany – liečivé bahno

Čierne zlato v kúpeľoch Piešťany – liečivé bahno

Piešťanské liečivé bahno priťahuje do najznámejších slovenských kúpeľov ľudí z celého sveta už 100 rokov. Piešťanské kúpele vo svojich procedúrach využívajú sírne bahno a sadrovo-sírnu termálnu vodu, ktorá pôsobí blahodárne na problémy reumatizmu, pohybového aparátu a nervovej sústavy, ale aj na pokožku. Nie nadarmo sa sírne bahno nazýva aj čiernym zlatom.

Piešťanské liečivé bahno vzniká v mŕtvom ramene Váhu

Piešťanské liečivé bahno vzniká v mŕtvom ramene Váhu z piešťanskej liečivej vody pôsobením špecifických baktérií. Bahno sa raz ročne ťaží na člne s elektromotorom, keď sa s pomocou hasičskej hadice načerpá do tzv. zrecích bazénov.

V zrecích bazénoch bahno rok dozrieva, pričom sem neustále priteká minerálna voda s obsahom sírovodíka. Bahno sa tak nasycuje minerálnymi látkami zo sírnatej vody, ktorá naň tečie. V ďalšej fáze naň pôsobia sírne teplomilné baktérie, ktoré sa v ňom množia. Tieto baktérie neboli dokázané nikde inde vo svete, preto sú tieto kúpele naozaj jedinečné. 

Pred použitím sa liečivé bahno ešte raz dáva do horúcej minerálnej vody. Vychladnuté piešťanské bahno nemá význam, pretože baktérie sú teplomilné a inak v ňom neprežijú. Zrecie jazierka s hĺbkou 1,5 – 2 m si môžete aj pozrieť, nachádzajú sa priamo na Kúpeľnom ostrove. 

Viete čo je bahenná kuchyňa?

V piešťanských kúpeľoch sa nachádzajú 4 bahenné kuchyne. Sem sa prenáša vyťažené dozreté bahno, zaliate termálnou vodou, pripravené na použitie. Nahriate bahno potom putuje do jednotlivých kúpeľných domov, pričom sa v ňom udržiava konštantná teplota. 

Potrebné množstvo bahna čaká v trubkách natlakované už večer pred použitím, aby ho bolo dostatok na naplánované procedúry v nasledujúci deň. Terapeuti si ho potom tankujú do nerezových nádob, ktoré si prevezú na terapeutické miesto.

Užite si liečivé bahno v kúpeľoch Piešťany

Začiatkom každého liečebného pobytu v Piešťanoch je vstupná lekárska prehliadka, pri ktorej lekár individuálne naordinuje procedúry, ktoré pacientovi pomôžu s jeho problémami. Tieto liečebné metódy tak dokážu znížiť kĺbové zápaly a obnoviť ich pohyblivosť. 

Priaznivo pôsobia aj na imunitný systém či regeneráciu chrupavky. Piešťanské liečivé bahno redukuje opuchy kĺbov, potláča zápal a bolesť a zlepšuje pohyblivosť chrupaviek. Na liečebné účely sa využívajú bahenné kúpele v bazénoch s prírodným dnom alebo bahenné zábaly. 

Piešťanský bahenný kúpeľ s liečivými účinkami – bahnisko

Bahnisko v kúpeľnom dome Irma v Piešťanoch

Obľúbenou procedúrou kúpeľných hostí v Piešťanoch sú bazénové kúpele v tzv. bahniskách. Každý, kto navštívi piešťanské kúpele, nielen v rámci kúpeľného pobytu, ale aj v rámci wellness relaxačného pobytu, si určite nenechá ujsť tento jedinečný zážitok. Bahniská sú v Piešťanoch tri: Pro Patria, Napoleon a Irma. Odporúčame vám návštevu bahniska v historickej budove kúpeľného domu Irma (na obrázku vpravo, zdroj: ensanahotels.com), ktorý je prepojený so secesným hotelom Thermia Palace

Do prírodného dna s vrstvou 10 – 30 cm piešťanského sírneho bahna prenikajú vývery termálnej minerálnej vody s teplotou 39 ~ 40 °C. Pacienti stoja, prechádzajú sa alebo sedia, prípadne sa natierajú bahnom. Trvanie kúpeľa je od 5 – 10 minút a je ukončené suchým zábalom. Bahenný kúpeľ má liečivé účinky na pokožku, kĺby, kosti aj cievy.

Bahenný zábal má podobný účinok ako výťažky z Mŕtveho mora

Bahenné zábaly sú celotelové alebo čiastočné. Na celotelový bahenný zábal sa minie asi 60 kg bahna s teplotou 45 °C a vrstvou hrubou 4 cm. Po 20 minútovom zábale je potrebné sa osprchovať a procedúra sa ukončí sa suchým zábalom. Teplota bahna otvára kožné póry a cez ne sa vstrebávajú potrebné minerály a liečivá síra. Použité bahno sa podľa smerníc EÚ a legislatívy SR vracia späť na zrecí proces.

Bahenné zábaly sú účinné predovšetkým na reumatické zápalové ochorenia, degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, ale aj metabolické artropatie ako dna a osteoporóza, na nervové ochorenia, následky po úrazoch a operáciách končatín a chrbtice. Piešťanské liečivé bahno pôsobí priaznivo aj na pokožku. Bahenná maska má podobný účinok ako výťažky z Mŕtveho mora.

Termálne kúpele Piešťany

V kúpeľnom meste Piešťany je vybudovaných niekoľko 2 až 5 hviezdičkových hotelov a penziónov. Okrem kúpeľných pobytov je toho v ponuke oveľa viac. Ponuka pobytov sa síce zvykne meniť, avšak k dispozícii je skoro stále relaxačný pobyt, ktorý predstavuje ochutnávku kúpeľov a kúpeľných procedúr. Ak neviete, kde stráviť Silvestra alebo Vianoce, kúpele Piešťany môžu byť tým správnym miestom.

Okolie kúpeľov Piešťany ponúka širokú škálu možností aj pre fanúšikov športu. Na svoje si tu prídu milovníci golfu, tenisu či plážového volejbalu. Pre tých menej náročnejších je k dispozícii piešťanský kúpeľný park, ktorý je ideálnym miestom na pokojnú relaxačnú prechádzku. Množstvo reštaurácií, kaviarní a barov je zárukou skvelého gurmánskeho zážitku. 

Známe osobnosti

Pamätná tabuľa Ľudovíta Wintera – zakladateľ Kúpeľov Piešťany

Rodina Winterovcov zmodernizovala a spropagovala piešťanské kúpele. V roku 1889 si kúpele Piešťany prenajal podnikateľ Alexander Winter. Kúpeľné mesto je nerozlučne späté s jeho rodinou a hlavne synmi – Ľudovítom a Imrichom. Vďaka nim sa kúpele preslávili na celom svete a priťahovali začiatkom 20. storočia množstvo známych osobností. 

Za ich pôsobenia bola postavená Kúpeľná dvorana 1894, Kúpele Františka Jozefa 1898, Pro Patria 1916, dnešná Jalta 1929 a termálne kúpalisko Eva 1934. Najkrajšou stavbou bol hotel Thermia Palace spolu s kúpeľným domom Irma, postavené v roku 1912.

Obrázok vpravo: Pamätná tabuľa Ľudovíta Wintera na budove bývalého kúpeľného domu na Winterovej ulici v Piešťanoch, zdroj: wikimedia, licencia CC / Peter Zelizňák.

Povesť

Podľa legendy objavil blahodarné účinky piešťanského bahna páv, ktorý si v ňom vyliečil chorú nohu. Niekoľko týždňov sa kúpal v jame s termálnou vodou s bahenným okrajom a uzdravil sa. Potom sa v týchto jamách začali kúpať aj ľudia. Vyhlbovali si ich pri prameňoch. Páv sa stal symbolom kúpeľov Piešťany.

Fotogaléria

Doprava do kúpeľov Piešťany

Priamo do Piešťan vedie diaľnica z Bratislavy a zo Žiliny. Do mesta jazdia autobusy, vlaky a nachádza sa tu aj medzinárodné letisko. Železničná aj autobusová stanica v Piešťanoch sa nachádzajú v blízkosti centra mesta. Letisko Piešťany leží približne 5 km od mesta. Lietajú z neho len charterové linky. 

Na prepravu v rámci mesta môžete využiť MHD, miestne taxislužby aj obľúbený dopravný prostriedok miestnych obyvateľov – bicykel. Požičať, alebo uschovať ten svoj, si ho môžete vo viacerých miestnych hoteloch, napríklad vo wellness hoteli Park, v hoteli Máj a vybraných kúpeľných hoteloch. 

Parkovanie

V meste sa nachádza množstvo parkovísk, pričom väčšina je spoplatnená. V centre mesta Piešťany môžete parkovať na vyznačených parkovacích miestach. Úhrada parkovného je možná prostredníctvom parkovacieho automatu, ktorý umožňuje aj platby kartou či telefónom.  

Obľúbeným parkoviskom v Piešťanoch je kryté parkovisko obchodného centra Aupark. Aj tu je parkovanie spoplatnené. 

Vlastné parkovisko poskytuje aj väčšina piešťanských hotelov. Niekde je parkovanie už v cene pobytu, inde si zaň budete musieť priplatiť. Parkoviská sa nachádzajú aj pri jednotlivých hoteloch na Kúpeľnom ostrove. Parkovať tu môžu aj návštevníci, ktorí nie sú ubytovaní v niektorom z hotelov. Vjazd na kúpeľný ostrov je však spoplatnený. 

Turistické atrakcie v kúpeľoch Piešťany a okolí

V meste Piešťany sa nachádza množstvo turistických atrakcií. Milovníci histórie a archeológie si prídu na svoje v Balneologickom múzeu Imricha Wintera. Vojenskú techniku si môžete pozrieť vo Vojenskom historickom múzeu. Voľný čas si môžete spríjemniť prechádzkou po nábreží, alebo plavbou loďou po Váhu.

Nádych romantiky a pohody dodá prechádzka unikátnym Kolonádovým mostom na Kúpeľný ostrov, ktorý ponúka pokojné prostredie kúpeľného parku plnom zelene a nádherné historické budovy liečebných domov. Vychutnajte si kávu v historickej Thermia Palace a pokochajte sa vzácnym obrazom Alfonsa Muchu, umiestneným v reštaurácii tohto krásneho secesného hotela. 

V horúcich letných mesiacoch navštívte termálne kúpalisko Eva, ktoré je zároveň kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa priamo na Kúpeľnom ostrove. Na Kúpeľnom ostrove si môžete zahrať aj golf na prvom golfovom ihrisko na Slovensku

Program/Akcie

V kúpeľoch Piešťany sa pravidelne koná množstvo spoločenských a kultúrnych podujatí, ktoré vypĺňajú voľný čas kúpeľných hostí. Ide o rôzne koncerty, výstavy výtvarného umenia, ale aj hudobné a tanečné festivaly.

Postrehy návštevníkov

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top