> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Piešťany > Čierne zlato v kúpeľoch Piešťany

Čierne zlato v kúpeľoch Piešťany

Piešťanské liečivé bahno priťahuje do najznámejších slovenských kúpeľov ľudí z celého sveta už 100 rokov.

Podľa legendy objavil blahodarné účinky bahna páv, ktorý si v ňom vyliečil chorú nohu. Skutočnosťou je, že liečivé bahno pritiahlo začiatkom 20. storočia do kúpeľov množstvo známych osobností. Liečili a zabávali sa tu indickí maharadžovia, arabskí šejkovia, ale aj európski diplomati a politici. Navštívil ich aj Jan Masaryk, Eugen Suchoň alebo svetoznámy maliar Alfons Mucha, ktorý v roku 1932 daroval kúpeľom obraz ako vďaku za vyliečenie jeho dcéry.

„Bahno vzniká v mŕtvom ramene Váhu z piešťanskej liečivej vody pôsobením špecifických teplomilných baktérií,“ vysvetľuje lekárska riaditeľka piešťanských kúpeľov Jana Sokolová. „V podobnej forme sa nenachádza nikde inde na svete. Veľmi dôležitým faktom je to, že bahno je v neustálej obmene, môžeme ho recyklovať, je to akoby živý organizmus,“ dodáva.

Príbehy o ľuďoch, ktorí sem prišli o barlách a odišli „po svojich“, nie sú len legendami. „Samozrejme, na to, aby sa človek úplne vyliečil z ťažších úrazov alebo diagnóz, musí podstupovať intenzívne a opakované kúry,“ vysvetľuje Sokolová.

Skúste aj vy silu liečivého bahna v kúpeľoch Piešťany a zlepšite svoj zdravotný stav.

Spracované podľa Eleny Strápkovej

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top