Bystrianska jaskyňa sa nachádza uprostred krásnej prírody Nízkych Tatier. Prehliadka je nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Ak máte chuť stráviť horúce letné chvíle v príjemnom a zdraviu prospešnom prostredí, nenechajte si ujsť príležitosť na návštevu jaskyne.

Bystrianska jaskyňa je najväčšou jaskyňou južnej strany Nízkych Tatier
Bystrianska jaskyňa sa nachádza v katastrálnom území obce Valaská a Bystrá v okrese Brezno, neďaleko rekreačného strediska Tále na južnej strane Nízkych Tatier. Bystrianska jaskyňa patrí k národným prírodným pamiatkam a je najväčšou jaskyňou južnej strany Nízkych Tatier.
Jej dĺžka je viac ako tri kilometre a hĺbka dosahuje približne 100 m. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 565 m. Prehliadkový okruh má dĺžku 580 m a je takmer bez prevýšenia, nachádza sa tu len 26 schodov. Prehliadka trvá 45 min. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5,7 do 6,7 °C. Vďaka priaznivým podmienkam sa v rámci jaskyne od roku 1971 koná speleoterapia, pri ktorej sa lieči astma a horné dýchacie cesty.
Vzhľad Bystrianskej jaskyne
Bystrianska jaskyňa predstavuje typ riečnej jaskyne vytvorenej v stredotriasových tmavosivých vápencoch podzemným tokom Bystrianky. Jaskyňa pozostáva z dvoch častí: zo Starej a Novej jaskyne. Výzdoba jaskyne nie je až taká bohatá, ako napríklad v prípade Demänovskej jaskyne slobody či Domice.
Napriek tomu môžeme pozorovať prírodne vytvorené útvary ako kvapľové záclony, sintrové platne, nástenné vodopády, sintrové jazierka a, samozrejme, stalaktity a stalagmity. Medzi najkrajšie výtvory patria Zvonivé stalaktity v Katakombách, Baldachýn nad Riečišťom a Kováčska vyhňa pred Peklom.
Fotogaléria
História objavenia Bystrianskej jaskyne
Jaskyňa bola známa obyvateľom už od nepamäti. Ako prví sa do podzemia odvážili vstúpiť J. Kovalčík a E. Laubert v roku 1923. V roku 1926 bola objavená priepasť Peklo, ktorou sa neskôr zostúpilo do Novej jaskyne. Prieskum jaskyne pokračoval členmi Karpatského spolku v Banskej Bystrici.
V roku 1932 bol odkrytý Dolný vchod do novej jaskyne. Počas 2. svetovej vojny sa stala jaskyňa svedkom zastrelenia jedného z partizánov, ktorí sa tu ukrývali. Jaskyňa je v terajšom stave sprístupnená od roku 1968.
Míľniky
- 1923 – do jaskyne vstúpili J. Kovalčík a E. Laubert;
- 1926 – objavené Peklo;
- 1932 – odkrytý Dolný vchod do Novej jaskyne (východ terajšej prehliadkovej trasy);
- 1939 – 1940 – Družstvo bystrianskych jaskýň sprístupňuje časť jaskyne bez elektrického osvetlenia;
- 2. sv. vojna – jaskyňa slúži ako úkryt partizánov, jeden z nich je na mieste zastrelený;
- 1968 – jaskyňa sprístupnená pre verejnosť;
- 1973 – Bystrianska jaskyňa je vyhlásená za chránený prírodný výtvor.
Zaujímavosti
Doprava
Bystrianska jaskyňa sa nachádza na južnom okraji obce Bystrá v okrese Brezno. Obec leží medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Z Banskej Bystrice smerom cez Podbrezovú na Tále je vzdialenosť 40 km, z Brezna cez Valaskú 12 km.
Pri jaskyni sa nachádza aj zastávka autobusu – Bystrá, jaskyňa.
Ako sa dostať k Bystrianskej jaskyni z kúpeľov Brusno
K Bystrianskej jaskyni sa dostanete autom za približne 23 min. Jaskyňa je od Brusna vzdialená 22,5 km. Je potrebné po vydať sa po ceste č. 66 smerom na Brezno, v obci Valaská odbočiť smerom na Mýto pod Ďumbierom na cestu č. 72.
Do Bystrej pravidelne premáva aj autobusová doprava z Brusna. Potrebné je však prestúpiť v Brezne. Autobus vás dovezie priamo na zastávku Bystrá, Jaskyňa. Cesta trvá približne hodinu podľa zvoleného dopravného spojenia.
Bystrianska jaskyňa sa nachádza juhozápadne od obce Bystrá, približne 5 minút (120 m) pešej chôdze z parkoviska na južnom okraji obce Bystrá.
Parkovanie
Parkovanie je zabezpečené na vyhradenom parkovisku, z ktorého vedie prístup k jaskyni.
Mapa miesta
Vstupné/Cenník
Cenník vstupov sa pohybuje v rozmedzí od 3,00 € – 30,00 €.
Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Správy slovenských jaskýň, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.
Postrehy návštevníkov
Otváracie hodiny
Otváracie hodiny Bystrianskej jaskyne sa môžu líšiť vzhľadom na sezónu a jednotlivé dni.
Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendov nájdete na oficiálnej webovej stránke Správy slovenských jaskýň, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.
Video
Kontakt
Bystriansku jaskyňu spravuje Správa slovenských jaskýň:
Správa slovenských jaskýňBystrianska jaskyňa977 01 BreznoGPS súradnice: 48.8394696°, 19.5948192°
Bystrianska jaskyňa
977 01 Brezno
Mohlo by vás zaujímať

Turistika na Chopok a Ďumbier aj s deťmi
Turistické trasy smerom na Chopok a Ďumbier patria medzi najkrajšie a turistami najvyhľadávanejšie trasy Nízkych Tatier. V okolí týchto dvoch majestátnych končiarov sa nachádza množstvo značených turistických trás, čo vytvára príležitosť spoznať prvý a tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier z každej strany. My sme pre vás pripravili jeden z tých jednoduchších variantov, ktorý zvládnu aj rodiny s deťmi.

Lesnícky skanzen Vydrovo v Čiernom Balogu
Lesnícky skanzen Vydrovo sa nachádza v blízkosti Čierneho Balogu, neďaleko okresného mesta Brezno. Návšteva tohto krásneho lesníckeho skanzenu v lone horehronskej prírody je vhodná aj pre tých najmenších. Môžete sa prejsť po náučnom chodníku, či vyskúšať jazdu Čiernohronskou lesnou železnicou. Vydajte sa spolu s nami spoznávať históriu lesníctva a krásy prírody.