> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Brusno > Výlety Brusno a okolie > Bystrianska jaskyňa – história, zaujímavosti, doprava

Bystrianska jaskyňa – história, zaujímavosti, doprava

Bystrianska jaskyňa sa nachádza uprostred krásnej prírody Nízkych Tatier. Prehliadka je nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Ak máte chuť stráviť horúce letné chvíle v príjemnom a zdraviu prospešnom prostredí, nenechajte si ujsť príležitosť na návštevu jaskyne.

Bystrianska jaskyňa je najväčšou jaskyňou južnej strany Nízkych Tatier

Bystrianska jaskyňa sa nachádza v katastrálnom území obce Valaská a Bystrá v okrese Brezno, neďaleko rekreačného strediska Tále na južnej strane Nízkych Tatier. Bystrianska jaskyňa patrí k národným prírodným pamiatkam a je najväčšou jaskyňou južnej strany Nízkych Tatier.

Jej dĺžka je viac ako tri kilometre a hĺbka dosahuje približne 100 m. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 565 m. Prehliadkový okruh má dĺžku 580 m a je takmer bez prevýšenia, nachádza sa tu len 26 schodov. Prehliadka trvá 45 min. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5,7 do 6,7 °C. Vďaka priaznivým podmienkam sa v rámci jaskyne od roku 1971 koná speleoterapia, pri ktorej sa lieči astma a horné dýchacie cesty.

Vzhľad Bystrianskej jaskyne

Bystrianska jaskyňa predstavuje typ riečnej jaskyne vytvorenej v stredotriasových tmavosivých vápencoch podzemným tokom Bystrianky. Jaskyňa pozostáva z dvoch častí: zo Starej a Novej jaskyne. Výzdoba jaskyne nie je až taká bohatá, ako napríklad v prípade Demänovskej jaskyne slobody či Domice. 

Napriek tomu môžeme pozorovať prírodne vytvorené útvary ako kvapľové záclony, sintrové platne, nástenné vodopády, sintrové jazierka a, samozrejme, stalaktity a stalagmity. Medzi najkrajšie výtvory patria Zvonivé stalaktity v Katakombách, Baldachýn nad Riečišťom a Kováčska vyhňa pred Peklom.   

Fotogaléria

História objavenia Bystrianskej jaskyne

Jaskyňa bola známa obyvateľom už od nepamäti. Ako prví sa do podzemia odvážili vstúpiť J. Kovalčík a E. Laubert v roku 1923. V roku 1926 bola objavená priepasť Peklo, ktorou sa neskôr zostúpilo do Novej jaskyne. Prieskum jaskyne pokračoval členmi Karpatského spolku v Banskej Bystrici. 

V roku 1932 bol odkrytý Dolný vchod do novej jaskyne. Počas 2. svetovej vojny sa stala jaskyňa svedkom zastrelenia jedného z partizánov, ktorí sa tu ukrývali. Jaskyňa je v terajšom stave sprístupnená od roku 1968. 

Míľniky

 • 1923 –  do jaskyne vstúpili J. Kovalčík a E. Laubert;
 • 1926 – objavené Peklo;
 • 1932 – odkrytý Dolný vchod do Novej jaskyne (východ terajšej prehliadkovej trasy);
 • 1939 – 1940 – Družstvo bystrianskych jaskýň sprístupňuje časť jaskyne bez elektrického osvetlenia;
 • 2. sv. vojna – jaskyňa slúži ako úkryt partizánov, jeden z nich je na mieste zastrelený;
 • 1968 – jaskyňa sprístupnená pre verejnosť; 
 • 1973 – Bystrianska jaskyňa je vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

Zaujímavosti

 • Južne od jaskyne sa nachádza priepasť Peklo, ktorá bola objavená v roku 1956 pri sondovacích prácach.
 • V Starej jaskyni sa v súčasnosti už výzdoba nenachádza pretože tu kvapľové útvary jednoducho odumreli a zvetrali.
 • Najspodnejšími jaskynnými priestormi preteká podzemná rieka Bystrianka. Riečka sa objavuje vo vyvieračkách vo Valaskej, kde do roku 1906 poháňala kamenný mlyn.
 • Priestory Starej jaskyne boli známe od nepamäti. Počas SNP sa v nej ukrývali partizáni a obyvatelia Bystrej. Dodnes sa tu nachádza pamätná tabuľa, ktorá pripomína zastreleného partizána.
 • V jaskyni sa zdržiava až 13 druhov netopierov, najhojnejšie podkovár malý (Rhinolophus hipposideros) a netopier obyčajný (Myotis myotis).

Doprava

Bystrianska jaskyňa sa nachádza na južnom okraji obce Bystrá v okrese Brezno. Obec leží medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Z Banskej Bystrice smerom cez Podbrezovú na Tále je vzdialenosť 40 km, z Brezna cez Valaskú 12 km.

Pri jaskyni sa nachádza aj zastávka autobusu – Bystrá, jaskyňa.

Ako sa dostať k Bystrianskej jaskyni z kúpeľov Brusno

K Bystrianskej jaskyni sa dostanete autom za približne 23 min. Jaskyňa je od Brusna vzdialená 22,5 km. Je potrebné po vydať sa po ceste č. 66 smerom na Brezno, v obci Valaská odbočiť smerom na Mýto pod Ďumbierom na cestu č. 72.

Do Bystrej pravidelne premáva aj autobusová doprava z Brusna. Potrebné je však prestúpiť v Brezne. Autobus vás dovezie priamo na zastávku Bystrá, Jaskyňa. Cesta trvá približne hodinu podľa zvoleného dopravného spojenia.

Bystrianska jaskyňa sa nachádza juhozápadne od obce Bystrá, približne 5 minút (120 m) pešej chôdze z parkoviska na južnom okraji obce Bystrá. 

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené na vyhradenom parkovisku, z ktorého vedie prístup k jaskyni.

Mapa miesta

Vstupné/Cenník

Cenník vstupov sa pohybuje v rozmedzí od 3,00 € – 30,00 €.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Správy slovenských jaskýň, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Postrehy návštevníkov

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny Bystrianskej jaskyne sa môžu líšiť vzhľadom na sezónu a jednotlivé dni.

Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendov nájdete na oficiálnej webovej stránke Správy slovenských jaskýň, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top