> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Brusno > Výlety Brusno a okolie > Turistika a cykloturistika v okolí kúpeľov Brusno

Turistika a cykloturistika v okolí kúpeľov Brusno

Vďaka výbornej polohe sa stalo Brusno a jeho okolie vyhľadávaným cieľom mnohých turistov a cyklonadšencov. Priamo z kúpeľov Brusno vedie niekoľko zaujímavých turistických trás a je len na vás, či sa ich rozhodnete preskúmať. 

Obec Brusno a kúpele Brusno sú východiskovým bodom mnohých turistických trás

Obec Brusno leží v severo-východnej časti Banskobystrického kraja. Katastrálne územie obce Brusno má rozlohu 4 351 ha. Severná časť katastrálneho územia obce Brusno leží v Nízkych Tatrách, južná časť patrí do oblasti Slovenského rudohoria. Brusno hraničí s obcami breznianskeho okresu, či obcami v okrese Ružomberok. 

Na základe svojej polohy uprostred vysokohorského prostredia na severných svahoch Vepra, v ústí doliny Peklo, v nadmorskej výške 424 m.n.m. je Brusno výborným východiskovým bodom pre mnohé turistické trasy a cyklotrasy. 

Okolie kúpeľov obklopuje panenská, nedotknutá príroda a ponúka presne to, čo turisti vyhľadávajú – ticho a pokoj. Priamo z kúpeľov Brusno je prekrásny výhľad na okolité hory, či Nízke Tatry, hlavne na dominantné Prašivú a Veľkú Chochuľu.

Turistické a cykloturistické trasy majú západo – východný priebeh. Väčšinou sú náročné. Niektoré trasy sa dajú zdolať za jeden, alebo viacero dní. Severná vetva trasy sa napája na hlavnú hrebeňovku Nízkych Tatier, južná trasa vedie cez dolinu Brusnianky. Spojenie spoznávania očarujúcich hôr v tomto regióne s následným oddychom na wellness pobyte v kúpeľoch Brusno bude ideálnou dovolenkou pre všetkých turistov.

Turistické trasy z kúpeľov Brusno

V areáli kúpeľov sa nachádza kúpeľný park, ktorý využívajú nielen kúpeľní hostia, ale i domáci.  V kúpeľnom parku v Brusne, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa nachádza množstvo chodníkov s možnosťami rôznych pohybových aktivít, či už sú to prechádzky, procedúra Nordic walking (severská chôdza) alebo beh. 

Okolie obce Brusno spadá do chránených území Národného parku Nízke Tatry či CHKO Poľana. Priamo v kúpeľoch Brusno sa nachádza východiskový bod pre pešiu turistiku aj cykloturistiku, najmä do Veporských vrchov. 

Z kúpeľov Brusno sa môžete vydať nasledovnými turistickými trasami:

Turistická trasa Brusno – obec Brusno

Do obce Brusno vedie zelená turistická trasa. Túto trasu môžete zdolať pešo či na bicykli, keďže je to tiež oficiálna cyklotrasa. Trasa je nenáročná, zvyčajne je využívaná ako prechádzka do okolia. 

Brusno, Kúpele – Čierna – Lazná lúka – Vysoká, vyhliadka – Ľubietová – Slovenská Ľupča 

Turistická trasa začína priamo v kúpeľoch Brusno. Trasa je označená zelenou turistickou značkou. Do Ľubietovej trvá cesta približne 2 a pol hod., celková dĺžka trasy až do Slovenskej Ľupče vám zaberie 4,15 hod. Trasa je, samozrejme, vhodná len pre skúsených turistov, vzhľadom na terén a časovú náročnosť. 

Pekná turistika je aj po vrch Vysoká. Vrch Vysoká nad Ľubietovou je v súčasnosti nečinnou sopkou. Nachádza sa v oblasti, ktorá patrila k významným medeným a železným rudným revírom Slovenska. V minulosti tu bola vybudovaná strážna veža, ktorá chránila okolie pred nájazdmi nepriateľov, počas tureckého nebezpečenstva. Osídlenie bolo doložené pomerne skoro, v období neolitu a doby bronzovej. Trasa vám zaberie cca 2 hod., čiže celková náročnosť je 4 hod.

Brusno – Čierna – Trosky, Brzáčka – Starý Majer – Včelinec – Chata pod Hrbom 

Žltá turistická trasa a následne modrá turistická trasa (od bodu Starý Majer) vás dovedú k chate pod Hrbom. Časová náročnosť k chate je 3,15 hod., celková časová náročnosť sa môže pohybovať okolo 7 hod. Aj táto turistická trasa sa radí medzi náročné, len pre skúsených turistov.

Jubilejný háj RČS Šinkier 

Za zmienku stojí aj jubilejný háj Republiky Československej, ktorý je pamätným parkom. Nachádza sa na horskom chrbáte Šinkier, nad sútokom potokov Brusnianka a Čierny potok. Pamätný park bol vysadený k 10. výročiu vzniku Československa.

Háj bol vysadený na serpentínach starého kúpeľného chodníka, ktorý viedol k vyhliadke na dolinu Brusnianky, Brusnianske kúpele a Nízke Tatry. V súčasnosti je však táto vyhliadka spustnutá a zarastená stromami. Chodník sa, žiaľ, nevyužíva, pretože nie je označený. 

Ako pripomienka na založenie sadu sa tu nachádza pamätný kameň, na ktorom je nápis RČS 1918 – 1928. Z pôvodnej výsadby hája sa zachovali duglaska tisolistá, borovica čierna a tis obyčajný. Nanešťastie, mnoho drevín padlo za obeť výrubu.

Hľadanie tohto zabudnutého miesta trvalo dva roky. V roku 2018 bola mohyla obnovená za pomoci dobrovoľníkov z Brusna a Banskej Bystrice. V roku 2019 bola realizovaná obnova nápisu na pamätnom kameni pre lepšiu čitateľnosť.

Turistika z obce Brusno

V zázemí obce sú početné turistické chodníky, ktoré sprístupňujú atraktívne hrebene Nízkych Tatier a masív Poľany. Z obce Brusno vedie zaujímavá turistická trasa až na svahy Nízkych Tatier. 

Brusno, vlak – Repište, horáreň – Chata pod Javorinkou – Veľká Chochuľa

Turistická trasa začína v obci Brusno. Zelená turistická značka vedie Sopotnickou dolinou až na Veľkú Chochuľu. Veľká Chochuľa je najvyšší vrch západnej časti Ďumbierskych Tatier. Nachádza sa vo výške 1753 m.n.m. Vrcholom sa tiahne Cesta hrdinov SNP, ktorá je jednou z najznámejších turistických trás Slovenska. Časová náročnosť výstupu na Veľkú Chochuľu je 4,5 hod., celková časová náročnosť sa môže pohybovať okolo 10 hod. Aj táto trasa je určená len pre skúsených turistov. 

Cykloturistika Brusno

Región Horehronie je rajom cyklistiky. Nachádza sa tu až 76 značených cyklotrás s dĺžkou viac ako 865 km rôznej náročnosti. Niektoré trasy sú náročné len pre skúsených cyklistov, iné jednoduché, vhodné aj pre rodiny s deťmi. V prípade, že svoj čas trávite v liečebnom dome Poľana, priamo tu máte možnosť požičať si bicykle a vydať sa preskúmať okolie. Ak by ste mali záujem zdolať jednu z cyklotrás Horehronia, bližšie informácie o možnostiach si môžete prezrieť na webovej stránke Cyklo Horehronie, ktorú uvádzame nižšie v sekcii súvisiace odkazy.

Cyklotrasy Brusno

Brusno kúpele – Pohronský Bukovec 

Z kúpeľov Brusno vedie zelená cyklotrasa do obce Pohronský Bukovec. Trasa je nenáročná, dlhá približne 7 km. 

Brusno – kúpele Brusno – Strelníky – Šalková

Cyklotrasa začína na námestí v obci Brusno po zelenej cykloznačke, smerom ku kúpeľom. Z kúpeľov pokračuje zelená cyklotrasa asi 8 km dlhým miernym stúpaním na križovatku lesných ciest pri novozrekonštruovanej chate Brzačka. Ďalej sa pokračuje smerom na Starý Majer až k športovému areálu Strelníky. Následne do obce Strelníky je potrebné pokračovať na Povrazník. Z obce Povrazník po 12 km do Ponickej Huty. Odtiaľ sa 11 km dlhým klesaním po ceste dostaneme až do Šalkovej, kde cyklotrasa končí. Celková dĺžka trasy je 44 km, čas potrebný na jej prejdenie je približne 3 hod.

Brusniansky okruh

Zelená cyklotrasa začína v Brusne. Okruh predstavuje približne 68 km náročných, ale aj ľahších pasáží. Brusniansky okruh patrí medzi krásne cyklotrasy, s unikátnymi scenériami Nízkych Tatier a Slovenského rudohoria. 

Začiatočný aj konečný bod je v Brusne. Trasa prechádza cez Brusno, Pohronský Bukovec, dolinou Sopotnice obcou Hriadeľ a Medzibrod a cez dolinu dolinu Peklo sa vracia naspäť do Brusna. Vhodná len pre skúsených a zdatných cyklistov.

Zaujímavosť 

Fotogaléria

Postrehy návštevníkov

Doprava

Obec Brusno sa nachádza v Banskobystrickom okrese. Od Banskej Bystrice je vzdialená 28 km, od Brezna 25 km. Do obce pravidelne premáva autobusová aj vlaková doprava. Z hlavnej cesty č. 66 je potrebné odbočiť na vedľajšiu cestu č. 2431. Za riekou Hron prejdete na cestu č. 2430, ktorá vás zavedie až do okrajovej časti obce Brusno – Kúpele. 

Železničná stanica Brusno – kúpele je vzdialená od kúpeľov 1 km, čiže približne 15 min. pešo. Autobusová zastávka sa nachádza hneď na začiatku areálu.

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené po ľavej strane hlavnej cesty v areáli kúpeľov Brusno.

Mapa miesta

Vstupné/Cenník a otváracie hodiny

Turistické chodníky v okolí Brusna sú dostupné celoročne bez obmedzení.

Súvisiace odkazy

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top