> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Bojnice > Kúpeľný park v kúpeľoch Bojnice

Kúpeľný park v kúpeľoch Bojnice

Kúpeľný park, ktorý obklopuje kúpele v Bojniciach, patrí medzi najkrajšie kúpeľné parky na Slovensku. Udržiavané okolie, krásne kvetinové záhony či stromové aleje, člnkovanie na jazere alebo minerálne pramene ukryté vo vyhliadkach, to všetko objavíte pri potulkách kúpeľným parkom bojnických kúpeľov.

Kúpeľný areál v Bojniciach sa stal oázou pokoja

Kúpele v Bojniciach patria medzi najnavštevovanejšie kúpele na Slovensku. Azda nikoho neprekvapí, že najväčším lákadlom kúpeľov je okrem bojnických prírodných liečivých zdrojov aj čarokrásna príroda a množstvo turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú priamo v Bojniciach, alebo len v tri kilometre vzdialenom meste Prievidza. 

História Bojnických kúpeľov siaha až do stredoveku. Minerálne pramene tu ľudia poznali a využívali od nepamäti. Prvá písomná zmienka o bojnických prameňoch pochádza z 12. storočia. Dejiny kúpeľov boli spojené s bojnickým panstvom, rodinou Pálfyovcov a neskôr s Jurajom Baťom. 

V súčasnosti tvorí kúpele Bojnice niekoľko liečebných domov, ktoré sú obklopené rozsiahlym kúpeľným parkom a všadeprítomnou zeleňou. Mohutné stromové aleje, lesopark, a oddychové miesta poskytujú návštevníkom dostatok miesta na oddych v prírode.

Prostredie areálu kúpeľov tvorí romantický kúpeľný park

Kúpele Bojnice tvorí viac ako 100 hektárový areál. Kúpeľný park je v súčasnosti považovaný za jeden z najkrajších a najromantickejších kúpeľných parkov na Slovensku. Okolie jednotlivých bojnických liečebných domov je udržiavané. 

Všadeprítomný zelený trávnik, kvetinové záhony letničiek, menšie parčíky s oddychovými miestami, jazierka, fontány, stromové aleje, to všetko môžeme objaviť pri prechádzkach kúpeľným parkom v Bojniciach. 

Areálom kúpeľov prechádza množstvo udržiavaných chodníkov a cestičiek. Kúpeľný park dopĺňajú rôzne sochy či záhradné plastiky, záhradné besiedky, pergoly a detské ihriská. Pre návštevníkov sú k dispozícii aj príjemné kaviarničky.

Fotogaléria

Kaviareň a reštaurácia Bašta pri Prameni

Pri prechádzkach kúpeľným parkom nevynechajte návštevu najobľúbenejšej časti kúpeľov v Bojniciach. Ak prejdete cez príjemný chládok ihličnatých stromov, za liečebným domom Bôrina sa vám naskytne pohľad na dve vyhliadkové vežičky, ktoré svojím zovňajškom pripomínajú veže neďalekého Bojnického zámku

Na konci kúpeľného areálu sa nachádza obľúbená kaviareň a reštaurácia známa ako Bašta pri Prameni. Romantické okolie dopĺňajú jazierka s možnosťou člnkovania. V priebehu letných mesiacov sa v priestoroch kaviarne pravidelne konajú hudobné večery. Pri káve si môžete oddýchnuť napríklad aj v Kúpeľnej kaviarničke alebo Kaviarničke pod platanom. I tu sa v priebehu letných mesiacov konajú rôzne tanečné podujatia či hudobné večery. 

Za Baštou pri prameni bolo vybudované ďalšie väčšie jazero s fontánami. Večer nejedného návštevníka prekvapí krásna svetelná šou, ktorá rozohrá jazero všetkými farbami.

Z histórie bojnického kúpeľného parku

Je pravdepodobné, že okolie kúpeľných domov v Bojniciach obklopoval kúpeľný park aj v minulosti. Zmienky o založení kúpeľného parku pochádzajú z 19. storočia, keď správu zdedených rodových majetkov prevzal gróf Ján František Pálfy, ktorý začal s opätovnou rekonštrukciou a výstavbou v bojnických kúpeľoch. 

V roku 1885 začal s rozsiahlymi opravnými prácami. Nechal odvodniť a vysušiť močariny. V tých miestach založil kúpeľný park, nechal vysadiť stromy vrátane platanov. Zároveň nechal vydláždiť kúpeľný dvor. 

Doprava

Mesto Bojnice sa nachádza na Hornej Nitre, v západnej časti Hornonitrianskej kotliny. Susedí s 3 km vzdialeným okresným mestom Prievidza. Do Bojníc premáva z Prievidze mestská hromadná doprava (námestie, kúpele) – linka č. 3 a linka č. 7 . Ďalej tu premáva prímestská doprava (linky 307431 a 307432 smer Nitrianske Rudno). Železničná stanica sa nachádza v centre Prievidze, susedí s autobusovou stanicou. Z nej môžete pokračovať do Bojníc spojmi MHD, prímestskou linkou alebo môžete využiť aj súkromnú prepravu osôb.

Parkovanie

Pre kúpeľných hostí je k dispozícii vyhradené spoplatnené parkovisko. Vstup do kúpeľov je pre automobily zakázaný.

Mapa miesta

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál kúpeľov je voľne prístupný aj pre neubytovaných hostí.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top